Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kidmanová a Herzigová září v Cannes

  17:15aktualizováno  17:15
Mezinárodní filmový festival v Cannes dnes vstoupil do své druhé půle. Po červeném koberci se před festivalovým palácem prošla celá řada celebrit včetně zářící a krásné modelky českého původu, Evy Herzigové. Největší hvězdou festivalu se však stala australská herečka Nicole Kidmanová. Soutěží tam s filmem Dogville, kde hraje hlavní roli.

Snímek Larse Von Triera soutěží o Zlatou palmu a držitelka Oscara je jednou z favoritek na cenu pro nejlepší herečku festivalu. Hovoří se i o tom, že by měla brzy natáčet v Česku či přijet na festival do Karlových Varů.

Nový film dánského režiséra Larse von Triera Dogville potvrdil pozici velkého favorita. Nicole Kidmanová se v něm zhostila role mladé dívky Grace, která na úprku před gangstery najde útočiště v městečku Dogville ve Skalistých horách.

Tříhodinový film se stal zatím zřejmě největší událostí letošní soutěže. Dalším snímkem, který by se mohl dočkat některého z festivalových ocenění, je Swimming Pool francouzského režiséra Françoise Ozona.

Kidmanová: Kvůli lásce nechám hraní
Australská herečka Nicole Kidmanová po rozvodu s Tomem Cruisem před dvěma lety zaznamenává jeden profesionální úspěch za druhým. Přesto tvrdí, že kariéra u ní není za každou cenu na prvním místě.

Na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes prohlásila, že pokud se znovu zamiluje, může jít její hvězdná kariéra stranou. "Celý život nebudu dělat totéž," řekla na tiskové konferenci Kidmanová.

Novináři přitom netrpělivě čekali, zda se Kidmanová na známé promenádě Croisette setká se španělskou krásku Penélope Cruzovou, která je Cruisovou současnou partnerkou.

Šětatřicetiletá herečka však dorazila na festival o víkendu těsně poté, co jej Cruzová opustila. Španělská herečka v Cannes představila film Fanfán Tulipán, který se ale promítal mimo hlavní soutěž. Organizátoři festivalu dbali na to, aby se herečky vzájemně nesetkaly. Proto zorganizovali premiéry jejich filmů s odstupem pěti dnů.

Podle agentury Reuters musela Cruzová stále odrážet opakované otázky novinářů, proč jí na premiéru nedoprovázel její přítel Tom Cruise. Herečka se ale usmívala a odpovídala: "Má práci".

První dny nepřinesly ani překvapení, ani zklamání
Z titulů, které dosud nabídl hlavní program 56. festivalu v Cannes, byl nejrozporuplněji hodnocen velkofilm Matrix Reloaded. Jinak se zatím kritika i diváci shodují v úsudku, že první dny nepřinesly ani překvapení, ani zklamání. Režisér André Téchiné není v Cannes poprvé. Filmem Zbloudilí se vrací do bolestné minulosti své země, totiž do dnů, jež v roce 1940 předcházely kapitulaci Francie. Mladá žena, její syn a dcerka přijdou o všechno při německém bombardování proudu evakuovaných Francouzů prchajících na jih a za pomoci náhodného známého najdou úkryt v opuštěném domě. Režisér pracuje střídmými prostředky a překvapí nečekaným řešením situací, odmítaje veškerou vnější dramatizaci vyprávění. Přesto, nebo právě proto, dosahuje neobyčejně silného dojmu autenticity a účasti s postavami.

Také turecký režisér Nuri Bilge Ceylan dává ve filmu Dálka přednost tlumenému, záměrně nedramatickému a velmi volnému toku výjevů ze života dvou mladých mužů spojených příbuzenským poutem, ale vzdálených mentalitou i kulturou. Během dočasného soužití prožívají každý své trápení: cílem vesničana Jusufa je najít ve městě práci, zatímco fotograf Mahmud řeší střet svých ideálů s realitou a citový problém. Komorně vystavěný příběh má sugestivně tísnivou atmosféru existenciálního dramatu pod povrchem zachycených dějů.

