Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lady Diana předpovídala svou smrt

  16:27aktualizováno  16:27
Princezna Diana vyjádřila deset měsíců před svou tragickou smrtí v jednom dopise obavy, že by se mohla stát obětí útoku, fingované dopravní nehody, jež by umožnila princi Charlesovi, aby se mohl znovu oženit. Tvrdí to bývalý princeznin majordomus Paul Burrell. V dopise, jehož kopii přinesl spolu s výňatky z něho britský list Daily Mirror, je uvedeno jméno osoby, která údajně měla v úmyslu tento útok naplánovat.

List ho ale z právních důvodů začernil. Z deníku citují všechny světové agentury.

Kdosi plánuje nehodu mého vozu, poruchu na brzdách, zranění do hlavy, které by Charlesovi uvolnily cestu, aby se mohl oženit s Camillou Parkerovou-Bowlesovou, uvádí se ve výňatku z dopisu, který princezna v říjnu 1996 napsala svému majordomovi.

O deset měsíců později, 31. srpna 1997, šestatřicetiletá princezna zemřela v Paříži při autonehodě spolu se svým milencem Dodim Al Fayedem.

V dopise, který deník zveřejnil v době, kdy se Burrell chystá vydat knihu svých vzpomínek A Royal Duty, Diana tvrdí, že prožívá "nejnebezpečnější období svého života".

Komorník stanul před soudem
Burrell byl 21 let ve službách královské rodiny, z toho deset let pracoval jako Dianin komorník. Dávalo se mu za vinu, že v letech 1997 až 1998 sebral v princeznině londýnském domově více než tři stovky předmětů včetně dopisů, fotografií a kompaktních disků. Právě proto stanul jako obžalovaný před soudem.

Burrell ve svém dílku věnuje také několik poznámek rozhovoru, který měl s královnou Alžbětou v Buckinghamském paláci a z něhož Daily Mirror rovněž cituje. Královna prý majordomovi řekla, že v zemi "působí síly, o nichž nic nevíme". To jen přilévá oleje do
ohně zastáncům teorie spiknutí.

Otec Dodiho věří, že šlo o vraždu
Francouzské vyšetřování případu dospělo v roce 1999 k závěru, že neštěstí způsobil řidič Henri Paul. Mercedes, v němž byla Diana a její přítel Dodi, prý řídil opilý a jel nepřiměřenou rychlostí.

Otec Dodiho Mohamed Al Fayed je ale stále přesvědčen, že šlo o vraždy zinscenované či provedené britskými tajnými službami, které se řídily příkazy kohosi mocného. Mohamed Al Fayed už do soukromého vyšetřování vložil část svého rozsáhlého majetku a stále doufá, že případ začne vyšetřovat britská justice.

Princezna Diana

Princezna Diana - archivní snímek.

Princezna Diana

Britská královna matka, která slavila své 101. narozeniny, rozdávala úsměvy na všechny strany. Ačkoli oslavy byly skromnější a možná i upřímnější než loňské sté jubileum, královna je spolu se stovkami poddaných vychutnávala navzdory zdravotním potížím a jistému nebezpečí, které Londýnu připomněl tento týden teroristický výbuch. (4. srpna 2001)

Britská královna Alžběta II. mává příznivcům po návštěvě nemocnice, do níž přišla v den 50. výročí svého nástupu na trůn. (6. února 2002)

Královský sňatek se vším všudy. o utajení nemohla být ani řeč, naopak: obřad sledovaly v přímém přenosu desítky milionů televizních diváků.

Královna Alžběta II. a vévoda z Edinburghu během oslav 50. výročí britské panovnice na trůně. (4. června 2002)

Princ William

Princ Charles se svou přítelkyní Camillou Parker-Bowlesovou.

Britská královna Alžběta II.

Camilla Parkerová Bowlesová

Princ Charles a Princ William na oslavě 50. výročí korunovace britské královny Alžběty II. (2. května 2003)

Svůj tříměsíční pobyt v Austrálii zahájil britský princ Harry v Sydney, kde pózoval před fotografy s koalou v zoologické zahradě.

Anglický princ Harry sleduje zápas mistrovství světa v ragby Jižní Afrika - Anglie.

Titulní strana britského listu Daily Mirror, který 20. října publikoval článek o tom, že princezna Diana předpovídala svou smrt. Titulek na první straně listu říká: "Plánují nehodu mého vozu, takže se Charles bude moci znovu oženit."

Autor:Nejčtenější

Bavič Petr Novotný opět bojuje o život. Selhal mu organismus

Petr Novotný

Bavič a moderátor pořadů Novoty či Dobroty Petr Novotný (70) leží v nemocnici v kritickém stavu. Na ARO ve Vojenské...

Hlásí se další Trumpovy milenky. Playmate prozradila, jak tutlal zálety

Karen McDougalová (vpravo) si v roce 2001 zahrála v béčkovém filmu Aréna

Po bývalé pornoherečce Stephanii Cliffordové se začínají ozývat další ženy tvrdící, že měly sexuální styk s Donaldem...Amerika nebyl dobrý nápad, pořád jsem brečela, přiznala Prachařová

Mariana Prachařová

Zpěvačka Mariana Prachařová (23) se rozhodla postavit na vlastní nohy a vydala se sama do Ameriky. Tímto rozhodnutím ze...

Lawrencová o úniku nahých fotek: Jako by se mnou spala celá planeta

Jennifer Lawrencová (Toronto, 10. září 2017)

Hvězda filmů X-Men a Hunger Games Jennifer Lawrencová (27) opět zavzpomínala na incident z roku 2014. Hackeři tenkrát...

Zemřel dánský princ Henrik, manžel královny Margrethe II.

Třináctého února zemřel dánský princ Henrik

Po vážné nemoci zemřel v noci na středu dánský princ Henrik, manžel královny Margrethe II. Třiaosmdesátiletý šlechtic...

Další z rubriky

Leoš Mareš se podruhé oženil. Moniku Koblížkovou si vzal na zámku

Leoš Mareš a Monika Koblížková (Karlovy Vary, 3. července 2016)

Leoš Mareš (41) je od úterý podruhé ženáčem. Na zámku v Litomyšli si vzal svou přítelkyni Moniku Koblížkovou (36)....

Královské poprvé. Alžběta II. dorazila na londýnský týden módy

Královna Alžběta II. a šéfka americké mutace magazínu Vogue Anna Wintourová na...

Asi největší hvězdou londýnského týdne módy byla britská panovnice Alžběta II. (91). Královna akci navštívila vůbec...

Kate byla na filmových cenách za hvězdu. Černý protest nepodpořila

Vévodkyně Kate a princ William na udílení cen BAFTA (Londýn, 18. února 2018)

Na udílení cen Britské filmové a televizní akademie dorazili i princ William (35) a jeho manželka Kate (36). Těhotná...

Najdete na iDNES.cz