Hudební vlohy jsou v genech, soudí vědci

Jestliže se někdo narodil bez hudebních vloh, musí se zřejmě smířit s tím, že ani mimořádnou pílí se z něj žádný Pavarotti nestane a hudební hodiny jsou možná jen plýtváním času. Američtí a britští vědci totiž přišli na to, že hudební vlohy jsou předávány z generace na generaci pomocí genů. Vědci zkoumali 284 párů ženských dvojčat a zjistili, že schopnost rozeznat falešnou melodii je v podstatě vrozená.

Přehrávali jim 26 známých písní, některé z nich ale byly schválně hrány falešně. Dvojčata, která mají totožné geny, dávala stejné odpovědi. Dvojčata s různými geny však dosahovala různých výsledků.

"Jakýkoli rozdíl mezi nimi musí být dán odlišnými geny," vysvětluje Tim Spector z Nemocnice svatého Tomáše v Londýně. Vědci zkoumali také to, zda schopnost rozeznat falešnou melodii souvisí s tím, jak člověk slyší.

Překvapilo je přitom, že někteří napůl hluší lidé dokázali rozeznat falešný tón, zatímco ti, kteří dobře slyší, to nezvládli. Výzkum naznačuje, že poslouchat Mozarta v útlém dětství ještě neznamená, že se tím výrazně zlepšují hudební schopnosti dítěte.

Až 80 procent těchto schopností je vrozeno, tvrdí odborníci. Podle doktora Spectora je to důležitý poznatek, protože dosud se mělo za to, že jestliže někdo pochází z hudební rodiny, tak má díky častému kontaktu s hudbou také lepší hudební schopnosti.