Tísnivá atmosféra vyznačuje rovněž film V pět hodin odpoledne, jímž se "zázračné dítě" íránského filmu, teprve čtyřiadvacetiletá Samira Makhmalbafová, představilo v Cannes už potřetí. Citát z básně Federika Garcíi Lorky v titulu skrývá drsný záznam reality posttalibanského Afghánistánu: rozbořené domy Kábulu, v nichž hledají útočiště stovky vesničanů, které válka připravila o domov, neřešený a těžko řešitelný střet starého a nového. Ústřední postavou je dívka, jejíž touhu po vzdělání a emancipaci vyjadřuje neskrývaná ctižádost stát se hlavou státu. Na druhé straně stojí její otec, věřící muslim zděšený vším, co chápe jako bezbožnost a poskvrnění své víry.

Jejich putování s dítětem umírajícím hladem a žízní vypovídá až dokumentaristicky o chaotickém světě, v němž tisíce lidí spíše přežívají než žijí. Současně je režisérka příliš sváděna k estetizaci a využívání fotogeničnosti rozvalin, vyprahlé země a modře tradičního oblečení íránských žen i trochu násilně včleněným motivem poezie. Nicméně scéna setkání dívky s francouzským vojákem, který na dotaz, proč volil prezidenta, jemuž nevěří, odpoví, že lepší kandidát nebyl, je svým pichlavým humorem vskutku pamětihodná.

Do vzdálenější minulosti třicátých let minulého století zasadil svůj film Srdce na jiném místě italský tvůrce starší generace Pupi Avati, a to i volbou stylu. Po stránce řemesla lze filmu sotva co vytknout, jeho nespornou hodnotou je zcela jistě Neri Marcore v hlavní roli. Zatímco v soutěži ještě čekají filmy Larse von Triera, Clinta Eastwooda, Alexandra Sokurova a Petera Greenawaye, tedy tvůrců, od nichž lze čekat značnou rozmanitost a originalitu, odehrávají se v Cannes nejen promítání a večírky, ale také pracovní setkání. Na jednom z nich se sešlo třináct evropských ministrů kultury (český mezi nimi chyběl), aby stanovili prostředky a vytkli cíle obrany evropského filmu při plném udržení jeho národních specifik.

Současně zde byla udělena Cena Média, jež podporuje šíření filmů v Evropě, dílu skotského tvůrce Petera Mullana The Magdalene Sisters. Tento film už má na svém kontě Zlatého lva z loňských Benátek. K panelové diskusi o současnosti i budoucnosti a problémech festivalů sezvala v Cannes zástupce více než desítky významných světových soutěžních přehlídek redakce časopisu Variety. Ze střední a východní Evropy byl ke stolu diskutujících přizván pouze mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. V Cannes se uskutečnilo také fórum evropských producentů věnované problémům koprodukcí, jehož se zúčastnil zástupce české Asociace producentů v audiovizi Pavel Strnad.

Andie MacDowellová a modelka Noemie Lenoirová na 56. mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. (14. května 2003)

V Cannes byl zahájen 56. ročník mezinárodního filmového festivalu. Tradiční přehlídku konferovala italská herečka Monica Belluciová.(14. května 2003)

Penélope Cruzová na 56. mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. (14. května 2003)

Gina Lollobrigida pózuje na 56. mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. (14. května 2003)

Meg Ryanová a režisér Patric Chereau

Penélope Cruzová a Vincent Perez na 56. mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. (14. května 2003)

Monica Bellucciová a francouzský režisér Patrice Chereau na 56. mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. (14. května 2003)

Monica Belluciová, Patrice Chereau a Meg Ryanová

Monacký Princ Albert, herečka Linda Lacoste a neznámá kráska na 56. mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. (14. května 2003)

Keanu Reeves

Monica Belluciová na 56. mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. (15. května 2003)

Herci Laurence Fishburne, Carrie-Anne Mossová a Keanu Reeves na 56. mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. (15. května 2003)

