Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Byly doby, kdy jsem neměl ani na rohlík, vzpomíná Jiří Štrébl

  0:03aktualizováno  0:03
Oba jsou herci, přestože ani pro jednoho z nich to nebylo v dětství vysněné povolání. Jiří Štrébl (59) a jeho sestra Alena (52) pro páteční magazín Rodina DNES otevřeně promluvili o sourozenecké lásce a taky o stinných stránkách herectví.

Jiří a Alena Štréblovi | foto: Lenka HatašováiDNES.cz

Je mezi vámi poměrně velký věkový rozdíl – sedm a půl roku. Jak to fungovalo?
Jiří: Měli jsme společný pokoj, což přinášelo nejen spory, ale i vtipné okamžiky. Vzpomínám si, že když jsem byl v pubertě, jednou za mnou přišli mí kamarádi a na zadek Aleniny nejoblíbenější panenky napsali fixem: SEX.

Alena: Bylo to pro mne obrovské trauma! Nemohla jsem uvěřit tomu, že to můj milovaný brácha dopustil! A tak jsem vzala jeho gramofonové desky, které tehdy dost složitě a ne úplně levně kupoval na burze, a poškrábala jsem je. Což byla dost krutá pomsta vzhledem k tomu, že pak už byly naprosto nepoužitelné. Myslím, že tehdy mě asi fakt chtěl zabít.

Jiří: No jo, ale já jsem to té panence neudělal!

Alena: Ale když jsem ti ji s pláčem ukazovala, rozesmál ses – což byl v mých očích jednoznačně podraz. Na druhou stranu bylo skvělé mít staršího bráchu, kterého všechny holky milovaly, a když byl ve škole nějaký problém, stačilo říct: „Hele, já mám bráchu v devítce, takže bacha…!“ Taky si pamatuju, jak jsem jednou přišla nečekaně domů dřív a načapala jsem tě tam s holkou, což mne dost rozčílilo, protože jsem nechápala, že můžeš mít rád někoho jiného víc než mě. Tak jsem to práskla našim. No, neměl jsi to se mnou jednoduché.

Jiří: Ale máme se rádi, že jo? Žádné zásadní problémy jsme nikdy neměli. Když někdy slyším od lidí kolem sebe, jak se nesnášejí se svými sourozenci, je mi z toho docela smutno.

Napadlo vás někdy, že si oba vyberete stejnou cestu životem?
Jiří: Vůbec ne, navíc ani jeden z nás kuriózně k divadlu nesměřoval.

Alena: Nikdy jsem vlastně o herecké dráze neuvažovala, zajímala mě psychologie.

A jak se to tedy stalo?
Jiří: Můj kamarád, se kterým jsem studoval VŠE, hrál v amatérském souboru na Hanspaulce. Jednou jsem ho jel vyzvednout na zkoušku. Bylo to měsíc před premiérou a vypadl jim představitel kata. „Kdo to zahraje?“ Nevím, co mě to napadlo, ale ozval jsem se: „Já.“ Netušil jsem, že mě bude čekat trauma, protože jsem měl ve hře asi tři věty a navíc strašnou trému. Pak jsem nazkoušel pohádku, kde jsem měl těch vět už šest. Tehdy jsem pochopil, že moje herecká kariéra stoupá strmým tempem. Tak jsem šel jsem na konkurz do A studia Divadla Na okraji. A bylo.

Fotogalerie

Alena: Za nějaký čas dělalo A studio nový konkurz. Chtěla se ho zúčastnit moje spolužačka z gymnázia, která je dnes gynekoložkou, a přála si, abych ji doprovodila. Když jsme vešly, zahlédla jsem Jiřího, který se naprosto nepokrytě naštval, že jsem přišla a budu dělat ostudu. Což mne samozřejmě inspirovalo k okamžitému činu – přihlásila jsem se taky. Neměla jsem pochopitelně nic připraveného, chtěla jsem spíš provokovat, a tak jsem předvedla jakýsi trik s utrženým palcem a pak zarecitovala nějakou komunistickou básničku, kterou jsme se učili ve škole. No a jak už to tak bývá, když člověku o nic nejde, většinou mu to vyjde. Přitom jsem chtěla jen vytočit bráchu.

