K výběru peněz z automatu postačí oční duhovka

- Jdete si vybrat do bankomatu peníze a zapomněli jste svůj PIN? Nevadí. Stačí, když máte duhovku. Budoucí peněžní automaty totiž právě podle této barevné části oka rozpoznají, že peníze putují do kapsy toho pravého majitele konta.
Nejnovější výstřelek v peněžním bankovnictví představila v Londýně firma NCR, která se na vývoji peněžního automatu příštího tisíciletí podílela.

"Jmenuji Stella. Chcete hotovost, výpis nebo jako obvykle?" dotáže se zdvořile bankomat, jehož tři kamery s vysokou rozlišovací schopností předtím sejmou 256 bodů duhovky zákazníka. Ta se podle odborníků u dvou lidí od sebe liší víc než otisky prstů. Pravděpodobnost, že by se Stella spletla, je téměř nulová. Přesně jedna ku desítce, za kterou pak ještě následuje dvacet nul. Podvodníci prý nemají šanci.

"Hotovost, prosím," odpoví zákazník, který může klidně zapomenout na nějaké osobní identifikační číslo (PIN), protože automat od něj žádné nechce. Nemá totiž ani klávesnici.

Stella se zeptá, kolik peněz v hotovosti si zákazník přeje, spočítá obnos, vysází bankovky a rozloučí se. Pokud klient při odpovědi zvolí variantu "jako obvykle", automat podle databáze pozná, kolik zákazník pravidelně vybírá, a částku pak vyplatí. Celá transakce se tím urychlí.

Stella je první mluvící peněžní automat na světě. Zatím je naprogramována na americkou angličtinu a může se stát, že britské výslovnosti zpočátku neporozumí. U cizince hovořícího anglicky je dosti pravděpodobné, že svou žádost bude muset zopakovat několikrát, než zatím ne zcela dokonalý software pro rozeznání hlasu pochopí, že zákazník z Evropy skutečně chce "cash", tedy hotovost.

"Automat umí také elektronicky přenést informace do přenosného počítače," vysvětluje další výhody Stelly Mark Grossi, který ve firmě NCR pracuje jako hlavní technik.

"Výpis, prosím," nahlásí a přiloží svůj palmtop k infračervenému čidlu automatu. V mžiku má na displeji minipočítače uvedeny všechny potřebné údaje: jméno, číslo účtu, výši výběru, datum a čas. Žádné papíry.

Peněžní automaty typu Stella budou běžnému zákazníkovi k dispozici zhruba do pěti let. V budoucnu si lidé z takových automatů budou moci vybírat nejenom peníze v hotovosti, ale provádět také další obchodní transakce.

"Přistoupíte ke stroji a ten z údajů rozpozná, že se životnost vašeho automobilu chýlí ke konci. Automat podle příjmu zjistí, že byste mohl mít zájem spíš o typ Mercedes než Škoda, a předloží vám výhodnou nabídku," řekl viceprezident NCR Chris Hughes. Banky budou zákazníky v budoucnu za jejich věrnost odměňovat. Děti si například budou moci do palmtopů stáhnout různé hry nebo hudbu.

Automaty jako Stella budou mít v databázi uložen profil klientů a budou jim moci nabídnout informace téměř o všem, co je zajímá. Například o jejich oblíbeném fotbalovém klubu nebo o filmu, který by si neměli nechat ujít.

Ve světě je nyní 850 tisíc bankomatů a brzy se jejich počet zvýší na milion. Ročně si lidé z peněžních automatů vybírají v přepočtu 540 miliard liber, což je přes milion liber každou minutu. Za jediný den by bylo možné za tuto částku nakoupit například 30 obrazů van Gogha. I ty možná jednou budou nabízet klientům následníci Stelly.


Témata: Poradna: Hra