Keanu Reeves, Carrie-Anne Mossová, Laurence Fishburne, Jada Pinkett Smithová, Hugo Weaving a Monica Bellucciová na 56. mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. (15. května 2003)

Kevin Costner s Cristine Baumgartnerovou

Herečka a modelka Laetitia Casta na 56. mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. (15. května 2003)

Laetitia Castová stojí mezi top modelkou Noemie Lenoirovou a americkou herečkou Andie MacDowellovou na 56. mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. (15. května 2003)

Americký herec Keanu Reeves

Italská herečka Gina Lollobrigida na 56. mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. (15. května 2003)

Australská herečka Nicole Kidmanová

Americká modelka Jerry Hallová na 56. mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. (17. května 2003)

Gerard Depardieu s herečkou Sandrine Bonnaireovou pózuje na 56. mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. (17. května 2003)

Arnold Schwarzenegger přijel do Cannes s manželkou Mariou Shriverovou. 56. mezinárodní filmový festival v Cannes. (16. května 2003)

Topmodelka Adriana Sklenaříková

Americká herečka Claire Danesová na 56. mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. (16. května 2003)

Nicole Kidmanová na 56. mezinárodním filmovém festivalu v Cannes.

Nicol Kidmanová na 56. mezinárodním filmovém festivalu v Cannes.

Top modelka Eva Herzigová na 56. mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. (19. května 2003)

Top modelka Eva Herzigová přijela do Cannes na 56. mezinárodní filmový festival. (19. května 2003)

Autoři: ,


Nejčtenější

Tajná svatba: Karolína Plíšková se vdala za Michala Hrdličku

Tenistka Karolína Plíšková se vdala za Michala Hrdličku.

Tenistka Karolína Plíšková (26) si po dvou a půl letech vztahu vzala svého přítele a manažera, moderátora Michala...

Herec Bohumil Klepl měl nehodu na motorce, srazil se s autobusem

Bohumil Klepl

Herec Bohumil Klepl (60) měl v sobotu krátce po poledni nehodu na motorce. Na pražské Jižní spojce se srazil s...Hvězda Hry o trůny se rozloučila se svou rolí krvavými teniskami

Maisie Williamsová na SAG Awards (Los Angeles, 29. ledna 2017)

Maisie Williamsová (21) se na sociální síti rozloučila s rolí Aryi Starkové. S postavou bojovnice v seriálu Hra o trůny...

Barbora Špotáková má druhého syna, dostal jméno Darek

Barbora Špotáková má druhého syna, dostal jméno Darek

Oštěpařka Barbora Špotáková je od soboty dvojnásobnou maminkou. Olympijská vítězka a mistryně světa přivedla v...

Kelly z Beverly Hills se potřetí rozvádí. Manžel nedostane ani dolar

Jennie Garthová a Dave Abrams (15. 11. 2015, Save a Child's Heart Gala)

Herečce Jennie Garthové (46), která se proslavila životní rolí Kelly Taylorové v kultovním seriálu 90. let Beverly...

Další z rubriky

Chci dětem vnutit tenis a fotbal, říká sportovní nadšenec princ William

Princ Louis, třetí potomek prince Williama a Kate Middletonové, byl v pondělí...

Britský korunní princ William (36) se netají láskou ke sportu. Mezi různými disciplínami nejvíce sleduje tenis a...

Jsem pansexuál a líbí se mi i muži, tvrdí ženatý zpěvák Brendon Urie

Brendon Urie

Zpěvák Brendon Urie (31) tvrdí, že je pansexuálem. Přestože je pět let ženatý se Sarah Orzechowskou, nebojí se přiznat,...

Vnučka královny Alžběty zve na svatbu dvanáct set lidí z řad veřejnosti

Princezna Eugenie a Jack Brooksbank (Englefield, 20. května 2017)

Britská královská rodina letos zažije další svatbu. Po květnové veselce prince Harryho ji čekají vdavky princezny...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz