Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo zdědí Horníčkova autorská práva?

  18:08aktualizováno  18:08
Miroslav Horníček zemřel a nezanechal po sobě žádného příbuzného. Podle všeho odkázal autorská práva, stejně jako chalupu v Kytlici, doktoru Vladimíru Marešovi, který se o něj v posledních letech staral. Podle blízkých osob se tak očekává boj o jeho pozůstalost. Chystá se zejména bitva o umělcova autorská práva. Poslední rozloučení s Miroslavem Horníčkem by mělo proběhnout v Praze.

"Předpokládám, že se tak stane na půdě Národního divadla," dodal Mareš. Jak řekli  blízcí přátelé Miroslava Horníčka, herec si přál být uložen do rodinné hrobky v Kytlici. Právě zde leží i jeho syn.

Miroslav Horníček jezdil do Kytlice od poloviny 50. let, zpočátku se s manželkou starali také o místní paní Šebíkovou. "Horníčka tu měli lidé rádi, místní oba manžele hodně navštěvovali," uvedl hercův kamarád Josef Jahoda, který se mu také o chalupu staral. "Poté, co mu zemřel syn a poté i paní, postupně se začal lidí stranit a nakonec jezdil do Kytlice jen zřídka. V poslední době tu spíše vídáme doktora Mareše."

Známý herec zemřel v sobotu ráno v Zádušní ulici v Liberci v Marešově bytě. Lidé ze sousedství o tom přitom ani nevěděli. "To je hrozně smutná zpráva. Neměla jsme ponětí, že pan Horníček žil tak dlouho kousek od nás," svěřila se žena z jednoho ze sousedních domů.

Nedávno vyšla bez hercova souhlasu kniha Horníčkových dopisů. Vydavatelství vyřadilo ze hry jak herce, tak i obětavého lékaře, který se za Horníčka postavil v posledních letech jeho života. Toho nyní zřejmě čeká boj s dravci, číhajícími na příležitost, jak vytěžit z umělcova odkazu tučný zisk.

Doktor Mareš tvrdí, že z Horníčkova bytu před časem jedna z ošetřovatelek ukradla řadu cenných umělcových obrazů, fotografií, textů a korespondence. Právě tyto věci nyní nabývají na hodnotě. "Ano, slyšela jsme o tom, že se někdo vloupal do Horníčkova pražského bytu v Hradešínské ulici. Doufám, že tyto lidské hyeny hercův klidný odchod nerozsápají ve sporech o peníze" potvrdila spisovatelka Slávka Kopecká.

Smrt byla vysvobozením
Miroslav Horníček pobýval v Liberci od 15. září 2001, kdy jej zasáhla na chalupě v Kytlici na Děčínsku silná cévní mozková příhoda. Od té doby se stěhoval střídavě z liberecké nemocnice k Marešům a zpět. Od podzimu loňského roku již natrvalo zůstal v domácí péče svého přítele v Zádušní ulici. 10. listopadu zde oslavil své čtyřiaosmdesáté narozeniny. 

Čtěte:
Miroslav Horníček zemřel

"Pro Miroslava Horníčka byla smrt vysvobozením. I Vlastimil Brodský a Jiří Sovák se dříve smutně pozastavovali nad osudem svého kolegy. Brodský se zastřelil podle mnohých právě proto, že věděl, co stáří provedlo s jeho přítelem."

Autoři: ,


Nejčtenější

Tajná svatba: Karolína Plíšková se vdala za Michala Hrdličku

Tenistka Karolína Plíšková se vdala za Michala Hrdličku.

Tenistka Karolína Plíšková (26) si po dvou a půl letech vztahu vzala svého přítele a manažera, moderátora Michala...

Eva Pilarová skončila s vážným úrazem v nemocnici

Evergreen Tour 2015, Praha, Lucerna, 29. dubna 2015: Eva Pilarová

Zpěvačka Eva Pilarová (78) musela být po vážném úrazu okamžitě odvezena do nemocnice a neprodleně operována....Barbora Špotáková má druhého syna, dostal jméno Darek

Barbora Špotáková má druhého syna, dostal jméno Darek

Oštěpařka Barbora Špotáková je od soboty dvojnásobnou maminkou. Olympijská vítězka a mistryně světa přivedla v...

Bývalá tenistka Martina Hingisová se podruhé vdala

Martina Hingisová si vzala sportovního lékaře Harryho Leemanna.

Někdejší tenisová světová jednička Martina Hingisová (37) se v pátek ve švýcarském městě Bad Ragaz podruhé vdala. Vzala...

Za naším rozchodem není žádná jiná žena, říká Peter Sagan

Peter Sagan (Tour de France, 15. 7. 2018)

Trojnásobný mistr světa v cyklistice Slovák Peter Sagan (28) oznámil ve čtvrtek 19. července rozvod s manželkou...

Další z rubriky

Za naším rozchodem není žádná jiná žena, říká Peter Sagan

Peter Sagan (Tour de France, 15. 7. 2018)

Trojnásobný mistr světa v cyklistice Slovák Peter Sagan (28) oznámil ve čtvrtek 19. července rozvod s manželkou...

Britský herec Orlando Bloom naznačil, že by se opět rád stal otcem

Orlando Bloom (26. května 2013)

Herec Orlando Bloom (41) se ve druhém pokusu o vztah s Katy Perry (33) našel. Britská hvězda září, kudy chodí. A neméně...

Operace Evy Pilarové proběhla úspěšně, zpěvačka děkuje všem za podporu

Lubě Skořepové na benefici zazpívala Eva Pilarová (20. února 2017).

Zpěvačka Eva Pilarová (78) se v pátek v nemocnici v pražských Střešovicích podrobila operaci zlomeniny krčku stehenní...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz