Když v televizi běží soutěž, lidé nepijí vodu a nemyjí se

Jakmile se moderátor Vladimír Čech z televizní obrazovky zeptá diváků, zda chtějí být milionáři, přestávají se lidé na největším sídlišti v Pardubicích mýt, nevaří kávu a nechodí ani na toaletu. Na padesát minut se v domácnostech zastaví život a spotřeba vody klesá oproti jiným večerům na polovinu. Podobný trend naměřili vodohospodáři i v jiných městech. Například podle dispečerů ze Žďáru nad Sázavou klesá v úterý a v pátek v hlavním vysílacím čase spotřeba pitné vody o pětatřicet procent.

"Mezi osmou a devátou hodinou večer odtéká z vodojemu na Kunětické hoře do Pardubic běžně sto dvacet litrů pitné vody za vteřinu. V úterý a v pátek, kdy v televizi běží Milionář, odtok klesne na pouhých šedesát litrů. Deset minut před devátou se vrací zpátky na původní hodnotu," sdělil vedoucí dispečinku pardubických Vodovodů a kanalizací Jaroslav Kubínek.

Při televizní soutěži má pardubické sídliště stejnou spotřebu jako dopoledne, kdy je téměř prázdné a lidé šli do práce. Počítačový systém, který nepřetržitě měří průtoky ve vodovodní síti, sleduje podle Kubínka zájem diváků stejně přesně jako originální televizní peoplemetry.

"V průběhu večerních zpráv je spotřeba stabilní a příliš nekolísá. Jakmile skončí sportovní zpravodajství a začne reklamní blok, průtok vody vyletí na večerní maximum. Lidé se v tu dobu zřejmě sprchují a myjí nádobí," odhaduje Kubínek.
Začátek večerního programu pak spotřebu zase sníží.

Hledat souvislost mezi odtokem vody z vodojemu a televizní nabídkou napadlo Kubínka poprvé u seriálu Esmeralda. "Už tehdy jsme naměřili pravidelný pokles spotřeby, ale s Milionářem se to nedá vůbec srovnat," usmívá se dispečer.