Yvonne Přenosilová

Yvonne Přenosilová - "Pocit ošklivého káčátka mě pronásleduje celý život. Je to mindrák, který získáte, když vám rodiče říkají, že jste k ničemu." | foto: Lucie Robinson, MF DNES

Je den leváků, Přenosilovou převychovávali fackami

  • 12
Leváci po celém světě i u nás si právě dnes připomínají svůj mezinárodní den. Ten si jako každoročně klade za cíl zvýšit povědomí o problematice levorukosti a o těžkostech, se kterými se tito lidé potýkají v běžném životě. Patří mezi ně i známé tváře.

Mezinárodní den leváků se slaví od roku 1976 a pravidelně jej vyhlašuje Mezinárodní asociace leváků. Svátek se slaví po celém světě, i když se o jeho existenci příliš neví a v kalendáři ho stále nenajdeme. O rozšíření se přitom starají různé asociace a kluby, které leváky sdružují.

Mezi známé české tváře, které se musely naučit žít s leváctvím, patří brankář Petr Čech, herečky Tatiana Vilhelmová, Jiřina Bohdalová, Jiřina Jirásková či zpěvačky Šárka Váňková a Yvonne Přenosilová.

Konvička na mléko pro levákySrp pro leváky

"Dneska je už doba jiná, všechno je podstatně pohodlnější, naštěstí," řekla iDNES.cz Přenosilová, jež se řadí mezi generaci, která podstoupila tvrdou převýchovu. A přestože dnes píše pravou rukou, všechno ostatní dělá levou. "Skutečně patřím do generace, kterou za leváctví fackovali a dělali z nás idioty. Děti si často odnášely i následky, to se mě ale naštěstí netýkalo," vzpomíná na školní léta, kdy se nekompromisně musela zařadit po bok "pravé většiny".

Slavní leváci

Barack Obama, Princ William, Marilyn Monroe, Leonardo da Vinci, Jimi Hendrix, Martina Navrátilová, Julius Caesar, Kurt Cobain, Napoleon Bonaparte, Bill Clinton, Johann Wolfgang Goethe, Picasso, Michelangelo, Bethoven, Mozart, Paul McCartney, Oprah Winfreyová, Petr Čech, Yvonne Přenosilová, Jiřina Bohdalová či Petr Štěpánek.

V dnešní době je podle ní situace zcela opačná - leváci se ve společnosti s problémy prakticky nepotýkají, navíc existuje celá řada specializovaných výukových programů i specializovaných obchodů, které z leváků nedělají nikterak odlišné osoby.

Přenosilová, podobně jako jiní leváci, nakupuje ve specializovaném obchodě všechno, co domácnost potřebuje - ať už jsou to nože, otvíráky na konzervy, nářadí, psací potřeby či žehličky.

Spolumajitel jednoho takového obchodu v Praze přiznává, že se mu zpočátku hůře shánělo zboží, protože zdejší trh není tak rozvinutý jako v jiných zemích.

"Největší problém nám dělalo nalézt v České republice výrobce nebo dodavatele sortimentu pro levoruké. V zahraničí je to naprosto běžná věc, ale u nás jsou potřeby pro leváky ještě v plenkách, takže převážnou část zboží dovážíme. Jenomže zahraniční ceny jsou bohužel docela dost vysoké, tak doufáme, že se české firmy polepší a více z nich se do vyrábění tolik potřebných pomůcek pustí," řekl v jednom z rozhovorů pro MF DNES Patrik Nacher.

V současné době prý roste nejen počet specializovaných prodejen, ale nabídku zboží pro leváky dokonce zařazují i některé obchodní řetězce, třeba Tesco.

Barack Obama podepisuje svůj první dokument ve funkci prezidenta USA - návrh ministrů své vlády

"V souvislosti s blížícím se začátkem školního roku jsme se rozhodli rozšířit nabídku psacích potřeb a dalších školních pomůcek i pro levoruké děti," řekl iDNES.cz Aleš Pavlík z oddělení domácích potřeb a papírnictví. "Nejen dětem se lépe píše s ergonomickými psacími potřebami. Kromě toho, že jsou uzpůsobené tvaru ruky, vede jejich použití navíc k vytvoření lepších psacích návyků a postupně zabraňuje křečím a bolavým svalům na rukou," doplnil.

Mezinárodní den leváků se v České republice jako tradičně připomíná nejrůznějšími akce. Lanové centrum PROUD v Praze dnes například zve na speciální akci, při níž si leváci mohou procvičit právě svou ruku. Vstupné mají o pětinu levnější než praváci.

Mohou za to geny?

Jsou-li oba rodiče leváci, s pravděpodobností 26 % je levákem také jejich dítě. Nejde tedy o jednoduchou dědičnost.

Web Státního zdravotnického ústavu v Praze uvádí, že pokud je leváctví součástí rodinné anamnézy (tedy zjevně dědičné), zpravidla s ním bývá spojeno méně problémů a poruch, než jde-li o leváctví v rodině ojedinělé.

Skotský rod Kerrů budoval na svých hradech levotočivá schodiště, aby levácký šermíř mohl lépe bránit. Studie z roku 1993 již nenalezla statisticky významně vyšší podíl leváků mezi lidmi se jmény Carr nebo Kerr.

Mnozí členové britské královské rodiny jsou leváci. Obvykle se to vysvětluje dědičností.

Za argument pro vrozenost (případě i dědičnost) leváctví se považují zejména neúspěšné pokusy o přeučování, které často mají za následek neurotické a podobné poruchy.

Podle výzkumů Britských vědců z Oxfordského střediska pro výzkum lidské genetiky je za levorukost odpovědný gen LRRTM1. Nalezená genetická informace se nadále zkoumá.

Zdroj: Wikipedie

Do které skupiny se řadíte?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 3. září 2010. Anketa je uzavřena.

Pravák
Pravák 461
Levák
Levák 389

Britská královská rodina