Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Laffita: Jsem asi moc ambiciózní

  15:20aktualizováno  15:20
Česká odborná módní veřejnost Osmana Laffitu moc nebere. I přesto, že obléká Dagmar Havlovou či Ivanu Trumpovou a více než polovinu jeho zákazníků tvoří Češi. "Nemají nás moc rádi asi proto, že jsme hodně ambiciózní," vysvětil mimo jiné čtenářům iDNES. Odpovědi Osmana Laffity najdete- ZDE.

Záznam on-line rozhovoru s Osmany Laffitou


Dagmar Havlovou ve světě označovali za jednu z nejpůvabnějších prvních dam. Vděčí za to i sedmatřicetiletému kubánskému návrháři Osmanu Rodriguezu Laffitovi, který pro ni modely vymýšlel.

"Maminka pracovala pro vládu, a když začala válka v Angole, musela tam odjet. Bála se mě nechat na Kubě samotného, aby se ze mě nestal uličník. Poslala mě studovat do Evropy. Čechy si vybrala, protože už tady byla a moc se jí tu líbilo," vypráví návrhář. Dlouho se mu už studovat nechtělo a začal se pohybovat kolem módy.

Po úspěšném absolvování prestižní umělecké školy pracoval jako redaktor kubánského módního časopisu. Jeho kresby a návrhy si oblíbila valná většina čtenářek, to Osmanyho povzbudilo natolik, že se rozhodl splnit si svůj sen a stát se návrhářem s vlastním módním domem.

Ve 22 letech se ocitl v České republice. Místní prostředí a atmosféra země uprostřed Evropy ho učarovala natolik, že se rozhodl zde usadit. Po revoluci pracoval jako choreograf a booker v módní agentuře, stál u zrodu světových hvězd přehlídkových mol – Terezy Maxové, Evy Herzigové a dalších českých krásek.

Během 90. letech sbíral zkušenosti u proslulých módních domů jako Versace či Kenzo. V září 1999 představil Osmany svou první autorskou kolekci pod značkou Taiza. Jeho modely nosí kromě první dámy také Čechoameričanka, multimilionářka Ivana Trumpová, thajská princezna Ubol Ratana, ale i další české a zahraniční celebrity. Osmanyho oděvy se prodávají v Česku, Paříži a Jekatěrinburgu i v New Yorku.

Po devíti kolekcích pret-a-porter a couture pro česko-francouzský módní dům Taiza, se Laffita rozhodl založit vlastní módní značku pod svým jménem – Osmany Laffita. Nadále však úzce spolupracuje s módním domem Taiza v roli návrháře exklusivních kolekcí vysoké módy "Taiza Couture".

Móda Osmanyho Laffity je podle jeho slov určena ženám, které si přejí vypadat elegantně, dokonale v každé situaci a oblékat se nápaditě. "Žena by měla být stále krásná, ve dne i v noci," říká návrhář, "to však nutně neznamená nosit drahé věci, jde o celkový dojem. Každý ocení vkus a ohlédne se za upravenou ženou."

Jak jste se seznámil s paní Dagmar Havlovou?
Svou třetí přehlídku jsem pořádal v kostele Sv. Anny, na jeho obnově se značným dílem podílí Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Paní Havlová přijala pozvání na tuto show, kolekce se jí zalíbila a začali jsme spolupracovat na její garderobě.

Paní Havlová nosí Vaše modely a účastní se Vašich přehlídek, co to pro Vás znamená?
Spolupracovat s paní Havlovou je velká čest a velice si toho vážím. Oblékat první dámu země je poctou i velkou výzvou. Její vytříbený vkus a elegantní vzhled mě inspirují.

Vytvořil jste nějaký originální model pro první dámu?
Společně konzultujeme vybrané látky i střihy, hovoříme o svých představách a přáních. Denní oblečení si paní Dagmar vybírá také z pret-a-porter kolekce. Líbí se mi, že i svou tvorbou mohu přispět dobré věci, neboť řadu modelů věnuje paní Havlová do různých charitativních aukcí.

