Gregory Peck oslaví pětaosmdesáté narozeniny

Na filmovém plátně proslul postavami charakterních i romantických hrdinů. Snímky jako Prázdniny v Římě, Sněhy Kilimandžára či Jako zabít ptáčka, v nichž ztvárnil hlavní role, se dnes řadí mezi klasiku filmové tvorby. Americký filmový herec Gregory Peck, považovaný za jednu z největších žijících legend světové kinematografie, se ve čtvrtek dožívá pětaosmdesáti let.

Vysoký a štíhlý Peck vždy ztělesňoval poctivé, ušlechtilé muže hájící čest, právo a spravedlnost v závažných společenských dramatech, thrillerech či westernech, ale i v komediích. Během padesátileté filmové kariéry, na jejímž začátku natáčel i s Hugem
Haasem, účinkoval v šedesáti filmech, z nichž devět bylo nominováno na Oscara.

Sám Peck se po čtyřech oscarových nominacích dočkal nejprestižnější filmové ceny v roce 1963 za roli vysoce charakterního Atticuse Finche v protirasistickém dramatu Jako zabít ptáčka.

Muž s hrdým držením hlavy a přímým pohledem se nevyhýbal ani postavám temnějších charakterů - od podivínského námořního kapitána Achaba v Bílé velrybě až po zvrhlého nacistického lékaře Josefa Mengeleho v Hoších z Brazílie. Vynikl rovněž v komediích Prázdniny v Římě, kde hrál po boku Audrey Hepburnové, či v Miliónové bankovce.

Filmovou kariéru zahájil v roce 1944 hlavní rolí velitele ruských partyzánů ve válečném dramatu Dny slávy. Za roli ve filmu Klíče od království (1944) byl poprvé nominován na Oscara a o tři roky později podruhé za Džentlmenskou dohodu. Oscarovou nominaci mu přinesly ještě snímky Dítě divočiny a Přímo nad hlavou.

Ačkoli Peck spolupracoval s téměř všemi důležitými hollywoodskými režiséry včetně Alfreda Hitchcocka, jedny ze svých nejlepších filmů natočil s Henry Kingem (David a Bathsheba, Sněhy Kilimandžára, Drzá čela).

Později se během filmové kariéry uplatnil též jako producent a své působení rozšířil i na pole společenské; byl prezidentem Americké akademie filmového umění a předsedou Amerického filmového institutu, odmítl však kandidovat do amerického Senátu. Z herecké profese odešel před pěti lety.

Peck, jenž dodnes vzpomíná na český humor v podání Haase, navštívil v roce 1996 Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. Poté, co převzal v hotelu Thermal cenu za celoživotní dílo, byl operován s akutním zánětem slepého střeva. Do ČR se vrátil o rok později a vystoupil na galakoncertu uspořádaném na závěr Fóra 2000 v Obecním domě v Praze.

Eldred Gregory Peck se narodil 5. dubna 1916 v Kalifornii. Během studia medicíny a dějin literatury vedle sportovní činnosti účinkoval ve studentském divadelním kroužku. Herectví mu učarovalo natolik, že se rozhodl odjet do New Yorku, aby se stal hercem. Na jevišti na newyorské Broadwayi poprvé stanul v roce 1942 a o dva roky později debutoval na plátně.

Peck byl dvakrát ženatý. Jeden z jeho tří synů z prvního manželství s divadelní kostymérkou Gretou Konenovou spáchal sebevraždu, z druhého manželství s francouzskou novinářskou Veronique Passaniovou má syna Anthonyho a dceru Cecilii, kteří jdou v jeho hereckých stopách.

 


 

Americký herec Gregory Peck (druhý zleva) mává se svou ženou Veronique (druhá zprava), svou dcerou Cecilou (vpravo) a režisérkou Barbarou Kopleovou (vlevo).

Americký herec Gregory Peck.