Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Miss Universe: krása, IQ, vystupování

aktualizováno 
První vítězkou soutěže Miss Universe se v roce 1952 stala Armi Kuuselová z Finska. Byla v tom i trocha diplomacie - ve Finsku se týž rok konaly olympijské hry. Především však šlo o přehlídku v plavkách. Soutěž totiž vymyslela kalifornská společnost Pacific Mills, která tak chtěla propagovat své plavky značky Catalina.

Jako zjevení v té době musela působit účast 22leté Indky Indrani Rahmanové, která byla vdaná, napůl muslimka a matka pětileté dcery.

Královna Venezuela

Několik let nato vítězily hlavně Američanky, Švédka a Francouzka, Japonka a jihoamerické krásky. Ty ostatně soutěžím kralují dodnes - nejúspěšnější zemí podle počtu vítězek a nominací je v posledních 20 letech Venezuela, které se tak začalo přezdívat "továrna na krásu".

Ještě v roce 1955 však biskup Francisco Berkman varoval, že účastnice soutěže se dopouštějí "zvláštního hříchu", takže katolická Panama raději odvolala účast. Horkou kandidátkou v roce 1960 měla být Polka Marzena Malinowská, která prošla úspěšně výběrem mezi domácími kráskami. Nakonec však z letadla v Los Angeles nevystoupila. Polská strana nepodala žádné vysvětlení. Revoluční rok 1968 nemohl nepoznamenat ani soutěže krásy.

Mezi vítězkami a finalistkami do té doby figurovaly dívky různých ras, ale dosud mezi nimi chyběla černoška. Když konferenciér Bob Barker představil Anne Marie Braafheidovou z Curacaa jakožto "prvotřídní učitelku hovořící pěti jazyky", v publiku to zašumělo. V dálce stále ještě doznívaly výstřely, které o pár měsíců dříve skolily Martina Luthera Kinga. Anne Marie nakonec skončila druhá.

Politika z úst krasavic

Právě tehdy začal proces, který vrcholí dnes, o několik desítek soutěží později. Totiž rostoucí důraz na to, aby dívky byly nejen krásné, nýbrž dokázaly dávat také inteligentní odpovědi. Často jsou přitom dotazovány na politickou situaci ve svých zemích. Snad to souvisí i s tím, že Miss Universe přestala být v roce 1972 hlavně americkou záležitostí a organizátoři začali pořádat soutěže ve všech zemích světa.

Rina Messingerová z Izraele, Miss Universe z roku 1976, se ještě mírnila: "Nejsem politik. Myslím, že moje volba ukáže lidem, že Izrael má také jinou tvář než válečnou." Janelle Commissiongová z Trinidadu, první černá vítězka soutěže, prohlásila: "Doufám, že moje vítězství otevře lidem oči - černým i bílým." A na adresu prezidenta Idiho Amina, hrdlořeza z Ugandy, pak prohlásila: "Proč dělá takové věci?" Příští rok sice vyhrála běloška z Jižní Afriky, ale ujišťovala, že by ji "v žádném případě nevadilo vdát se za černocha".

Dnes již patří politické názory k povinné výbavě každé kandidátky. Miss Jugoslávie a miss USA se v roce 1999 hrdě označovaly za přítelkyně (zatímco americké bomby pršely na jugoslávská města). Přátelství obou dívek bylo o to pozoruhodnější, že Ana Karičová je Srbka pocházející z Kosova, malého území na jihu, kvůli němuž obě země vedly válku. Zhruba ve stejné době se miss Izraele stala žena arabského původu Rana Raslanová, která své jmenování označila za "průlom ve snaze o usmíření" mezi Palestinou a Izraelem.

Strategie tří B

Zapadá to do nové linie, kterou na konci 90. let vyhlásili současní tvůrci soutěže, agentura Miss Universe Organisation. Tu od roku 1996 vlastní americký majitel nemovitostí, hotelů a kasin Donald Trump, známý svou zálibou v modelkách. Exkluzivní práva na přenos závěrečného ceremoniálu, který na celém světě sleduje až sto milionů lidí, zase disponuje NBC/Telemundo. Marketingoví ředitelé vyhlásili strategii "tří B", což je zkratka pro "Beauty, Brain and Behaviour" (krása, inteligence a vystupování).

