Showbyznys není pro děti, umí ublížit, říká Emma Smetana

  0:07aktualizováno  0:07
Od nástupu na Novu se život moderátorky Emmy Smetany hodně změnil. V práci povýšila, dostala role ve filmech a stala se hlavní tváří nového muzikálu Lucie. Přes raketové profesní úspěchy se prý její povaha nijak nemění, byť připouští, že showbyznys není žádná legrace. "Děti by do něj vstupovat neměly, musí jim to nevyhnutelně ublížit," říká v rozhovoru pro iDNES.cz.

Emma Smetana | foto: Monika Navrátilová

Čemu vás rok v showbyznysu přiučil?
Tak především jsem si potvrdila svou celoživotní teorii, že výchova je základ. A že kdybych měla jiné rodiče, mohla bych se ze vstupu do showbyznysu takzvaně zbláznit, nebo že by mě to mohlo změnit. Ty tlaky jsou totiž opravdu velké. Do světa zábavy by podle mého názoru vůbec neměly vstupovat děti, myslím, že jim to musí nevyhnutelně ublížit. A na co dalšího jsem přišla? Na to, že se v tom prostředí dá přežít i se zásadami a principy, které se do něj moc nehodí.

Dá se mezi kolegy-umělci najít opravdový kamarád?
Ano. My se například s Jordanem (Jordan Haj, muzikant a partner Emmy Smetany - pozn.red.)  hodně kamarádíme s Evičkou Josefíkovou a Jirkou Mádlem nebo s Honzou Hřebejkem. Na Nově jsem taky poznala několik skvělých lidí, ze svých kolegyň mám moc ráda Kristinku Kloubkovou, to je absolutně čistá duše. A díky muzikálu Lucie jsem taky potkala řadu kvalitních lidí. Třeba Davida Krause, to je statečný a rovný člověk, za což si ho velice vážím.

Když jste zmínila svého partnera Jordana, jak se za poslední rok změnil váš vztah?
Nezměnilo se nic kromě toho, že jsme spolu méně času, než bychom si oba přáli. A že najednou někde někdo rozebírá třeba to, co máme na sobě. To je pro nás nový pramen legrace. A té není nikdy dost.

Fotogalerie

Jste tváří muzikálu Lucie. Kdy poprvé vstoupila tahle kapela do vašeho života?
Lucie poprvé vstoupila do mého života písničkou Sen, kterou jsem ve třinácti naprosto zbožňovala, dokonce jsem pak vystupovala s kapelou Ivana Krále, který je autorem této písničky. Vystupovala jsem s nimi i v pražském klubu, kde jsem Sen v patnácti poprvé zpívala, ale anglicky. Díky muzikálu Lucie jsem si pak oblíbila další jejich písně Noc a Lucie, tu jsem vůbec neznala, je krásná.

Pokud vím, konkurs na titulní roli Lucie byl velká náhoda. Jak to probíhalo?
Na konkurs jsem se připletla úplně náhodou, umělecký ředitel Divadla Karlín pozval moji kolegyni z Novy na casting na roli zprávařky, ona tam šla, ale zároveň mu řekla, že má ještě jednu kolegyni Emmu, která taky zpívá. Původně jsem se ucházela o stejnou roli, ale pak je nějak mezi prvním a druhým kolem napadlo, že bych se mohla přiučit ještě další dvě písničky a monolog k titulní postavě, takže jsem na druhé kolo dorazila připravená na obě role a potom mi zavolali, že se ještě nerozhodli, jestli budu Andrea nebo Lucie, a nakonec se rozhodli pro Lucii. To jsem přivítala s velkým nadšením.

