Edward a Sophie si řekli své ano

  19:18aktualizováno  19:18
- Nejmladší syn britské královny Alžběty, prince Edward, se se v sobotu krátce po 18. hodině středoevropského letního času po téměř šestileté známosti oženil se svou snoubenkou Sophii Rhys-Jonesovou. Obřadu přihlížely desetitisíce lidí přímo ve Windsoru a miliony diváků na televizních obrazovkách. Sophie, oblečená v dlouhých bílých šatech se závojem a vlečkou, se tak stala členkou královské rodiny.

Narozdíl od předchozích královských svateb se jednalo o velmi moderní a civilní záležitost bez pompéznosti a doslova pohádkové výpravnosti, která doprovázela například tzv. "svatbu století" prince Charlese a Diany Spencerové v roce 1981.

Ženich i nevěsta původně plánovali zcela soukromou svatbu v kruhu nejbližších příbuzných a přátel, bez účasti veřejnosti a sdělovacích prostředků. Nakonec však souhlasili s kompromisním řešením - svatební obřad v kapli sv. Jiří na windsorském zámku se sice konal pouze za účasti 550 pozvaných hostí, ale televizní přenos ho přiblížil nesčetným divákům v nejrůznějších zemích světa. A navíc přímo v zámeckém areálu bylo vyhrazeno místo pro dalších osm tisíc zájemců, kteří si zakoupili vstupenky.

Na svatbu nebyli pozváni žádní politici, ale ministerský předseda Tony Blair předem vyjádřil přesvědčení, že oba novomanželé spolu budou "nesmírně šťastní".
Civilní ráz svatby se projevil už od prvních okamžiků - ženich spolu se svými dvěma staršími bratry Charlesem a Andrewem, kteří mu byli za svědky, přišli do kaple pěšky v dopoledním společenském obleku. Pozvané dámy nemusely mít na hlavě klobouk, který je jinak nedílnou součástí oblečení při podobných příležitostech - i když některé z nich toto přání ženicha a nevěsty ignorovali, jako například osmadevadesátiletá královna matka, tedy ženichova babička.

S obrovským napětím byl očekáván příjezd nevěsty, která do kaple dorazila v černém rolls-royce v doprovodu svého otce Christophera. Její svatební šaty, které byly předmětem nejrůznějších dohadů, se setkaly s všeobecným nadšením a obdivem - podle odborníků se v nich snoubila modernost se středověkou inspirací. Dlouhé hedvábné šaty s vlečkou ve stylu Quinevere, manželky krále Artuše, byly ručně pošité více než třemi sty tisíci perlami a křišťály. Hedvábný závoj, který halil nevěstinu tvář, byl rovněž vyzdoben křišťály, a diamantová tiara ve vlasech byla ze soukromé sbírky královny.

Kouzelné oblečení měli na sobě čtyři družičky a mládenci - děti ve věku od pěti do osmi let. V modrých sametových pelerýnkách a kloboučcích s bílou kokardou a pštrosím pérem povlávajícím ve větru byly miniaturní napodobeninou rytířů podvazkového řádu.

Církevní obřad, který provedl norwichský biskup reverend Peter Nott, trval zhruba pětačtyřicet minut. Kaple sv. Jiří byla vyzdobena desetitisíci květy a nevěsta držela kytici ze zahradních růží, konvalinek a frézií. Vážnost obřadu byla na chvíli odlehčena úsměvnou epizodkou, když princ Edward několik vteřin zápasil s prstenem, který se pokoušel nasadit nevěstě na prst.

Televizní diváci byli možná zklamáni, že se novomanželé po obřadu nepolíbili před kamerami, ale bylo to úmyslné opomenutí, protože oba chtěli, aby jejich první manželské políbení bylo opravdu soukromé. Opět na rozdíl od svateb starších sourozenců prince Edwarda, kdy jejich intimní okamžiky sledoval celý svět na obrazovkách televizorů.

Po skončení svatebního pořadu nejprve Edward a Sophie spolu se svými rodinnými příslušníky pózovali na schodech pro fotografy a pak se vydali v otevřeném kočáru na krátkou projížďku městem. Podle odhadu bylo v ulicích Windsoru kolem třiceti tisíc diváků, povětšinou s britskými vlaječkami, kteří novomanžele nadšeně pozdravovali.

Královská svatba byla tedy nepochybně pastvou pro oči věrných stoupenců britské monarchie, kteří se neskrývali svými sympatiemi a přáními všeho nejlepšího pro novomanželský pár. Mnozí z nich, možná většina, byli turisté ze široka daleka - a kuriózní je, že velké procento tvořili občané Spojených států, které se před více než dvěma sty lety odtrhly od britské koruny (že by nostalgická touha po ztracené pompéznosti konstituční monarchie?) a Australané, kteří dnes ve své zemi čelí sílícím snahám o vyhlášení republiky.

Princ Edward dostal k svatbě - samozřejmě kromě mnoha dalších darů - od své matky nový šlechtický titul: od soboty je hrabětem z Wessexu a vikomtem ze Severnu a oficiálně bude oslovován jako hrabě z Wessexu nebo lord Wessex. Ani jeho žena nepřišla zkrátka - její titul bude znít Její královská výsost hraběnka z Wessexu, i když po návratu do zaměstnání prý bude používat civilní jméno Sophie Wessexová.