Namísto mladých dam s perfektním účesem a v drahých róbách od Armaniho mají dostat zelenou "důvtipné, vyspělé a cílevědomé ženy", které budou ve světě propagovat "nové ženské role". V praxi to vypadá tak, že agentura s adeptkami na titul podepíše "exkluzivní smlouvu", na jejímž základě vítězka obdrží asi 200 tisíc dolarů a poté se celý rok věnuje projektům, které pro ni agentura připraví. Miss Universe v současné době nejčastěji objíždějí nemocnice, bojují proti šíření AIDS a navštěvují různé charitativní nadace.

Když by snad chtěla Miss Universe smlouvu porušit - a ta obsahuje i zákaz vydělávat na svých snímcích bez svolení agentury - může jí být titul odebrán. Doposud se to stalo pouze jednou. V roce 2002 byla zbavena koruny Ruska Oxana Fjodorovová, neboť se tajně vdala. Její titul v takovém případě přebírá druhá soutěžící v pořadí, tedy "vicemiss". Ať již si tedy organizátoři myslí o nových ženských rolích cokoli, těhotenství (ale například ani přibývání na váze) mezi ně zjevně nepatří. Strategie "tří B" přitom nevylučuje, aby žena podstoupila třeba plastickou operaci.

Pro většinu je to soutěž krásy

Aať se organizátoři snaží dát svému projektu punc moderní emancipace (to druhé a třetí ze "tří béček"), pro většinu obyvatel planety zůstává Miss Universe přece jen soutěží krásy (tedy první béčko). Z vítězek se v domovských zemích nezřídka stávají národní hrdinky. Po Wendy Fitzwilliamové (Miss Universe 1998) byla v rodném Trinidadu pojmenována ulice, městský park, nemocniční pavilon a dostala se i na poštovní známky. V. S. Naipaulovi, nejznámějšímu spisovateli v Trinidadu, se nikdy nic podobného nepodařilo.

Miss Universe 1981 Irene Saezová Condeová v roce 1999 šokovala svět tím, že se rozhodla kandidovat na prezidenta. Neuspěla. Možná ke škodě všech Venezuelanů. Zvítězil Hugo Chávez. Avšak kariéry "slečen vesmíru", jak by se dal titul Miss Universe také přeložit, většinou končí dobře. Armi Kuuselová se v roce 1952 stala členkou vítací delegace na olympijských hrách. Potom se vdala za bohatého obchodníka a porodila pět dětí. Po jeho smrti se vdala za dalšího bohatého obchodníka a dnes se věnuje charitě v Kalifornii. Tedy na místě, kde to celé začalo.

Posledních pět miss

2000
Lara Duttaová
Miss Indie
Dostala roli ve filmu a působí jako vyslankyně dobré vůle při OSN

2001
Denise Quionesová
Miss Portorika
Chce se stát zpěvačkou, už vydala svou první nahrávku

2002
Justine Paseková
Miss Panama
Kromě modelingu jezdí po světě a přednáší o historii a kultuře své země

2003
Amelia Vegová
Miss Dominikánské republiky
Touží být zpěvačkou. Její strýc je slavný zpěvák Juan Luise Guerra

2004
Jennifer Hawkinsová

Miss Austrálie
Se svou rodinou jezdí pod stan, s otcem sleduje fotbalové přenosy

PERLIČKY Z LETOŠNÍ SOUTĚŽE

* Jednou z cen pro vítězku byl křišťálový lustr od firmy Preciosa z Jablonce nad Nisou. Mezi oficiální partnery se tak poprvé zařadila firma ze střední a východní Evropy.
* V porotě zasedla i třiadvacetiletá česká topmodelka Petra Němcová z Karviné, která proslula pózováním v plavkách pro titulní stranu časopisu Sports Illustrated.
* Mezi dalšími porotci byla americká zpěvačka Paula Abdulová, herečka Bo Dereková, Miss Universe 1998 Wendy Fitzwilliamová, mexická topmodelka Elsa Benitezová či hudebník Emilio Estefan.
* Jeden z porotců, Kwame Jackson, byl naopak ještě před soutěžním večerem z poroty vyloučen, protože podnikl zakázanou návštěvu hotelu, v němž byly ubytovány soutěžící. Prý netušil, že se to nesmí.
* Soutěž krásy provázely sociální protesty ekvádorských indiánů a ekologů, kteří Miss Universe považovali za "pokryteckou frašku, jež se snaží zamaskovat bídu v zemi".
* Spolumajiteli soutěže Miss Universe jsou Donald Trump a televizní společnost NBC, která dvouhodinový přenos zprostředkovala půldruhé miliardě diváků ze 150 zemí světa.