Věnujete se charitativní činnosti?
Spolupracujeme s nadací Vize 97. Jak jsem již řekl, jedna z přehlídek se konala v kostele Sv. Anny. Výtěžek této akce jsme věnovali nadaci a přispěli tak na obnovu krásného místa v centru Prahy. V Paříži paní Havlová převezme 5. března dar od společnosti Eurexa, který půjde opět na nadaci Vize 97.
 
Jak jste se dostal k práci návrháře?
Po zkouškách na prestižní akademii San Alejandro jsem pracoval jako editor módního časopisu, kreslil jsem návrhy šatů, podle kterých vznikaly střihy. Čtenářky se tak staly vlastně mými prvními zákaznicemi. Maminku a sestry jsem oblékal samozřejmě již delší dobu. Do Evropy jsem přijel studovat hudební vědy, toto studium mě však nikterak nenaplňovalo. Vrátil jsem se proto zpět k módě, v roce 1999 vznikla Taiza - můj životní sen.

Kde berete inspiraci pro své modely?
Inspiruje mě život kolem - ženy, muži, děti, příroda, město, filmové plátno, hudba, zkrátka vše, s čím se denně setkávám. Zimní kolekce 2001/2002 mířila hlavní ideou do let šedesátých - éry slavné modelky Twiggy - krátké sukně, kabáty a šaty v A linii. V nadcházející se obracím do 40. a 50. let, doby velkých filmových hvězd Marlene Dietrich, Grace Kelly, Marylin Monroe či Joan Crawford, pocházím z latinské Ameriky, kde stále žije kult Evity Peron. Jsem přesvědčen, že všechny tyto krásky by se v mé nové kolekci našly, byly opravdu překrásné, královny své doby, jejich krása, styl a elegance má co říct i v novém tisíciletí.

Jak byste Vy sám své modely charakterizoval?
Hlavní kritérium představuje elegance. Extravagance, šokující modely, to vše odnese čas. Elegance je však nadčasová a troufám si i říct, že nezničitelná. Ženy i muži budou vždy vyhledávat eleganci, nositelnost, pohodlné oděvy, právě to najdete u značky Taiza. Taiza není jen módní kolekce dvakrát do roka, přinášíme vlastní životní styl, filozofii. Naše butiky navštěvují ženy mnoha profesí - manažerky, obchodnice, herečky, zpěvačky, političky, sekretářky, prodavačky - a různého společenského postavení. Každé aktivní a moderní ženě máme co nabídnout.

S jakými materiály nejraději pracujete?
Na látce velmi záleží, můžete navrhnout nejkrásnější šaty na světě, bez kvalitního materiálu však nikoho skutečný model nenadchne. Látky si vybírám velmi pečlivě, v půlce února jsem se zúčastnil veletrhu Premiere Vision v Paříži, zde si vždy vyberu. Nabízejí se zde nejkvalitnější látky a doplňky, jaké si jen umíte představit. Rád pracuji s hedvábím, nabízí mnoho podob a nepřebernou paletu barev a odstínů.

Kdo z českých či zahraničních osobností nosí Vaše modely?
Klientela Taizy se neomezuje jen na Českou republiku a Francii. Mohu se pochlubit i zákaznicemi z Egypta, USA a Blízkého východu. Spolupracuji také s hvězdami show businessu - s Kateřinou Brožovou jsme připravili malé překvapení ke kolekci Comic Strip - podzim-zima 2002/2003.

Proč jste se rozhodl žít v Evropě a ne v místě vašeho rodiště na Kubě?
Evropská kultura a především Praha mě učarovala. I když přiznávám, že začátky pro mne nebyly jednoduché. Do Prahy jsem přišel na přelomu podzimu a zimy, nikde žádné květiny, příroda se ukládala na zimu, což jsem z Kuby neznal. Tento "šok" ale netrval dlouho a Prahu považuji za svůj druhý domov.