Předchozí očekávání
Žádná svatba se neobejde bez paniky na poslední chvíli. Tady se na poslední chvíli zjistilo, že odstín Sophiiných bot neladí s barvou šatů. A tak, jako v Popelce, nastala honba za správnými střevíčky pro budoucí princeznu.

Nedávno jmenovaný nový poeta-laureatus Andrew Motion napsal, jak se sluší a patří na dvorního básníka, při příležitosti princovy svatby báseň. Jeho dvanáctiřádkové Epithalamium, realistická rada mladému páru o závazcích moderního manželství, přijali někteří pro jeho civilnost a střízlivost s pochopením, u jiných si vysloužila jeho první sloka označení "ostudná", druhá "nudná" a třetí "O.K."

Princ Edward, který si příliš nepotrpí na publicitu, krátce před svatbou v televizním interview odpověděl těm, kdo dumají nad tím, proč si bere za ženu "obyčejnou" dívku, a ne aristokratku: "Náhodou už to tak je, že se milujeme. A to je to nejdůležitější ze všeho."

Fotografie budoucí princezny, Sophie Rhys-Jonesové, kterou otiskl britský bulvární deník The Sun

Prince Edward a Sophie Rhys-Jonesová

Hrad Windsor, místo konání svatby prince Edwarda a Sophie Rhys-Jonesové

Princ Edward a Sophie odpovídají novinářům na zahradě svého budoucího domu

Princ Edward a jeho snoubenka Sophie před oltářem v kapli svatého jiřího hradu Windsor

Zvědavci na střeše sledují svatební obřad prince Edwarda a Sophie ve Windsoru

Princ Edward navléká Sophii snubní prsten

Princ Edward a jeho žena Sophie mávají přihlížejícím divákům

Čerství novomanželé prince Edward a jeho žena Sophie před kaplí svatého Jiří ve Windsoru

Prince Edward a jeho žena Sophie vycházejí z kaple svatého Jiří ve Windsoru, za princem stojí jeho tchán Christopher Rhys-Jones, za Sophií její tchýně královna Alžběta II.

Mladí princi William (vzadu) a Harry, synové prince Charlese a princezny Diany, a princezna Beatrice, dcera prince Andrewa a jeho bývalé ženy Sarah

Sophie Rhys-Jonesová ještě před vstupem do kaple svatého Jiří, kde byla za pár minut oddána za prince Edwarda

Novomanželé prince Edward a jeho žena Sophie vycházejí z kaple svatého Jiří ve Windsoru, kde byli před několika minutami oddáni

Autor:

Nejčtenější

Moderátora Bouru obvinili z pašování drog, hrozí mu 18 let

Slávek Boura (7. června 2018)

Bývalý moderátor Novy Slávek Boura (54) je obviněn z pašování drog. Byl údajně součástí sítě drogových kurýrů, kterou...

Dublérka Jovovichové při natáčení přišla o ruku, teď žaluje producenty

Olivia Jacksonová

Britská kaskadérka Olivia Jacksonová (35) zaskakovala za herečku Millu Jovovichovou (42) při natáčení filmu Resident...

Bylo nám najednou strašně trapně, přiznali Arichteva a Necpál

Veronika Arichteva a Michal Necpál ve StarDance IX

Herečka Veronika Arichteva (32) a tanečník Michal Necpál (31) v letošní StarDance skončili těsně před branami finále....

Snowboardistka Šárka Pančochová se pochlubila novou přítelkyní

Snowboardistka Šárka Pančochová v diskusním pořadu Rozstřel (19. dubna 2017)

Česká snowboardistka Šárka Pančochová (28) se na sociálních sítích pochlubila svou novou přítelkyní. Tou je Američanka...

Není se za co omlouvat, říkají o „kauze Veronika“ Eben a Kostková

Tereza Kostková a Marek Eben ve StarDance IX

Tereza Kostková se rozpovídala o posledním vyřazování ve StarDance. Herečka na sociálních sítích sklidila kritiku za...

Další z rubriky

Manželka prince chtěla milionové výživné. Na syny dostane pár tisíc

Princ Louis Lucemburský a princezna Tessy se syny Gabrielem (vpravo) a Noahem...

Lucemburský princ Louis (30) se kvůli své lásce, neurozené vojačce Tessy Antonyové (31) kdysi vzdal trůnu. Po dvanácti...

Jana Štěpánková je skoro měsíc v nemocnici. Její stav se zlepšil

Jana Štěpánková

Herečka Jana Štěpánková (84) před necelým měsícem skončila v nemocnici se zápalem plic. Její zdravotní stav se zlepšil,...

Sestra Kardashianek je ve třiadvaceti letech nejlépe placenou modelkou

Kendall Jennerová

Kendall Jennerová (23) je druhý rok po sobě nejlépe placenou modelkou. Podle magazínu Forbes si v období od června 2017...

Najdete na iDNES.cz