Indické ženy se dožadují rovnosti

- Ženy v Indii se podle agentury DPA stále více prosazují a požadují, aby je muži nebrali jen jako pasivní partnerky. "Stále více žen nespokojených se svým sexuálním životem vyhledává sexuology a očekává od nich jeho zlepšení," říká jeden z předních odborníků v tomto oboru.
Sexuolog Prakáš Kothari, který je průkopníkem na tomto poli, tvrdí, že když před 26 lety začínal s praxí v nemocnici KEM ve městě Bombaj na západě země, v ambulantní léčbě měl vždy jen tři až čtyři pacienty, a mezi nimi nebyla ani jedna žena.

Nyní jejich počet dosahuje přinejmenším sto a nejméně 10 až 15 procent z nich jsou ženy hledající pomoc při sexuálních problémech. "Nejen vdané ženy, ale dokonce dívky z

Navzdory výrazné změně v sexuálních mravech je potřeba, aby byla v Indii rozvíjena sexuální výchova v zájmu boje proti AIDS a omezení růstu počtu obyvatel, jejichž počet by měl do května příštího roku dosáhnout jedné miliardy.

vysokých škol a lesbičky se na mne obracejí se svými potížemi," prohlašuje Kothari, který je profesorem sexuologie na lékařské fakultě.

Vytíženi jsou nejen sexuologové, ale také telefonní linky poskytující sexuální rady. Šilpa Merchantová, která provozuje takovou linku v Bombaji pro nevládní organizaci Population Services International, říká, že má každý den 80 až 90 hovorů, kdykoli se na linku objeví reklama ve sdělovacích prostředcích. I jindy ale denně volá nejméně 25 osob. Linka Merchantové se specializuje na sexuální otázky spojené s AIDS a snaží se šířit informace o této nemoci. Volající, kteří chtějí poradit s jinými sexuálními problémy, jsou obvykle odkazováni na sexuology. Volající jsou hlavně muži, i když je mezi nimi stále více žen.

Kothari říká, že neustále slyší stížnosti žen, že jsou nespokojeny se svými sexuálními partnery."Manželé užívají své ženy jako tabletky na spaní, ale tento zvyk se nyní mění, přinejmenším v městských oblastech. Ženy jsou více informovány o orgasmu a očekávají, že muži podají patřičný výkon. Manželky vyhrožují, že odejdou, když si jejich muži nedají léčit sexuální nedostatečnost," podotýká sexuolog Kothari.

Tuto změnu připisuje kromě vzdělání a ekonomické nezávislosti žen také roli elektronických médií, která vysílají programy se zřetelným sexuálním obsahem. Ty však podle něj nabízejí jen dráždění, ne skutečné vědomosti, které by vytvářely povědomí o otázkách spojených se sexem.

Navzdory výrazné změně v sexuálních mravech je potřeba, aby byla v zemi rozvíjena sexuální výchova v zájmu boje proti AIDS a omezení růstu počtu obyvatel, jejichž počet by měl do května příštího roku dosáhnout jedné miliardy. Kothari, který v roce 1994 připravil návrh národního programu sexuálního a zdravotnického vzdělávání, soudí, že bez takového programu nebudou projekty boje proti AIDS a omezení růstu populace nic platné.

Podle něj je dostatek historických důkazů, že sexuální výchova byla v Indii rozšířena do 13. století. Erotické sochy a rytiny v chrámech svědčí o otevřenosti v záležitostech sexu.
"Sexuální výchova byla dána k ledu po cizích invazích, kdy se na prvním místě ocitlo přežití a na posledním sex," zdůrazňuje.

Sex před manželstvím, zdá se, již není něco zakázaného. Zhruba 43 procent lidí, kteří byli zahrnuti do výzkumu v jihoindickém Madrásu, známém jako bašta indického středostavovského konzervatismu, se k němu přiznalo a jeden z každých pěti ženatých nebo vdaných respondentů uvedl, že měl mimomanželský sexuální poměr.

"Sex před manželstvím nebo dokonce mimo něj není dnes úchylka. Byla bych hloupá, kdybych si myslela, že panenství je jakýsi druh ctnosti," říká studentka dillíské univerzity.
Sociolog Sudhir Kakkar varuje, že sexuální postoje rozdělí společnost více než jakákoli ideologie nebo politická linie. "Liberálové a konzervativci budou žít spolu," dodává.
Konzervativci v poslední době vystupňovali útoky na to, co označují za rostoucí promiskuitu. V Bombaji, považovaném za jedno z nejliberálnějších indických měst, byla vyhlášena omezení na líbání ve veřejných parcích a na zaměstnávání žen v barech.

Indičtí filmoví cenzoři si také nabrousili nůžky na místa s jednoznačně sexuálním obsahem. Vyškrtli slovo souložit z názvu jednoho filmu a uznávaný britský film Královna Alžběta, který natočil indický režisér Shekhar Kapur, nemohl být promítán, protože odmítl vymazání slova "quinny", což je slangový výraz pro ženský sexuální orgán.

V automatech rozmístěných v Dillí v rámci programu boje proti AIDS si jen málo lidí kupuje kondomy. "Je to dobrá myšlenka, ale nemohu použít tento automat, když na mě civí tolik lidí. Stydím se," říká jeden případný zákazník. Podle muže, který poblíž jednoho z automatů prodává cigarety, lidé z něj kupují prezervativy většinou v noci nebo pod rouškou tmy.

Sexuální revoluce zůstává na povrchu a nezapustila hluboké kořeny, prohlašuje sexuolog Kothari. "Ačkoli se zdá, že liberální, západní sexuální morálka se šíří, indický muž si stále za manželku hledá pannu," podotýká.