Hvězdářský dalekohled znali už Asyřané

  10:29aktualizováno  10:29
- Hvězdářský dalekohled, jehož "otcovství" se připisuje anglickému fyzikovi Issacu Newtonovi (1642-1727), používali již staří Asyřané před téměř 3000 let k pozorování nebe, aby mohli sestavovat horoskopy na základě pohybů hvězd. V italském deníku Corriere della Serra na to upozornil odborník na asyrskou civilizaci z římské univerzity La Sapienza Giovanni Pettinato.
Své odhalení vědec založil na studiu několika archeologických artefaktů uchovávaných po desetiletí v Britském muzeu v Londýně, jde především o čočku z horského křišťálu a několik klínopisných tabulek z novoasyrského období (1000 až 620 př.n.l.), objevených v královském archívu.

Dvojvypuklou čočku jen o něco větší než čtyři centimetry nalezl v někdejší asyrské metropoli Ninive, na území dnešního Iráku, anglický archeolog A.H.Layard v roce 1850 - tehdy se však s ohledem na dokonale vyvedené detaily na četných předmětech a miniaturách předpokládalo, že tyto předměty používali umělci.

Použití čoček nicméně nabývá velmi důležitého významu, pokud se dá do souvislosti s obsahem klínopisných tabulek, zvláštním druhem záznamu vzácného zboží na asyrském dvoře. V těchto dokumentech, pocházejících z roku 750 př.n.l., jsou několikrát zmiňovány "čočky se zlatou rourou" a dále se v nich píše, že sloužily ke "zvětšení zřítelnice". To všechno přivedlo Pettinata k tomu, aby je označil za autentické dalekohledy, předchůdce hvězdářského dalekohledu sestaveného Newtonem v roce 1671.

Podle asyrologa široké a ucelené vědomosti mezopotámských civilizací ukazovaly již dříve, že jejich astronomové se nemohli spoléhat výlučně na svůj zrak. Bylo to zřejmé z "prvního velkého přehledu o tomto předmětu, díla Babylóňanů, které pochází z roku 1000 př.n.l., a v němž je popsáno již 72 konstelací".

Skutečná exploze zkoumání nebes však začala teprve přibližně od 7. století př.n.l., kdy byly vypracovány tisíce klínopisných dokumentů s astronomickým obsahem, zaznamenávající názvy více než 4000 hvězd. "Mezi nimi jsou texty vysvětlující, jak vypočítat pohyb Slunce, Měsíce a pěti tehdy neznámých planet (Merkur, Venuše, Mars, Saturn a Jupiter) šedesátinnou soustavou, jež zůstala prakticky nepřekonaná až do příchodu otce sluneční soustavy, polského astronoma Mikuláše Koperníka (1473-1523)," vysvětlil italský badatel.

Přesnost některých pozorování je taková, že dlouhou dobu zůstával opravdovou záhadou způsob, jakým byla dosažena, neboť se zdálo nemožné k nim dospět bez použití dalekohledu. Dokument z období vlády Aššurbanipala (668-627 př.n.l.) zahrnuje výpočty vzdáleností mezi hvězdami s hodnotami značně pod hranicí jedné minuty.

Ve své studii nazvané "Nebeské písemnictví" Pettinaro zahrnuje i svědectví A. Kryaly, odborníka z fyzikální fakulty Arizonské university (USA), který již v 60. letech vytvořil hypotézu, že v Babylónu existovaly dalekohledy.

Například název planety Jupiter se odvozuje od řeckého Dia, který zase pochází od babylónského Marduka, tedy nejvyššího boha. Jestliže Babylóňané pokřtili největší planetu slunečního systému jménem nejvyššího božstva, museli vědět, že byla největší ze všech jim známých planet. Vzhledem k její nevýrazné světelnosti a obrovské vzdálenosti od Země to mohli zjistit jedině za použití optické pomůcky.

Navíc podle Kryaly lze s ohledem na jejich znalost rozměrů planet předpokládat, že vyvinuli teorii pro vypočítávání vzdáleností mezi nimi a že rovněž pochopili, že se tato tělesa pohybují po kruhových oběžných drahách soustředných vůči Slunci.

Autor:


Nejčtenější

Na Davida Krause jsem si myslela už dávno, přiznává Jitka Zelenková

Jitka Zelenková a David Kraus

Zpěvačka Jitka Zelenková (68) slaví padesát let na hudební scéně. Vydala také novou desku Intimity, která ovšem není...

Honza Kočka byl fajn kluk, vzpomíná na synovce Michal David

Michal David

Zpěvák Michal David (58) v posledních dnech neprožívá zrovna veselé období. Přestože se mu pracovně daří a vystoupil i...Dnes musí být vše bio, přitom jde jen o byznys, říká Rybová

Linda Rybová

Vše co dělá, dělá s láskou k životu. Stejně tak přistupuje i ke zdravému životnímu stylu. Linda Rybová (42) sice působí...

Drahokoupil: Lidé mi píšou, že jsem gay. Přitom mám doma Miss

Zpěvák Vojta Drahokoupil a modelka Kristýna Kubíčková

O zpěvákovi a herci Vojtovi Drahokoupilovi (23) je v poslední době hodně slyšet. Vyhrál první kolo páté řady pořadu...

Mesarošová dala synovi netradiční jméno, musela čekat na schválení

Dominika Mesarošová

Dominika Mesarošová (32) měsíc po porodu prozradila, jak pojmenovala svého syna. Musela čekat na schválení úřady....

Další z rubriky

Role otce by mi nevadila ani napočtvrté, prohlásil Saša Rašilov

Saša Rašilov

Saša Rašilov (46) se letos v létě stihl oženit se svou přítelkyní Lídou Němečkovou (32), se kterou má roční dceru...

Sestřenice Williama a Harryho zdědila lásku k módě po tetičce Dianě

Kitty Spencerová coby tvář značky Bvlgari

Sestřenici princů Williama a Harryho, lady Kitty Spencerové (27), bylo pouhých sedm let, když její teta, princezna...

KVÍZ: Kde si bral Mareš Koblížkovou? Znáte hvězdy let 2008–2018?

Vica Kerekes, Mikolas Josef, Ester Ledecká, Leoš Mareš

I v posledním kvízu na téma československé osobnosti 1918-2018 si můžete ověřit své vědomosti o celebritách. Připomeňte...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz