Hvězdářský dalekohled znali už Asyřané

  10:29aktualizováno  10:29
- Hvězdářský dalekohled, jehož "otcovství" se připisuje anglickému fyzikovi Issacu Newtonovi (1642-1727), používali již staří Asyřané před téměř 3000 let k pozorování nebe, aby mohli sestavovat horoskopy na základě pohybů hvězd. V italském deníku Corriere della Serra na to upozornil odborník na asyrskou civilizaci z římské univerzity La Sapienza Giovanni Pettinato.
Své odhalení vědec založil na studiu několika archeologických artefaktů uchovávaných po desetiletí v Britském muzeu v Londýně, jde především o čočku z horského křišťálu a několik klínopisných tabulek z novoasyrského období (1000 až 620 př.n.l.), objevených v královském archívu.

Dvojvypuklou čočku jen o něco větší než čtyři centimetry nalezl v někdejší asyrské metropoli Ninive, na území dnešního Iráku, anglický archeolog A.H.Layard v roce 1850 - tehdy se však s ohledem na dokonale vyvedené detaily na četných předmětech a miniaturách předpokládalo, že tyto předměty používali umělci.

Použití čoček nicméně nabývá velmi důležitého významu, pokud se dá do souvislosti s obsahem klínopisných tabulek, zvláštním druhem záznamu vzácného zboží na asyrském dvoře. V těchto dokumentech, pocházejících z roku 750 př.n.l., jsou několikrát zmiňovány "čočky se zlatou rourou" a dále se v nich píše, že sloužily ke "zvětšení zřítelnice". To všechno přivedlo Pettinata k tomu, aby je označil za autentické dalekohledy, předchůdce hvězdářského dalekohledu sestaveného Newtonem v roce 1671.

Podle asyrologa široké a ucelené vědomosti mezopotámských civilizací ukazovaly již dříve, že jejich astronomové se nemohli spoléhat výlučně na svůj zrak. Bylo to zřejmé z "prvního velkého přehledu o tomto předmětu, díla Babylóňanů, které pochází z roku 1000 př.n.l., a v němž je popsáno již 72 konstelací".

Skutečná exploze zkoumání nebes však začala teprve přibližně od 7. století př.n.l., kdy byly vypracovány tisíce klínopisných dokumentů s astronomickým obsahem, zaznamenávající názvy více než 4000 hvězd. "Mezi nimi jsou texty vysvětlující, jak vypočítat pohyb Slunce, Měsíce a pěti tehdy neznámých planet (Merkur, Venuše, Mars, Saturn a Jupiter) šedesátinnou soustavou, jež zůstala prakticky nepřekonaná až do příchodu otce sluneční soustavy, polského astronoma Mikuláše Koperníka (1473-1523)," vysvětlil italský badatel.

Přesnost některých pozorování je taková, že dlouhou dobu zůstával opravdovou záhadou způsob, jakým byla dosažena, neboť se zdálo nemožné k nim dospět bez použití dalekohledu. Dokument z období vlády Aššurbanipala (668-627 př.n.l.) zahrnuje výpočty vzdáleností mezi hvězdami s hodnotami značně pod hranicí jedné minuty.

Ve své studii nazvané "Nebeské písemnictví" Pettinaro zahrnuje i svědectví A. Kryaly, odborníka z fyzikální fakulty Arizonské university (USA), který již v 60. letech vytvořil hypotézu, že v Babylónu existovaly dalekohledy.

Například název planety Jupiter se odvozuje od řeckého Dia, který zase pochází od babylónského Marduka, tedy nejvyššího boha. Jestliže Babylóňané pokřtili největší planetu slunečního systému jménem nejvyššího božstva, museli vědět, že byla největší ze všech jim známých planet. Vzhledem k její nevýrazné světelnosti a obrovské vzdálenosti od Země to mohli zjistit jedině za použití optické pomůcky.

Navíc podle Kryaly lze s ohledem na jejich znalost rozměrů planet předpokládat, že vyvinuli teorii pro vypočítávání vzdáleností mezi nimi a že rovněž pochopili, že se tato tělesa pohybují po kruhových oběžných drahách soustředných vůči Slunci.

Autor:

Nejčtenější

Moderátora Bouru obvinili z pašování drog, hrozí mu 18 let

Slávek Boura (7. června 2018)

Bývalý moderátor Novy Slávek Boura (54) je obviněn z pašování drog. Byl údajně součástí sítě drogových kurýrů, kterou...

Bylo nám najednou strašně trapně, přiznali Arichteva a Necpál

Veronika Arichteva a Michal Necpál ve StarDance IX

Herečka Veronika Arichteva (32) a tanečník Michal Necpál (31) v letošní StarDance skončili těsně před branami finále....

Snowboardistka Šárka Pančochová se pochlubila novou přítelkyní

Snowboardistka Šárka Pančochová v diskusním pořadu Rozstřel (19. dubna 2017)

Česká snowboardistka Šárka Pančochová (28) se na sociálních sítích pochlubila svou novou přítelkyní. Tou je Američanka...

Vévodkyně Meghan se pochlubila bříškem, byla hvězdou modních cen

Vévodkyně Meghan (Dublin, 10. července 2018)

Těhotná vévodkyně ze Sussexu Meghan (37) se nečekaně ukázala na udílení britských módních cen. Na pódiu předávala...

Není se za co omlouvat, říkají o „kauze Veronika“ Eben a Kostková

Tereza Kostková a Marek Eben ve StarDance IX

Tereza Kostková se rozpovídala o posledním vyřazování ve StarDance. Herečka na sociálních sítích sklidila kritiku za...

Další z rubriky

Pětadvacet let jsme na sebe čekali, řekla Kloubková o Kunešovi

Kristina Kloubková a Václav Kuneš

Moderátorka Kristina Kloubková (41) žije se svým partnerem, choreografem a porotcem StarDance Václavem Kunešem (42)...

Kvůli Žižkovi jsem měl speciální průpravu, potvrdil Roman Šebrle

Roman Šebrle ve filmu Jan Žižka

Před pár dny padla poslední klapka velkofilmu Jan Žižka, který půjde do kin v roce 2020. Hraje v něm i olympionik Roman...

Sestra Kardashianek je ve třiadvaceti letech nejlépe placenou modelkou

Kendall Jennerová

Kendall Jennerová (23) je druhý rok po sobě nejlépe placenou modelkou. Podle magazínu Forbes si v období od června 2017...

Najdete na iDNES.cz