Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jsem krásná modelka. Dejte mi roli!

  12:09aktualizováno  12:09
Karolina Kurková, Eva Herzigová, Adriana Sklenaříková, Cindy Crawfordová... Obdivuje je celý svět, vydělávají miliony, ale když jim režisér nabídne roli ve filmu, skáčou radostí jako malé holky. Téměř všechny modelky mají stejný sen: chtějí být herečkami.

Co si asi tak může přát Karolina Kurková? Ve dvaceti vydělává ročně pět a půl milionu eur, byla už na titulních stranách všech prestižních časopisů, nejslavnější návrháři ji prosí, aby předváděla jejich šaty.Čím ještě takovou krásku ohromit? Jedině velkou filmovou rolí.

"Ráda bych hrála v nějakém nezávislém filmu," říkala při své nedávné návštěvě Prahy a nadšeně objímala prezidenta karlovarského filmového festivalu Jiřího Bartošku, protože jí nabídl spolupráci. Karolina je na tom stejně jako její další kolegyně.

"Strašně ráda bych točila s českými režiséry," ujišťuje topmodelka Eva Herzigová, když přijde řeč na film. Zatímco na jiné otázky odpovídá spíše profesionálně chladně, najednou jako by celá ožila: "Ráda bych točila s českými režiséry, třeba s Janem Svěrákem anebo s Milošem Formanem." Už má za sebou roli ve snímku Strážní andělé, kde si zahrála s Gérardem Depardieu, nedávno dokončila film, ve kterém představuje Picassovu manželku.

Cindy Crawfordová se objevila po boku Wiliama Baldwina v akčním snímku Jako štvaná zvěř. Naomi Campbellová ve filmech Rapsodie z Miami a Chladná jako led. Adriana Sklenaříková objíždí castingy. Role krásné emigrantky ve filmu 15 minut jí unikla o vlásek. Nevybrali ji jen proto, že je o hlavu vyšší než hlavní mužský představitel Robert De Niro. Ale získala roli ve francouzské komedii Tři dívenky. A čeští diváci ji teď můžou vidět v pátém díle filmové série o básnících.

Jako by si modelky říkaly: Je čas ukázat, že umíme víc než se jen usmívat na fotografy. Režiséři se téhle módě nebrání. Proč taky? Když se na plakátu objeví jméno Kurková nebo Herzigová, všimnou si ho diváci určitě více, než kdyby na jejich místě byla sice půvabná, ale neznámá adeptka herectví.

Sklenaříková: Básníky mám ráda

"Modelky mají proti amatérkám výhodu, že jsou zvyklé vystupovat před fotoaparáty a kamerami. Nemají ostych, spíše naopak. Někdy dělají pohledy a pohyby, které jsou až moc," říká režisér Dušan Klein. "Když ale jde o jednoduchou roli, která vyžaduje, aby žena byla především krásná, je pro ni modelka přímo ideální."

Když přemýšlel, komu svěřit postavu majitelky kadeřnictví ve filmu Jak básníci neztrácejí naději, měl jasno: podle scénáře to musí být mimořádně půvabná dívka. Kde jinde ji hledat než mezi modelkami?

Probíhaly konkurzy, zájem o roli byl velký. Nakonec dva týdny před natáčením producent Miloslav Šmídmajer navrhl: Adriana Sklenaříková. Štáb se zděsil, že si žádaná topmodelka řekne o velký honorář. Neřekla. Naopak, ona se radovala: "Básníci, to je přece moje mládí." Předchozí části cyklu komedií o medicích znala z doby, kdy ještě sama studovala lékařskou fakultu. "Nakonec jsem byl moc rád, že jsem ji obsadil. Byla velmi profesionální. Rozhodně neměla manýry, jaké by se možná od slavné modelky čekaly," říká Dušan Klein.