Chcete se na Kubu někdy vrátit?
Domů se vracím na dovolenou, navštívit svou rodinu. Zimní měsíce trávím v Evropě, miluji sníh a to zvláštní světlo zimních dnů. Dokonce jsem se naučil lyžovat a bruslit. Nemohu však říct, zda se v Čechách usadím natrvalo. Nelíbí se mi totiž přístup zdejších úřadů. Žiji zde řadu let a stále mi nechtějí udělit české občanství. Rok co rok musím žádat o dlouhodobý pobyt, pořád dokola už 15 let. Snažím se proslavit tuto zemi ve světě, pozdvihnout prestiž a slávu České republiky a to je má odměna. Opravdu nevím, zda zůstanu nebo se rozhodnu žít v jiné zemi.

Kde budete tvořit své modely: v Paříži nebo v Česku?
Produkce oděvů značky Taiza stojí stoprocentně v českých rukou. Ateliér i dílna sídlí v jedné budově, v Praze navrhuji, tvořím, na svých cestách po světě nakupuji látky a čerpám inspiraci z tamních kultur a způsobu života.

Jaký je Váš životní cíl? Co byste chtěl dokázat?
Stejně jako horolezec touží vylézt na nejvyšší horu, tak i já chci dosáhnout na úplný vrchol světové módy.

Dagmar Havlová v ateliéru návrháře Osmany Rodrigueze Laffity.

Osmany Laffita v pracovně

Návrhář Osmany Laffita

Osmany Laffita s Terezou Maxovou, hvězdou přehlídky Taiza v září 2001.

Její královská výsost thajská princezna Ubol Ratana a Osmany Laffita.

Osmany Laffita a americký herec Edward Norton (uprostřed) na Taiza White Party v Karlových Varech.Nejčtenější

Tajná svatba: Karolína Plíšková se vdala za Michala Hrdličku

Tenistka Karolína Plíšková se vdala za Michala Hrdličku.

Tenistka Karolína Plíšková (26) si po dvou a půl letech vztahu vzala svého přítele a manažera, moderátora Michala...

Herec Bohumil Klepl měl nehodu na motorce, srazil se s autobusem

Bohumil Klepl

Herec Bohumil Klepl (60) měl v sobotu krátce po poledni nehodu na motorce. Na pražské Jižní spojce se srazil s...Eva Pilarová skončila s vážným úrazem v nemocnici

Evergreen Tour 2015, Praha, Lucerna, 29. dubna 2015: Eva Pilarová

Zpěvačka Eva Pilarová (78) musela být po vážném úrazu okamžitě odvezena do nemocnice a neprodleně operována....

Barbora Špotáková má druhého syna, dostal jméno Darek

Barbora Špotáková má druhého syna, dostal jméno Darek

Oštěpařka Barbora Špotáková je od soboty dvojnásobnou maminkou. Olympijská vítězka a mistryně světa přivedla v...

Bývalá tenistka Martina Hingisová se podruhé vdala

Martina Hingisová si vzala sportovního lékaře Harryho Leemanna.

Někdejší tenisová světová jednička Martina Hingisová (37) se v pátek ve švýcarském městě Bad Ragaz podruhé vdala. Vzala...

Další z rubriky

Bývalá tenistka Martina Hingisová se podruhé vdala

Martina Hingisová si vzala sportovního lékaře Harryho Leemanna.

Někdejší tenisová světová jednička Martina Hingisová (37) se v pátek ve švýcarském městě Bad Ragaz podruhé vdala. Vzala...

Britský herec Orlando Bloom naznačil, že by se opět rád stal otcem

Orlando Bloom (26. května 2013)

Herec Orlando Bloom (41) se ve druhém pokusu o vztah s Katy Perry (33) našel. Britská hvězda září, kudy chodí. A neméně...

Herec Russell Brand má druhé dítě, je to opět holčička

Russell Brand s dcerou Mabel

Britský komediální herec Russell Brand (43) je dvojnásobným otcem. Jeho žena Laura Gallacherová (30) porodila holčičku.

Najdete na iDNES.cz