Lux odletěl do USA na transplantaci kostní dřeně

  12:42aktualizováno  12:42
- Bývalý předseda KDU-ČSL Josef Lux odletěl z pražského ruzyňského letiště za doprovodu manželky Věry a nejstarší dcery Veroniky do Spojených států amerických, kde se na klinice v Seattlu podrobí transplantaci kostní dřeně.
Na kliniku by měl Lux, nemocný leukémií, nastoupit začátkem září. Zhruba týden před samotným zákrokem, kdy mu bude transplantována kostní dřeň od italského dárce, podstoupí sérii odborných vyšetření, chemoterapii a další přípravě na operaci.

Po transplantaci má být Lux asi pět měsíců hospitalizován v USA, pak by ještě nějakou dobu měl být s americkým pracovištěm v blízkém kontaktu. "V té době by měl bydlet přímo v areálu kliniky, jehož součástí jsou i byty pro pacienty a jejich rodiny," upřesnila jeho asistentka Eva Rolečková. Délka Luxova pobytu na klinice bude záviset na průběhu léčby, od kterého se odvine rovněž její cena.

Léčení bývalého předsedy KDU-ČSL hradí dílem Všeobecná zdravotní pojišťovna, částečně Josef Lux sám a část nákladů bude uhrazena také z "Konta L", veřejné sbírky vyhlášené KDU-ČSL.

Manželka Věra s ním v USA zůstane do konce léčení, dcera Veronika, která umí dobře anglicky, by se měla vrátit zhruba za dva týdny. Oběma hradí Lux pobyt v Americe ze svých soukromých prostředků.

Na letiště se s Luxem kromě Rolečkové přišlo v neděli rozloučit několik nejbližších přátel. Bývalý šéf lidovců odletěl spolu s manželkou a dcerou krátce po osmé hodině ráno linkou British Airways do Londýna, odkud pokračuje už přímo do Seattlu. Před odletem Lux poděkoval všem lidem, kteří projevovali zájem o jeho zdraví a v dopisech či telefonátech mu přáli úspěšnou léčbu.

Lux si splnil dvě přání
Lux ještě před odletem prozradil, že si splnil dvě životní přání. "Vždycky jsem chtěl velký stůl, kam by se pohodlně vešla celá rodina, a krb. Stavební úpravy v domě mi dovolily tyto sny realizovat," uvedl v rozhovoru pro ČTK.

"Až to zvládnu, chci pomáhat lidem postiženým leukémií. Přál bych si, aby Konto L zůstalo symbolem i pro ně," prozrazuje málo ze svých plánů do budoucnosti. Velkou posilou v nemoci je pro něj nejen podpora rodiny, ale i solidarita cizích lidí. "Po ohlášení mé nemoci se do registru dárců kostní dřeně přihlásilo hodně lidí. Od lékařů z IKEM vím, že řada z nich se již stala potencionálními dárci. Kdyby to byl jediný výsledek, měl by smysl," řekl Lux.

Poslední chvíle před odletem trávil s rodinou. "Musíme přece oslavit všechny podzimní svátky a narozeniny," vysvětlil Lux a dodal, že se sejdou jen nejbližší příbuzní. "Naposled, když se sešla téměř celá rodina na platinové svatbě mých prarodičů, nás bylo přes sto."

Josef Lux s fenkou vodního psa Karolou na zahradě svého domu ve Dvořisku na Ústeckoorlicku. Chov vodních psů (Lanzeer) je Luxovým největším koníčkem.

Josef Lux přichází k fence vodního psa Karole na zahradu svého domu ve Dvořisku na Ústeckoorlicku. Chov vodních psů (Lanzeer) je Luxovým největším koníčkem.

Josef Lux svačí s manželkou Věrou na zahradě svého domu ve Dvořisku na Ústeckoorlicku.

Josef Lux krájí se svým synem Honzou jablka na zahradě svého domu ve Dvořisku na Ústeckoorlicku.

Za doprovodu manželky Věry a nejstarší dcery Veroniky odletěl Josef Lux do Spojených států, kde se na klinice v Seattlu podrobí transplantaci kostní dřeně.

Z pražského ruzyňského letiště odletěl Josef Lux do Spojených států, kde se na klinice v Seattlu podrobí transplantaci kostní dřeně.

Autor:


Nejčtenější

Pavel Novotný bude starostou. Musím okamžitě začít být důstojný, říká

Pavel Novotný

Bulvární novinář a moderátor Pavel Novotný (37) se připravuje na novou roli. Po úspěchu v komunálních volbách se stane...

Řepka je obžalován ze zpronevěry. Za milion prodal cizí auto

Bývalý fotbalista Tomáš Řepka prodal luxusní automobil Mercedes-Benz GL, který...

Soud řešil další kauzu Tomáše Řepky (44). Bývalý fotbalista prodal za milion korun auto, které nebylo jeho. Řepka k...Tereza Kostková se tajně vdala, prozradili její kolegové z divadla

Jakub Nvota a Tereza Kostková na premiéře hry Hrdinové (3. května 2018, pražské...

Tereza Kostková (42) se po třech letech od rozvodu vdala za režiséra Jakuba Nvotu (41). S tím byla poprvé viděna při...

Hnutí MeToo je oplzlá a nechutná kampaň, říká Sean Penn

Sean Penn (25. září 2013)

Podle herce a režiséra Seana Penna (58) je hnutí MeToo velice podezřelé a jediné, k čemu vedlo, je rozdělení mužů a žen...

Devátá řada StarDance: Písařovicová ukázala nohy, Genzer výraz medvěda

Richard Genzer se svou taneční partnerkou a přítelkyní (vpravo), 13. října 2018

V přímém přenosu České televize odstartovala devátá řada taneční soutěže StarDance. Desítka populárních osobností se v...

Další z rubriky

Proměny v Tváři: Jašków jako Jarmila Šuláková a sexy Badinková

Sedmý díl show Tvoje tvář má známý hlas přinesl opět několik povedených proměn....

Sedmý díl show Tvoje tvář má známý hlas přinesl opět několik povedených proměn. Vítězný Robert Jašków byl téměř k...

OBRAZEM: Eugenie, Meghan a Kate. Které svatební fotky se vám líbí víc?

Královské svatby princezny Eugenie, prince Harryho a prince Williama

Palác zveřejnil oficiální svatební portréty princezny Eugenie a Jacka Brooksbanka. Nechybí na nich královská rodina,...

ANKETA: Jágr, Pergnerová, Christová. Vyberte celebritu let 1988 až 1998

Ivana Christová, Jaromír Jágr, Tereza Pergnerová, Vladimír Železný

U příležitosti 100 let od založení Československa připravila redakce Revue iDNES.cz kvízy o známých tvářích, které ve...Najdete na iDNES.cz