Z některých modelek se mohou skutečně stát herečky. Současná italská filmová hvězda Monica Belluciová původně začínala jako modelka, po prvních roličkách přicházely větší a větší. Také její starší slavné kolegyně - Claudia Cardinalová, Sophie Lorenová či Grace Kellyová na sebe nejdříve upozornily pózováním pro fotografy.

Ze současných modelek to zatím tak daleko jako ony žádná nedotáhla. Většinou dostávají menší role. Pokud jde o významnou postavu, režiséři přece jen raději sahají mezi herečky, které mají s filmováním nebo divadlem nějaké zkušenosti.

Někdy jde vysloveně o miniaturní roličky. Ale slavná krásná tvář splní svůj účel. Jé, vždyť je to Claudia Schifferová, říkali diváci filmu Sám doma a bohatý. Scéna, kdy rozmazlený milionářský synek nastupuje v přepychové vile na soukromou hodinu aerobiku, byla legrační. Cvičitelka, která vstoupila do dveří, totiž nebyl nikdo jiný než slavná topmodelka v přiléhavém cvičebním úborku. Zaujal by tenhle detail stejně, kdyby do dveří vešla neznámá dívka, byť třeba krásnější než Claudia? Určitě ne.

Výjimkou je Němka Diana Krugerová. Modelka, která také zkoušela štěstí v hereckých konkurzech. Přihlásila se i do jednoho z nejprestižnějších, které se v poslední době konaly. O roli Heleny ve velkofilmu Troja se ucházely více než tři tisícovky krásných hereček z celého světa. Režisér Wolfgang Petersen si vybral právě ji, takže se na plátně objeví v hlavní roli po boku Brada Pitta, Petera O'Toolea a dalších známých herců.

Kocurová zkouší film, televizi i divadlo

Také české modelky se rády ukazují jinde než v časopisech. Příklad? Jitka Kocurová. Má roli v zájezdovém divadelním představení Noc s modelkou, zahrála si ve filmu Jak básníci neztrácejí naději. V televizi Prima vystupuje v komických scénkách se Zdeňkem Izerem v pořadu Telebazar, teď zvítězila v konkurzu na roli v telenovele Rodinná pouta.

"Modeling dělám deset let. Po takové době vás přestane uspokojovat, že jenom chodíte po molu," říká. Zájem modelek o herectví jí proto připadá jako přirozená věc. "Jsou zvyklé natáčet reklamy, umějí se chovat před kamerou. Filmování je podobná práce, další krok výše. Vždyť je to všechno showbyznys," míní.

Nemyslí si však, že by modelky měly při konkurzech lepší pozici než jiné uchazečky o role: "Stejně vždycky záleží na tom, jakou má režisér představu a jak ji naplňujete. I když hledá vysloveně typ modelky, nakonec se rozhodne podle toho, jak na něj při konkurzu působíte, co předvedete."

Když režisér F. A. Brabec hledal do svého filmu Bolero krásnou ženu pro milostnou scénu s Jiřím Bartoškou, oslovil Janu Štefánkovou. Ideální adeptka. Proslavila se pózováním pro Playboy a uváděním erotického pořadu Peříčko. Modelka přijala a obě strany byly spokojené. Režisér proto, že se o filmu hned začalo více mluvit. Všichni přece vědí: Štefánková, to je krásná ženská.

Jana proto, že jí role ve filmu F. A. Brabce, mimo jiné uznávaného tvůrce filmu Kytice, dodala na prestiži. "Byla to jen malá rolička," říká. Přijala ji ráda, ale pak přiznala, že natáčení bylo náročnější, než si představovala. Z Bartošky měla velký respekt, což se projevilo tak, že měla trému. "Herectví je profese, za čtyři natáčecí dny se ze mě herečka nestane. Živím se jako moderátorka," říká.

Podobnou zkušenost má modelka Simona Krainová. Nejdříve dostala roli ve filmu Kamarád do deště, pak přišla nabídka na postavu policistky v bláznivé komedii Byl jednou jeden polda. Nešlo zrovna o malé roličky, i když princip hraní modelek ve filmech byl zachován - podle scénáře musela být představitelka výrazně krásná. Simona Krainová je jednou z českých modelek, které pochopily, že pózování před fotografy a přehlídky jim nevydrží celý život, a zkouší se prosadit i jinak.

