Byly doby, kdy jsem neměl ani na rohlík, vzpomíná Jiří Štrébl

  0:03aktualizováno  0:03
Oba jsou herci, přestože ani pro jednoho z nich to nebylo v dětství vysněné povolání. Jiří Štrébl (59) a jeho sestra Alena (52) pro páteční magazín Rodina DNES otevřeně promluvili o sourozenecké lásce a taky o stinných stránkách herectví.

Jiří a Alena Štréblovi | foto: Lenka HatašováiDNES.cz

Je mezi vámi poměrně velký věkový rozdíl – sedm a půl roku. Jak to fungovalo?
Jiří: Měli jsme společný pokoj, což přinášelo nejen spory, ale i vtipné okamžiky. Vzpomínám si, že když jsem byl v pubertě, jednou za mnou přišli mí kamarádi a na zadek Aleniny nejoblíbenější panenky napsali fixem: SEX.

Alena: Bylo to pro mne obrovské trauma! Nemohla jsem uvěřit tomu, že to můj milovaný brácha dopustil! A tak jsem vzala jeho gramofonové desky, které tehdy dost složitě a ne úplně levně kupoval na burze, a poškrábala jsem je. Což byla dost krutá pomsta vzhledem k tomu, že pak už byly naprosto nepoužitelné. Myslím, že tehdy mě asi fakt chtěl zabít.

Jiří: No jo, ale já jsem to té panence neudělal!

Alena: Ale když jsem ti ji s pláčem ukazovala, rozesmál ses – což byl v mých očích jednoznačně podraz. Na druhou stranu bylo skvělé mít staršího bráchu, kterého všechny holky milovaly, a když byl ve škole nějaký problém, stačilo říct: „Hele, já mám bráchu v devítce, takže bacha…!“ Taky si pamatuju, jak jsem jednou přišla nečekaně domů dřív a načapala jsem tě tam s holkou, což mne dost rozčílilo, protože jsem nechápala, že můžeš mít rád někoho jiného víc než mě. Tak jsem to práskla našim. No, neměl jsi to se mnou jednoduché.

Jiří: Ale máme se rádi, že jo? Žádné zásadní problémy jsme nikdy neměli. Když někdy slyším od lidí kolem sebe, jak se nesnášejí se svými sourozenci, je mi z toho docela smutno.

Napadlo vás někdy, že si oba vyberete stejnou cestu životem?
Jiří: Vůbec ne, navíc ani jeden z nás kuriózně k divadlu nesměřoval.

Alena: Nikdy jsem vlastně o herecké dráze neuvažovala, zajímala mě psychologie.

A jak se to tedy stalo?
Jiří: Můj kamarád, se kterým jsem studoval VŠE, hrál v amatérském souboru na Hanspaulce. Jednou jsem ho jel vyzvednout na zkoušku. Bylo to měsíc před premiérou a vypadl jim představitel kata. „Kdo to zahraje?“ Nevím, co mě to napadlo, ale ozval jsem se: „Já.“ Netušil jsem, že mě bude čekat trauma, protože jsem měl ve hře asi tři věty a navíc strašnou trému. Pak jsem nazkoušel pohádku, kde jsem měl těch vět už šest. Tehdy jsem pochopil, že moje herecká kariéra stoupá strmým tempem. Tak jsem šel jsem na konkurz do A studia Divadla Na okraji. A bylo.

Fotogalerie

Alena: Za nějaký čas dělalo A studio nový konkurz. Chtěla se ho zúčastnit moje spolužačka z gymnázia, která je dnes gynekoložkou, a přála si, abych ji doprovodila. Když jsme vešly, zahlédla jsem Jiřího, který se naprosto nepokrytě naštval, že jsem přišla a budu dělat ostudu. Což mne samozřejmě inspirovalo k okamžitému činu – přihlásila jsem se taky. Neměla jsem pochopitelně nic připraveného, chtěla jsem spíš provokovat, a tak jsem předvedla jakýsi trik s utrženým palcem a pak zarecitovala nějakou komunistickou básničku, kterou jsme se učili ve škole. No a jak už to tak bývá, když člověku o nic nejde, většinou mu to vyjde. Přitom jsem chtěla jen vytočit bráchu.