Je těžké létat na jevišti?
No... Na tuhle otázku musím dodat, že se konkurs skládal z toho, že jsem musela ukázat i nějakou nadpřirozenou schopnost a já jsem ukázala létání. Žádnou technologii za tím nikdo nesmí hledat. (smích)

Emma Smetana v muzikálu Lucie

Emma Smetana v muzikálu Lucie

Jak jste si vůbec určila, co budete dělat? Jaký byl proces "zrání"?
Do deseti let jsem byla přesvědčená, že budu zpěvačka, zbožňovala jsem Spice Girls, Britney Spears a cítila jsem obrovskou výčitku vůči svému otci, který tento vkus nesdílel. Zlepšilo se to časem. Pak jsem chtěla být advokátka, abych zavřela všechny lumpy, a to se mě drželo docela dlouho, jen jsem začala pochybovat o schopnosti se učit nazpaměť, což by ta právnická praxe vyžadovala. Takže jsem po maturitě šla radši studovat politické vědy. A díky tomu, že se první dva roky studuje všechno, tak se člověku přirozeně profiltrují ty věci a zájmy, tím pádem jsem zůstala u evropských záležitostí. Nějaké zkušenosti jsem pak získala v Evropském parlamentu i na Úřadu vlády. Nicméně jsem ještě mladá a ráda bych si splnila sny z dětství, takže jsem si založila kapelu, zapsala se do nějakých castingových agentur a díky tomu se dostala do různých projektů.

Zpíváte, hrajete, moderuje. Vyhovuje vám střídání profesí?
Pořád to mám stejně, jsem vděčná, že když má den 24 hodin a týden 7 dní, že se nevěnuju pořád tomu samému a že to obměňuji, z ničeho se nemůže stát rutina a hrozně ráda měním prostředím, vídám se s různými typy lidí a moc mi to vyhovuje. Řekla bych, že to mám odjakživa. Prostě mě baví víc věcí a byla bych smutná, kdybych si měla vybrat jen jednu.

Podívejte se, co říkala Emma Smetana o své kariéře letos v březnu:Nejčtenější

Na Davida Krause jsem si myslela už dávno, přiznává Jitka Zelenková

Jitka Zelenková a David Kraus

Zpěvačka Jitka Zelenková (68) slaví padesát let na hudební scéně. Vydala také novou desku Intimity, která ovšem není...

Honza Kočka byl fajn kluk, vzpomíná na synovce Michal David

Michal David

Zpěvák Michal David (58) v posledních dnech neprožívá zrovna veselé období. Přestože se mu pracovně daří a vystoupil i...Dnes musí být vše bio, přitom jde jen o byznys, říká Rybová

Linda Rybová

Vše co dělá, dělá s láskou k životu. Stejně tak přistupuje i ke zdravému životnímu stylu. Linda Rybová (42) sice působí...

Drahokoupil: Lidé mi píšou, že jsem gay. Přitom mám doma Miss

Zpěvák Vojta Drahokoupil a modelka Kristýna Kubíčková

O zpěvákovi a herci Vojtovi Drahokoupilovi (23) je v poslední době hodně slyšet. Vyhrál první kolo páté řady pořadu...

Devátá řada StarDance: Písařovicová ukázala nohy, Genzer výraz medvěda

Richard Genzer se svou taneční partnerkou a přítelkyní (vpravo), 13. října 2018

V přímém přenosu České televize odstartovala devátá řada taneční soutěže StarDance. Desítka populárních osobností se v...

Další z rubriky

Jen tak někdo mě nerozčílí. Trvá to hrozně dlouho, říká Hynek Čermák

Hynek Čermák

Hraje drsňáky, ovšem za své herecké učitele označuje spíš komiky jako Louise de Funese či Pierra Richarda. V komediální...

Topmodelka Klossová je švagrovou Trumpové. Vzala si milionáře Kushnera

Karlie Klossová a Joshua Kushner (New York, 26. dubna 2016)

Andílek Victoria's Secret Karlie Klossová (26) se vdala. Provdala se za milionáře Joshuu Kushnera (33), který je...

Bellová kritizuje Sněhurku. Podle herečky má pohádka na děti špatný vliv

Kristen Bellová na People's Choice Awards (Los Angeles, 18. ledna 2017)

Herečka Kristen Bellová (38), která propůjčila hlas princezně Anně v animovaném filmu Ledové království, se obula do...

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.Najdete na iDNES.cz