"V modelingu jsem už dokázala dost, teď je čas ukázat, že umím používat i mozek," říkala, když začala v televizi Prima moderovat talk show Sauna - Někdo to rád horké. Do podvečerního pořadu si zvala různé hosty a nezávazně klábosili o různých společenských tématech. Televize však po roce vysílání pořadu zastavila, jeho sledovanost nebyla vysoká. Krainová se však nevzdává a tvrdí, že má v plánu znovu se na obrazovce objevit. Stejně jako další a další krásky.

"Nemám rád, když se do filmů záměrně obsazují oškliví lidé. Samozřejmě, pokud to nemá smysl, někdy si to naopak role žádá. Ale když je k tomu důvod, proč se nepodívat na hezké lidi?" říká režisér Dušan Klein.

Je mi třicet. Co dál?
Jeden rok neví, kterou z nabídek si vybrat, další rok nedostane ani jednu. Kariéra modelky se může změnit ze dne na den a ještě k tomu netrvá dlouho. Obvykle do třicítky - to bývá pro manekýny důchodový věk. Fotografové a módní návrháři si každý rok vybírají nové a mladší tváře.
Co pak modelky dělají?
České krásky, které se objevovaly na přehlídkových molech a v tom mále módních časopisů, které za socialismu vycházely, pohotově zúročily své zkušenosti hned začátkem devadesátých let. Začaly podnikat. Bývalá manekýna Milada Karasová vlastní jednu z nejznámějších modelingových agentur Czech Models, Sonja Lukášová se zabývá barevným poradenstvím, Marie Kadeřábková organizuje společenské akce a módní přehlídky.
Bývalé modelky se dají rozdělit do dvou skupin.
Jedny využily své známé jméno k podnikání.
Druhé se vdaly a jsou z nich "profesionální" manželky.
Tuto cestu zvolila řada dívek, které zářily v osmdesátých letech. Právě tehdy vznikl ve světě takzvaný kult topmodelek - krásné ženy z časopisů se staly stejně známé jako herečky či zpěvačky. Do elitní party té doby patřily Pavlína Pořízková, Stephanie Seymourová, Jerry Hallová... Všechny přestaly pracovat, mají děti, vzaly si bohaté a úspěšné muže. Jerry Hallová třeba Micka Jaggera.
Jejich o pár let starší nástupkyně, kterým je dneska kolem pětatřiceti, se zdají podnikavější. Naomi Campbellová s Claudií Schifferovou založily síť kaváren Fashion Café, Elle MacPhersonová vede vlastní firmu na výrobu spodního prádla a řetězec posiloven. Linda Evangelistová má společnost, která organizuje kulturní a dobročinné akce. Tereza Maxová je v posledních letech známá nejen jako modelka, ale i jako šéfka nadace na pomoc opuštěným dětem. "Zítra se klidně může stát, že v modelingu nebudu mít práci. S tím počítám už delší dobu," říká a uvažuje o tom, že se bude také zabývat obchodem s kosmetikou. Ale přestože je jí třiatřicet, z nabídek na reklamy a přehlídky si pořád může vybírat.
Takže, zatímco se některé modelky udrží na výsluní sotva od osmnácti do dvaceti, jiné klidně do pětatřiceti. Jedna z těch nejslavnějších, Cindy Crawfordová, má jasno: "V osmnácti jsem říkala, že skončím v pětadvaceti. Teď, když mi bylo třicet, myslím, že ideální doba vykašlat se na tenhle všivý, falešný svět umělé krásy je kolem pětatřiceti."

Cindy Crawfordová

Simona Krainová během on-linu na iDNES

Supermodelka Cindy Crawfordová a její manžel Rande Gerber.

Česká modelka a herečka Eva Herzigová v úterý zahájila v Londýně filmový festival nových členských zemí EU.

