Lux odletěl do USA na transplantaci kostní dřeně

  12:42aktualizováno  12:42
- Bývalý předseda KDU-ČSL Josef Lux odletěl z pražského ruzyňského letiště za doprovodu manželky Věry a nejstarší dcery Veroniky do Spojených států amerických, kde se na klinice v Seattlu podrobí transplantaci kostní dřeně.
Na kliniku by měl Lux, nemocný leukémií, nastoupit začátkem září. Zhruba týden před samotným zákrokem, kdy mu bude transplantována kostní dřeň od italského dárce, podstoupí sérii odborných vyšetření, chemoterapii a další přípravě na operaci.

Po transplantaci má být Lux asi pět měsíců hospitalizován v USA, pak by ještě nějakou dobu měl být s americkým pracovištěm v blízkém kontaktu. "V té době by měl bydlet přímo v areálu kliniky, jehož součástí jsou i byty pro pacienty a jejich rodiny," upřesnila jeho asistentka Eva Rolečková. Délka Luxova pobytu na klinice bude záviset na průběhu léčby, od kterého se odvine rovněž její cena.

Léčení bývalého předsedy KDU-ČSL hradí dílem Všeobecná zdravotní pojišťovna, částečně Josef Lux sám a část nákladů bude uhrazena také z "Konta L", veřejné sbírky vyhlášené KDU-ČSL.

Manželka Věra s ním v USA zůstane do konce léčení, dcera Veronika, která umí dobře anglicky, by se měla vrátit zhruba za dva týdny. Oběma hradí Lux pobyt v Americe ze svých soukromých prostředků.

Na letiště se s Luxem kromě Rolečkové přišlo v neděli rozloučit několik nejbližších přátel. Bývalý šéf lidovců odletěl spolu s manželkou a dcerou krátce po osmé hodině ráno linkou British Airways do Londýna, odkud pokračuje už přímo do Seattlu. Před odletem Lux poděkoval všem lidem, kteří projevovali zájem o jeho zdraví a v dopisech či telefonátech mu přáli úspěšnou léčbu.

Lux si splnil dvě přání
Lux ještě před odletem prozradil, že si splnil dvě životní přání. "Vždycky jsem chtěl velký stůl, kam by se pohodlně vešla celá rodina, a krb. Stavební úpravy v domě mi dovolily tyto sny realizovat," uvedl v rozhovoru pro ČTK.

"Až to zvládnu, chci pomáhat lidem postiženým leukémií. Přál bych si, aby Konto L zůstalo symbolem i pro ně," prozrazuje málo ze svých plánů do budoucnosti. Velkou posilou v nemoci je pro něj nejen podpora rodiny, ale i solidarita cizích lidí. "Po ohlášení mé nemoci se do registru dárců kostní dřeně přihlásilo hodně lidí. Od lékařů z IKEM vím, že řada z nich se již stala potencionálními dárci. Kdyby to byl jediný výsledek, měl by smysl," řekl Lux.

Poslední chvíle před odletem trávil s rodinou. "Musíme přece oslavit všechny podzimní svátky a narozeniny," vysvětlil Lux a dodal, že se sejdou jen nejbližší příbuzní. "Naposled, když se sešla téměř celá rodina na platinové svatbě mých prarodičů, nás bylo přes sto."

Josef Lux s fenkou vodního psa Karolou na zahradě svého domu ve Dvořisku na Ústeckoorlicku. Chov vodních psů (Lanzeer) je Luxovým největším koníčkem.

Josef Lux přichází k fence vodního psa Karole na zahradu svého domu ve Dvořisku na Ústeckoorlicku. Chov vodních psů (Lanzeer) je Luxovým největším koníčkem.

Josef Lux svačí s manželkou Věrou na zahradě svého domu ve Dvořisku na Ústeckoorlicku.

Josef Lux krájí se svým synem Honzou jablka na zahradě svého domu ve Dvořisku na Ústeckoorlicku.

Za doprovodu manželky Věry a nejstarší dcery Veroniky odletěl Josef Lux do Spojených států, kde se na klinice v Seattlu podrobí transplantaci kostní dřeně.

Z pražského ruzyňského letiště odletěl Josef Lux do Spojených států, kde se na klinice v Seattlu podrobí transplantaci kostní dřeně.

Autor:

Nejčtenější

Moderátora Bouru obvinili z pašování drog, hrozí mu 18 let

Slávek Boura (7. června 2018)

Bývalý moderátor Novy Slávek Boura (54) je obviněn z pašování drog. Byl údajně součástí sítě drogových kurýrů, kterou...

Bylo nám najednou strašně trapně, přiznali Arichteva a Necpál

Veronika Arichteva a Michal Necpál ve StarDance IX

Herečka Veronika Arichteva (32) a tanečník Michal Necpál (31) v letošní StarDance skončili těsně před branami finále....

Snowboardistka Šárka Pančochová se pochlubila novou přítelkyní

Snowboardistka Šárka Pančochová v diskusním pořadu Rozstřel (19. dubna 2017)

Česká snowboardistka Šárka Pančochová (28) se na sociálních sítích pochlubila svou novou přítelkyní. Tou je Američanka...

Není se za co omlouvat, říkají o „kauze Veronika“ Eben a Kostková

Tereza Kostková a Marek Eben ve StarDance IX

Tereza Kostková se rozpovídala o posledním vyřazování ve StarDance. Herečka na sociálních sítích sklidila kritiku za...

Pětadvacet let jsme na sebe čekali, řekla Kloubková o Kunešovi

Kristina Kloubková a Václav Kuneš

Moderátorka Kristina Kloubková (41) žije se svým partnerem, choreografem a porotcem StarDance Václavem Kunešem (42)...

Další z rubriky

Sestra Kardashianek je ve třiadvaceti letech nejlépe placenou modelkou

Kendall Jennerová

Kendall Jennerová (23) je druhý rok po sobě nejlépe placenou modelkou. Podle magazínu Forbes si v období od června 2017...

Dublérka Jovovichové při natáčení přišla o ruku, teď žaluje producenty

Olivia Jacksonová

Britská kaskadérka Olivia Jacksonová (35) zaskakovala za herečku Millu Jovovichovou (42) při natáčení filmu Resident...

Moderátora Bouru obvinili z pašování drog, hrozí mu 18 let

Slávek Boura (7. června 2018)

Bývalý moderátor Novy Slávek Boura (54) je obviněn z pašování drog. Byl údajně součástí sítě drogových kurýrů, kterou...

Najdete na iDNES.cz