Jak dělají včely med?

- Med je pro včely zásobou potravy na zimu a připravují jej z nektaru, který sají na květech. Sběr nektaru je hlavním životním úkolem některých včelích dělnic takzvaných létavek. Když létavka nasaje nektar, uloží jej ve volátku, což je vakovitý výběžek trávicí trubice.

Zde se nektar chemicky mění a zahušťuje. Když se létavka vrátí do úlu, vyvrhne obsah volátka a předá jej mladší dělnici - stavitelce, které jej opět polkne.

V jejím volátku se tekutina dál zahušťuje a mění: především sacharóza (cukr, kterým si běžně sladíte čaj) se rozpadá na jednodušší cukry glukózu a fruktózu (ty mají na svědomí sladkou chuť většiny druhů ovoce a také medu).

Stavitelky pak téměř hotový med vyvrhují do voskových buněk, které samy vytvářejí. Když je buňka plná, uzavřou ji voskovým víčkem. V buňce med už jen trochu zhoustne a po nějaké době může přijít včelař, plástve vybrat a med z nich vylisovat.

 Protože by včelky bez zásob potravy v zimě zahynuly, musí je přikrmovat cukrem. Kromě nektaru nosí včely z pastvy pyl. Ten nemá s medem nic společného. Slouží také jako zásoba potravy, ale hlavně v létě, kdy včely krmí larvy.