Modelka Adriana Sklenaříková jako Madame Krásná a Pavel Kříž alias Štěpán ve filmu Jak básníci neztrácejí naději.

Pavlína Pořízková

Topmodelka a děčínská rodačka Karolína Kurková navštívila 27. prosince během vánočního pobytu u rodičů i radnici a setkala se se starostou Děčína Vladislavem Raškou.

Topmodelka Naomi Campbellová na milánské módní přehlídce. (13. ledna 2004)

Simona Krainová na natáčení Sauny - Někdo to rád horké.

Jana Štefánková a Jiří Bartoška při postelové scéně ve filmu Bolero.

Česká topmodelka Karolina Kurková předvádí kreaci salonu Chanel na přehlídce v Paříži, kde 5. března představil kolekci pro sezonu podzim-zima 2004-2005.

Jednou z nejzářivějších hvězd letošních Českých lvů byla topmodelka Eva Herzigová, která přiletěla z Ameriky pouze na skok. V neděli už odletěla zase zpátky.

Moderátor večera Martin Zbrožek vyzval slavnou topmodelku Evu Herzigovou k tanci. Ta poté předala Janu Budařovi Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli.

Jan Budař hovoří k publiku poté, co převzal od slavné topmodelky Evy Herzigové cenu za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli.

Bolek Polívka a slavná česká topmodelka Eva Herzigová

Karolina Kurková a Jiří Bartoška
Nejčtenější

Končíme, oznámili Pokondři. Je to umělá kauza, říká vedení stanice
Je to definitivní, končíme. Těžkej Pokondr odchází z Frekvence 1

Moderátoři Roman Ondráček a Miloš Pokorný tento měsíc skončí na Frekvenci 1. Těžkej Pokondr se na tom dohodl se...

Princ William sleduje, jak vévodkyně Kate tančí s medvídkem Paddingtonem...
Těhotná Kate si zatančila s medvědem. Její strýc má průšvih

Těhotná vévodkyně Kate (35) sice stále trpí ranní nevolností, ale pomalu se začíná vracet ke královským oficialitám. V...Agáta Prachařová a Jakub Prachař
Agáta Prachařová: Všichni říkají, že je dcera celý Kuba. Ze mě nemá nic

Agáta Prachařová (32) je od porodu dcery přes měsícem, 13. září, v jednom kole. Nejde však jenom o péči o děti a...

Modelka Yasmin Le Bonová nafotila v padesáti letech kampaň na plavky.
Najednou mám prsa, břicho a boky, říká o stárnutí modelka Le Bonová

Britská kráska Yasmin Le Bonová (52) patřila v osmdesátých letech k nejžádanějším modelkám. Manželka frontmana kapely...

Těhotná vévodkyně Kate na recepci v Buckinghamském paláci (Londýn, 10. října...
Vévodkyně Kate se poprvé od oznámení těhotenství ukázala na veřejnosti

Vévodkyně z Cambridge Kate (35) se v úterý večer poprvé od oznámení třetího těhotenství ukázala na veřejnosti. S...

Další z rubriky

Princ William a vévodkyně Kate (Berlín, 20. července 2017)
Třetí potomek Williama a Kate se narodí v dubnu 2018, oznámil palác

Třetí potomek prince Williama (35) a jeho manželky Kate (35) přijde na svět příští rok v dubnu. Zprávu o termínu...

Bob Weinstein (Los Angeles, 28. března 2005)
Žena obvinila ze sexuálního obtěžování i bratra magnáta Weinsteina

Kromě filmového producenta Harveyho Weinsteina (65) má kvůli sexuálnímu obtěžování problém i jeho bratr Bob (63)....

Jan Přeučil
Na dnešních českých seriálech je znát „horká jehla“, míní Jan Přeučil

Herec a pedagog Jan Přeučil (80) se v mládí kvůli procesům s Miladou Horákovou nemohl hned věnovat své lásce -...

Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.