Jiří: Jo, naštvaný jsem byl. Zdálo se mi, že moje sestra oproti ostatním zájemcům nic moc nepředvedla a že ji přijali jen kvůli mně.

Říká se „mít hlad jako herec“. Měli jste někdy, obrazně řečeno, hlad?
Jiří: Ne obrazně, ale skutečně. Před mnoha lety, na začátku devadesátých let, jsem byl v souboru, kde nebyly peníze a třeba půl roku jsme nedostávali gáži. Ráno jsem se díval na lidi, jak nakupují – a já neměl ani na rohlík!

Alena: Vychovávala jsem sama dvě děti a zažila období, kdy jsem si od banky musela půjčit peníze, abych vůbec měla na základní věci. Tehdy jsem se sama sobě divila, že od divadla neuteču.

Jiří Štrébl
Divadlo nestudoval, nějakou dobu se protloukal, ale v poslední době je na roztrhání. Za skvělé období považuje angažmá v Divadle Komedie, dnes hraje aktuálně hned v několika divadlech (Divadlo Palace, Činoherní klub a další). Zahrál si v mnoha filmech i seriálech (především detektivních), právě teď ho můžete vidět v seriálu Ulice.

Jiří a Alena Štréblovi
Jiří a Alena Štréblovi
Jiří a Alena Štréblovi

Alena Štréblová
Je členkou Národního divadla v Praze. Vystudovala alternativní divadlo, loutkařinu, zahrála si v mnoha divadlech - na Kladně, v Činoherním klubu nebo Na Zábradlí. Má také zkušenosti s vedením různých divadelních dílen. Filmování se bála, nakonec strach překonala a kromě filmů účinkuje i v mnoha televizních seriálech, např. Dáma a Král, Ohnivé kuře a další.

Autor:


Nejčtenější

Zemřel Bohumil Kulínský. Sbormistra Bambini di Praga našli mrtvého

Dirigent Bohumil Kulínský na tiskové konferenci ke koncertní sérii nazvané...

Bohumil Kulínský (†59) byl v sobotu nalezen mrtvý v pražském bytě. Příčina úmrtí zatím není známa. Bývalého sbormistra...

Netušila jsem, že má manžel jinou, říká o Plekancovi Vondráčková

Lucie Vondráčková a Tomáš Plekanec (21. 6. 2014, Grandhotel Pupp, Karlovy Vary)

Lucie Vondráčková (38) přiznala, že po měsíci v Česku byla po návratu do Kanady na dně. „Bylo to, jako když se zboří...Zemřel milenec princezny Diany. Do paláce ho kdysi pašovala v kufru auta

Princezna Diana a její milenec Oliver Hoare

Ve věku třiasedmdesáti let zemřel jeden z milenců princezny Diany (†36). Francouzský obchodník s uměním Oliver Hoare...

Ruský herec chce rozvod. Jeho o 60 let mladší žena s ním odmítá sex

Ruský herec Ivan Krasko a jeho manželka Natalia (2017)

Herec Ivan Krasko (88) se před třemi lety s velkou slávou oženil s mladičkou Natalií (28). Ruská herecká legenda...

Buckinghamský palác oznámil radostnou zprávu. Bude další královská svatba

Královna Alžběta II. s členy královské rodiny na oslavách svých narozenin...

Britská královská rodina chystá další svatbu. Buckinghamský palác oznámil zasnoubení lady Gabrielly Windsorové (37) a...

Další z rubriky

Už na to nemám. Teď mi sluší zahalení, říká Janků o lechtivých fotkách

Heidi Janků

Zpěvačka Heidi Janků (55) kdysi nafotila odvážné snímky. Díky nim začátkem 90. let vydělala dost peněz. Když se totiž s...

Bulvár zaplatí rodině herce Rodena o tři miliony méně, rozhodl soud

Svoje jméno propůjčuje Karel Roden vínům Tomáše Vicana už celých devět let.

Městský soud v Praze v pondělí snížil odškodnění pro herce Karla Rodena a jeho rodinu, které musí uhradit společnost...

S kritikou i láskou musíme začínat nejdřív u sebe, míní Robert Jašków

Robert Jašków

Robert Jašków (48), který má polsko-maďarské geny, prozradil, že na herectví se dal kvůli dávnému neúspěchu v chemii....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz