Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

José Bové: rolník, nebo výtržník?

  14:04aktualizováno  14:04
Jsou slyšet i vidět. Šokují, provokují, koušou. Viděni z pohodlného ušáku předměstského domku, jeví se šílenými, ba nebezpečnými. Neboť občas poruší zákony, k čemuž si navíc sezvou média vyhledávající libovolný vzruch. Po světě jich jsou tisíce, desetitisíce. Někteří bojují za věc legitimní, jen společností - či spíše různými společnostmi - opomíjenou. Jiní se soustřeďují na maličkost, kterou umíněně opakují.
José Bové je opět na svobodě

José Bové je opět na svobodě - Radikální francouzský farmář a antiglobalista José Bové objímá svoji partnerku Ghislaine Dambrinovou poté, co byl propuštěn z vězení ve Villeneuve-les-Maguelone na jihu Francie. Bové opustil brány káznice po 6 týdnech. Trest si odpykával za zdemolování restaurace McDonald´s. (1. srpna 2002) | foto: Reuters

Další již opustili tuto realitu a plédují třeba za federaci s obyvateli Marsu. Bylo by naprosto chybné sesypat je do jednoho pytle. A "veškerou moc" i občanskou potenci svěřit pouze politickým stranám, byrokratům či - nedej bože - nejlepšímu z nás.

Plánovitě i jen občas provokující rebelové patří k demokracii stejně jako hádky o rozpočet či nesmysly vykřikující psychopaté v čele extremistických stran.

Když americký soud v roce 1987 rozhodl, že punkový zpěvák a politický rebel Jello Biafra nebude odsouzen ani za obal, ani za obsah svých alb, Spojené státy se zdály ještě o něco svobodnější.

A to přesto, že konzervativněji uvažující Američané nepřestali nad Biafrovými písněmi kroutit hlavou. Když francouzský kontroverzní bouřlivák José Bové a jeho přátelé v průběhu 70. let dosáhli toho, že se oblast Larzac v jihovýchodní Francii nestala velikým armádním cvičištěm, tleskali nejen anarchisté a skalní pacifisté.

Tyto výtržníky totiž svět potřebuje. A silná demokracie je unese. Již proto, že ji svým neotřelým konáním i způsobem vidění světa neustále posilují.

José Bové: rolník, nebo výtržník?

José Bové se narodil roku 1953 v Bordeaux v dobře situované středostavovské rodině. Jeho věčně putující rodiče pracovali jako mikrobiologové v zemědělském výzkumu: uštěpační jazykové soudí, že Bového vzpoura proti všemu nepřírodnímu může zčásti pramenit i z pubertální touhy vypořádat se s otcovskou autoritou.

Na rozdíl od většiny (celoživotních) francouzských rolníků, kteří bývají hrdí na to, že nehovoří cizími jazyky, Bové vládne dobrou angličtinou. Jejím základům se naučil ještě jako chlapec: jeho rodiče koncem 50. let působili čtyři roky na Kalifornské univerzitě.

Patrně i proto tvrdí, že jeho boj proti globalizaci není antiamerikanismem a že útoky z 11. září 2001 nejsou ničím ospravedlnitelné. Nynější rolnický aktivista a chovatel ovcí vyrůstal převážně ve městě.

Nebylo to snadné dospívání: v šestnácti letech byl nucen opustit jednu z pařížských katolických škol poté, co publikoval oslavnou a podle pedagogů autobiografickou povídku o pramálo zbožném rebelovi, který našel zalíbení v užívání narkotik. Tehdy již José naplno žil studentskou levicovou revoltou, jejímiž povětšinou radikálními ideály se řídí vlastně dodnes.

Touha po akci mu prý také neumožnila dostudovat: z univerzity v Bordeaux podle vlastních slov odešel v roce 1971 po pouhém měsíci s tím, že "má jiné věci na práci". Zkraje 70. let se pak připojil k hnutí, které bránilo armádě v rozšíření výcvikového prostoru na plošině Larzac v prefektuře Aveyron.

Do kraje v jihozápadní Francii, který proslul výrobou specifického sýra pojmenovaného po městečku Roqeufort-sur-Soulzon, se Bové odstěhoval roku 1976. S ženou Alicí a dcerou Marií zabrali farmu ležící na sporném, dle zákona však armádním území. Zde se jim také narodila jejich druhá dcera Hélene.

Ovce? Ano, ale hlavně akce

Bové se pak do války s armádou pustil naplno. S přáteli vnikl do vojenského tábora, odkud odnesl záznamy o výkupu pozemků. Záhy poté zorganizoval konvoj přibližně devadesáti traktorů, které blokovaly armádní střelnici.

Úřady nakonec v roce 1981 rolníkům - či aktivistům v jejich čele - ustoupily. Krajem se tak nadále prohánějí ovce, o které se v případě Bového rodiny stará zřejmě její ženská část, neboť otec bývá zaneprázdněn jinou činností.

Bovém spoluzaložená Rolnická konfederace totiž nezahálela: kromě rutinních protestních blokád proslula již zmíněným nájezdem na staveniště americké firmy McDonald's. Kromě odporu k "hnusnému žrádlu" (malbouffé) měly být tehdy Bovému popudem i americké restrikce na dovoz některých francouzských potravin, mezi nimi i sýra typu roquefort.

Očekávaný mediální zájem vyvolal zkraje roku 2001 také atak Rolnické konfederace na úřadovnu tehdy vládní Socialistické strany v severofrancouzském Lille. Kanceláře, do kterých Bové a jeho druzi vnikli násilím, hbitě vystlali slámou a instalovali zde prasnici i s deseti selaty. To vše na podporu požadavku, aby byla zemědělcům spravedlivěji rozdělována státní podpora.

José Bové je také rebelem - chcete-li výtržníkem - světového formátu. Geneticky upravené plodiny již likvidoval nejen ve Francii, ale také v Brazílii. Zúčastnil se mnoha pochodů proti globalizaci v Evropě, USA a Mexiku, kde kráčel bok po boku s rebely - indiánskými rolníky - ze zapatistického hnutí.

Aby toho nebylo dost, vypravil se také na Blízký východ. Loni v dubnu byl deportován z Izraele a pro příštích deset let mu sem byl zakázán vstup. Rozhodl se totiž bránit tehdejšího šéfa palestinské autonomie Jásira Arafata vlastním tělem proti domnělému útoku izraelské armády, který nepřišel. Porušil tak nařízení izraelské armády, která Arafata tehdy izolovala.
Nejčtenější

Leoš Mareš se podruhé oženil. Moniku Koblížkovou si vzal na zámku

Leoš Mareš a Monika Koblížková (Karlovy Vary, 3. července 2016)

Leoš Mareš (41) je od úterý podruhé ženáčem. Na zámku v Litomyšli si vzal svou přítelkyni Moniku Koblížkovou (36)....

Bavič Petr Novotný opět bojuje o život. Selhal mu organismus

Petr Novotný

Bavič a moderátor pořadů Novoty či Dobroty Petr Novotný (70) leží v nemocnici v kritickém stavu. Na ARO ve Vojenské...Hlásí se další Trumpovy milenky. Playmate prozradila, jak tutlal zálety

Karen McDougalová (vpravo) si v roce 2001 zahrála v béčkovém filmu Aréna

Po bývalé pornoherečce Stephanii Cliffordové se začínají ozývat další ženy tvrdící, že měly sexuální styk s Donaldem...

Amerika nebyl dobrý nápad, pořád jsem brečela, přiznala Prachařová

Mariana Prachařová

Zpěvačka Mariana Prachařová (23) se rozhodla postavit na vlastní nohy a vydala se sama do Ameriky. Tímto rozhodnutím ze...

Lawrencová o úniku nahých fotek: Jako by se mnou spala celá planeta

Jennifer Lawrencová (Toronto, 10. září 2017)

Hvězda filmů X-Men a Hunger Games Jennifer Lawrencová (27) opět zavzpomínala na incident z roku 2014. Hackeři tenkrát...

Další z rubriky

Je to velká holka, bude v pořádku, řekl LeBlanc o rozchodu Anistonové

Matt LeBlanc a Jennifer Anistonová v seriálu Přátelé (2003)

Deset let spolu hráli v legendárním seriálu Přátelé a kamarády zůstali i po skončení natáčení. Matt LeBlanc (50) se...

Karel Kachyňa byl velký učitel, říká o herectví Lada Jelínková

Lada Jelínková

Herečka Lada Jelínková (43) přiznala, že se jí občas zasteskne po době, kdy všemu nevládla moderní technika a...

Leoš Mareš se podruhé oženil. Moniku Koblížkovou si vzal na zámku

Leoš Mareš a Monika Koblížková (Karlovy Vary, 3. července 2016)

Leoš Mareš (41) je od úterý podruhé ženáčem. Na zámku v Litomyšli si vzal svou přítelkyni Moniku Koblížkovou (36)....

Najdete na iDNES.cz