Soutěž Miss Universe v roce 2002 vyhrála čtyřiadvacetiletá Ruska Oksana Fjodorovová z Petrohradu. Titul jí byl ale odebrán, neboť se tajně vdala.

Titul Miss Universe 2003 získala Amelia Vegová z Dominikánské republiky.

Titul Miss Universe 2003 získala Amelia Vegová z Dominikánské republiky.

Titulem Miss Universe za rok 2004 se může pyšnit dvacetiletá Australanka Jennifer Hawkinsová (třetí z prava).

Soutěž o "nejkrásnější dívku vesmíru" založila kalifornská oděvní firma proto, aby předvedla své značkové plavební úbory. Od té doby se důvody a okolnosti pořádání soutěže změnily.

Miss USA Shandi Finnesseyová (vlevo) skončila na Miss Unoverse jako druhá. Vítězkou se stala Miss Australie Jennifer Hawkinsová.(2.6. 2004)

Miss Australie Jennifer Hawkinsová děkuje publiku za přízeň při finálovém večeru soutěže Miss Universe, která se konala v Quitu, hlavním městě Ekvádoru.(2.6. 2004)

Miss Universe za rok 2004, dvacetiletá Australanka Jennifer Hawkinsová.

Miss Universe za rok 2004, dvacetiletá Australanka Jennifer Hawkinsová (vpravo).

Miss Universe za rok 2004, Australanka Jennifer Hawkinsová.

Miss Universe za rok 2004, Australanka Jennifer Hawkinsová.

Autoři:Nejčtenější

Předseda Zelených Matěj Stropnický byl hostem diskusního pořadu Rozstřel. (3....
Matěj Stropnický přiznal vztah s hercem Danielem Krejčíkem

Šéf Strany zelených Matěj Stopnický (34) potvrdil, že je gay. Už dva měsíce chodí s hercem Danielem Krejčíkem (23)....

Melania Trumpová a Donald Trump (Washington, 13. října 2017)
Za Melanii Trumpovou zaskakuje dvojnice, spekulují lidé na sítích

Ona není ona. Má jiný nos a maskuje se velkými slunečními brýlemi. To jsou některé z argumentů lidí na sociálních...Princ William sleduje, jak vévodkyně Kate tančí s medvídkem Paddingtonem...
Těhotná Kate si zatančila s medvědem. Její strýc má průšvih

Těhotná vévodkyně Kate (35) sice stále trpí ranní nevolností, ale pomalu se začíná vracet ke královským oficialitám. V...

Martha Issová
Martha Issová odchází na mateřskou, prozradila její kolegyně

Herečka Martha Issová (36) a producent David Ondříček (48) se brzy stanou dvojnásobnými rodiči. O těhotenství Marthy...

Česká Miss Earth 2017 Iva Uchytilová během příprav na světové finále soutěže...
Některé finalistky jsou samá plastika, říká Miss Iva Uchytilová

Česká Miss Earth 2017 Iva Uchytilová (19) má za sebou týden příprav na světové finále soutěže Miss Earth na Filipínách....

Další z rubriky

Peter Facinelli
Láská je slepá, což poznáte až zpětně, říká Facinelli po rozvodu

Americký herec Peter Facinelli (43) byl jedenáct let ženatý s herečkou Jennie Garthovou (45). Před pěti lety oznámili...

Berenika Čecháková jako Loreen zazpívala hit Euphoria.
OBRAZEM: Čecháková Loreen, Matonoha Cashem a Kopečný jako Pink

Osmé kolo čtvrté řady soutěže Tvoje tvář má známý hlas vyhrála herečka Berenika Čecháková, která se proměnila ve...

Dánská královna Margrethe II. (Oslo, 10. května 2017)
Dánská královna navrhuje kostýmy pro divadlo. Dánové si už zvykli, říká

Dánská královna Margrethe II. (76) se nevěnuje jen vladařským povinnostem. Miluje balet a také navrhuje kostýmy. A je v...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.