Jiří: Jo, naštvaný jsem byl. Zdálo se mi, že moje sestra oproti ostatním zájemcům nic moc nepředvedla a že ji přijali jen kvůli mně.

Říká se „mít hlad jako herec“. Měli jste někdy, obrazně řečeno, hlad?
Jiří: Ne obrazně, ale skutečně. Před mnoha lety, na začátku devadesátých let, jsem byl v souboru, kde nebyly peníze a třeba půl roku jsme nedostávali gáži. Ráno jsem se díval na lidi, jak nakupují – a já neměl ani na rohlík!

Alena: Vychovávala jsem sama dvě děti a zažila období, kdy jsem si od banky musela půjčit peníze, abych vůbec měla na základní věci. Tehdy jsem se sama sobě divila, že od divadla neuteču.

Jiří Štrébl
Divadlo nestudoval, nějakou dobu se protloukal, ale v poslední době je na roztrhání. Za skvělé období považuje angažmá v Divadle Komedie, dnes hraje aktuálně hned v několika divadlech (Divadlo Palace, Činoherní klub a další). Zahrál si v mnoha filmech i seriálech (především detektivních), právě teď ho můžete vidět v seriálu Ulice.

Jiří a Alena Štréblovi
Jiří a Alena Štréblovi
Jiří a Alena Štréblovi

Alena Štréblová
Je členkou Národního divadla v Praze. Vystudovala alternativní divadlo, loutkařinu, zahrála si v mnoha divadlech - na Kladně, v Činoherním klubu nebo Na Zábradlí. Má také zkušenosti s vedením různých divadelních dílen. Filmování se bála, nakonec strach překonala a kromě filmů účinkuje i v mnoha televizních seriálech, např. Dáma a Král, Ohnivé kuře a další.

Autor:

Nejčtenější

Koktejl z placenty mi udělala dula, prozradila Eva Burešová

Eva Burešová

Má to těžké, říkají o ní kolegové. Zpěvačka a herečka Eva Burešová (25) se krátce po narození syna Nathana rozešla s...

Tomáš Plekanec ukázal syny, kterým slíbil návrat domů do Česka

Tomáš Plekanec pózuje se svou matkou a syny Matyášem a Adamem spolu s Geoffem...

Tomáš Plekanec (36) sdílel na svém profilu na sociálních sítích fotografii se svými dvěma syny, Adamem (3) a Matyášem...

Lenny, Mišík, Peroutka. Děti slavných na pódiu. Protekce, nebo talent?

Lenny, Adam Mišík a Milan Peroutka

Lenny jde svou cestou, Tereza Kerndlová se zatím snaží marně. V hudebním byznysu se snaží prosadit řada potomků...

Butler, Cyrusová i Gottschalk přišli při požárech v Kalifornii o domy

Gerard Butler přišel při požáru v Kalifornii o dům (12. listopadu 2018).

Kalifornii už několik dní pustoší lesní požáry. Kvůli nim přišlo o svou nemovitost i několik celebrit. Jsou mezi nimi...

Hvězda Teorie velkého třesku se pochlubila přítelkyní mladší o 22 let

Alaina Meyerová a Johnny Galecki na People’s Choice Awards (Santa Monica, 11....

Herec Johnny Galecki (43) dorazil na udílení cen People’s Choice Awards s novou partnerkou. Pro hvězdu Teorie velkého...

Další z rubriky

Jessica Chastainová má dceru, porodila ji náhradní matka

Jessica Chastainová s manželem

Herečka Jessica Chastainová (41) a její manžel Gian Luca Passi de Preposulo (35) mají první dítě. Náhradní matka jim už...

O politice se nebavíme, brání Jackman kamarádství s Ivankou Trumpovou

Hugh Jackman s manželkou Deborrou-Lee Furnessovou a s Ivankou Trumpovou (18....

Ivanka Trumpová (37) a herec Hugh Jackman (50) jsou blízkými přáteli již patnáct let. S prezidentskou poradkyní ani s...

Stále cítím jeho přítomnost, říká o mrtvém synovi Nick Cave

Nick Cave & The Bad Seeds (O2 arena, Praha, 26. října 2017)

Muzikant Nick Cave (61) zveřejnil na svém webu otevřený dopis adresovaný jedné z fanynek. V něm se svěřuje, že stále...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz