Mexičany pobuřují sexy billboardy

- Billboardy zobrazující ženy ve spodním prádle a doprovázené výmluvnými sexuálními výrazy vyvolávají v Mexiku bouřlivé debaty o smyslu feminismu, veřejné morálky a tržních zákonů reklamy. Na druhé straně ale také vedou k prudkému vzrůstu prodeje dámského spodního prádla, píše agentura Reuters.
"Je lepší toho mít víc než míň," hlásá nápis na billboardu propagujícím módní linii výrobce prádla Vicky Form, které má na sobě modelka s velkým poprsím.

Hlavní město Mexiko s 18 miliony obyvatel se dlouho pyšnilo tím, že je kosmopolitní metropolí Latinské Ameriky. Z celkového počtu 40 tisíc billboardů je jich tam celá čtvrtina. Denně je vidí na 2,2 milionu motoristů projíždějících po dopravou ucpaných ulicích a dálnicích.

Někteří obyvatelé však míní, že kampaň propagující prádlo Vicky Form už překročila meze oddělující sexuální liberalismus od sexuálního vykořisťování a obscénnosti. Firma vyrábějící Vicky Form své reklamy brání údajně tím, že jsou založeny na oblíbených slovních hříčkách. Lucia Lagunesová, mluvčí občanského sdružení Ženské informační a komunikační středisko (CIMAC), ovšem tvrdí, že ve skutečnosti jsou objektem reklamy ženy, které se údajně dají koupit.

"Jsou to drsné, groteskní a zcela agresívní reklamy," soudí Lagunesová. "Vyvolávají problémy, poněvadž v Mexiku vládne falešná sexualita založená na mýtech a tabuizaci."

"Obsah reklam na veřejných prostranstvích neurčuje žádný zákon, ale záliby inzerentů," konstatuje Sergio del Villar, výkonný ředitel reklamní agentury Conar. Na základě stížností více než 2000 žen Conar a Federální agentura na ochranu spotřebitelů (Profeco) už vyzvaly firmu Vicky Form, aby ztlumila smyslnou agresivitu svých billboardů. Ta reagovala tím, že texty na billboardech zamazala černou barvou. Protestuje tak proti tomu, co označuje za potlačování svobody projevu.

"V Mexiku sice nemáme cenzuru, ale v případě sexu to tak vypadá," říká Waldo Cervantes, tvůrce kampaně Vicky Form a ředitel reklamní agentury W Communication. "Kdykoli se v reklamě objeví sexuální podtext, všichni okamžitě zpanikaří."

Před několika lety několik ženských skupin v severomexickém státě Nuevo León a v západním státě Jalisco protestovalo proti fotografii české modelky Evy Herzigové, zobrazující její podprsenku Wonderbra a její výmluvný obsah s následujícím doprovodným textem: "Jsem ráda, když se mi lidé při rozhovoru dívají do očí."