Jak oživili Beethovena

Milovníci Ludwiga van Beethovena si brzy poslechnou jeho nejnovější dílo. Jeden odborník na hudbu i počítače je nyní sestavil z torz skladby, kterou mistr nikdy nedokončil. Německý hudební skladatel začal tvořit předehru k opeře vycházející ze Shakespearova Macbetha v roce 1810, avšak odstoupil od ní a nikdy se nehrála.

Nicméně holandský hudební skladatel a počítačový programátor Willem Holsbergen sestavil útržky roztroušené ve sbírkách po celé Evropě a vytvořil osmiminutové dílo.

To bude mít 20. září ve Washingtonu premiéru v provedení amerického Státního symfonického orchestru. "Příležitost poskytnout světovou premiéru Beethovenově kompozici - i když jenom její malé části - je úžasná," prohlásil hudební ředitel amerického Státního symfonického orchestru Leonard Slatkin.

"Kromě zájmu o všechno, co Beethoven zkomponoval, bude pravděpodobně poutat pozornost příběh o vzniku této jevištní verze." Ludwig van Beethoven začal komponovat předehru společně s rakouským libretistou Joachimem von Collinem - avšak přestal na ní pracovat, když Collin ze spolupráce odstoupil. Jeho důvod může být dnes reklamou pro zrekonstruovanou skladbu: Collin totiž tehdy řekl, že hudba je i na jeho vkus osobní "příliš skličující".

Koncepty předehry si rozebrali po Beethovenově smrti v roce 1827 sběratelé suvenýrů a skončily v Bonu, Berlíně a Londýně. Holanďan Holsbergen se poté, co se na internetu o její existenci dozvěděl od dalšího z Beethovenových obdivovatelů, rozhodl, že dílo musí spatřit světlo světa. Využil k tomu obě své profese.

Přepsal noty z konceptů do speciálního počítačového programu, jenž mu pomohl všechny tři části spojit. "Bylo to velmi vzrušující, když kus zazněl poprvé a oživl," vzpomíná Holsbergen.

Na co se těšit? "Dílo je z větší části pochmurné," souhlasí Holsbergen s Collinem, "avšak jsou v něm světlá místa, jak se od Beethovena dá očekávat." Předehra měla doprovázet první část Macbethova příběhu v místě, kde spolu rozmlouvají tři čarodějnice. V Holsbergenově partituře budou použity dva hoboje, dva klarinety, dva fagoty, čtyři lesní rohy, dvě trumpety, tympán a smyčcové nástroje.