Edward a Sophie si řekli své ano

  19:18aktualizováno  19:18
- Nejmladší syn britské královny Alžběty, prince Edward, se se v sobotu krátce po 18. hodině středoevropského letního času po téměř šestileté známosti oženil se svou snoubenkou Sophii Rhys-Jonesovou. Obřadu přihlížely desetitisíce lidí přímo ve Windsoru a miliony diváků na televizních obrazovkách. Sophie, oblečená v dlouhých bílých šatech se závojem a vlečkou, se tak stala členkou královské rodiny.

Narozdíl od předchozích královských svateb se jednalo o velmi moderní a civilní záležitost bez pompéznosti a doslova pohádkové výpravnosti, která doprovázela například tzv. "svatbu století" prince Charlese a Diany Spencerové v roce 1981.

Ženich i nevěsta původně plánovali zcela soukromou svatbu v kruhu nejbližších příbuzných a přátel, bez účasti veřejnosti a sdělovacích prostředků. Nakonec však souhlasili s kompromisním řešením - svatební obřad v kapli sv. Jiří na windsorském zámku se sice konal pouze za účasti 550 pozvaných hostí, ale televizní přenos ho přiblížil nesčetným divákům v nejrůznějších zemích světa. A navíc přímo v zámeckém areálu bylo vyhrazeno místo pro dalších osm tisíc zájemců, kteří si zakoupili vstupenky.

Na svatbu nebyli pozváni žádní politici, ale ministerský předseda Tony Blair předem vyjádřil přesvědčení, že oba novomanželé spolu budou "nesmírně šťastní".
Civilní ráz svatby se projevil už od prvních okamžiků - ženich spolu se svými dvěma staršími bratry Charlesem a Andrewem, kteří mu byli za svědky, přišli do kaple pěšky v dopoledním společenském obleku. Pozvané dámy nemusely mít na hlavě klobouk, který je jinak nedílnou součástí oblečení při podobných příležitostech - i když některé z nich toto přání ženicha a nevěsty ignorovali, jako například osmadevadesátiletá královna matka, tedy ženichova babička.

S obrovským napětím byl očekáván příjezd nevěsty, která do kaple dorazila v černém rolls-royce v doprovodu svého otce Christophera. Její svatební šaty, které byly předmětem nejrůznějších dohadů, se setkaly s všeobecným nadšením a obdivem - podle odborníků se v nich snoubila modernost se středověkou inspirací. Dlouhé hedvábné šaty s vlečkou ve stylu Quinevere, manželky krále Artuše, byly ručně pošité více než třemi sty tisíci perlami a křišťály. Hedvábný závoj, který halil nevěstinu tvář, byl rovněž vyzdoben křišťály, a diamantová tiara ve vlasech byla ze soukromé sbírky královny.

Kouzelné oblečení měli na sobě čtyři družičky a mládenci - děti ve věku od pěti do osmi let. V modrých sametových pelerýnkách a kloboučcích s bílou kokardou a pštrosím pérem povlávajícím ve větru byly miniaturní napodobeninou rytířů podvazkového řádu.

Církevní obřad, který provedl norwichský biskup reverend Peter Nott, trval zhruba pětačtyřicet minut. Kaple sv. Jiří byla vyzdobena desetitisíci květy a nevěsta držela kytici ze zahradních růží, konvalinek a frézií. Vážnost obřadu byla na chvíli odlehčena úsměvnou epizodkou, když princ Edward několik vteřin zápasil s prstenem, který se pokoušel nasadit nevěstě na prst.

Televizní diváci byli možná zklamáni, že se novomanželé po obřadu nepolíbili před kamerami, ale bylo to úmyslné opomenutí, protože oba chtěli, aby jejich první manželské políbení bylo opravdu soukromé. Opět na rozdíl od svateb starších sourozenců prince Edwarda, kdy jejich intimní okamžiky sledoval celý svět na obrazovkách televizorů.

Po skončení svatebního pořadu nejprve Edward a Sophie spolu se svými rodinnými příslušníky pózovali na schodech pro fotografy a pak se vydali v otevřeném kočáru na krátkou projížďku městem. Podle odhadu bylo v ulicích Windsoru kolem třiceti tisíc diváků, povětšinou s britskými vlaječkami, kteří novomanžele nadšeně pozdravovali.

Královská svatba byla tedy nepochybně pastvou pro oči věrných stoupenců britské monarchie, kteří se neskrývali svými sympatiemi a přáními všeho nejlepšího pro novomanželský pár. Mnozí z nich, možná většina, byli turisté ze široka daleka - a kuriózní je, že velké procento tvořili občané Spojených států, které se před více než dvěma sty lety odtrhly od britské koruny (že by nostalgická touha po ztracené pompéznosti konstituční monarchie?) a Australané, kteří dnes ve své zemi čelí sílícím snahám o vyhlášení republiky.

Princ Edward dostal k svatbě - samozřejmě kromě mnoha dalších darů - od své matky nový šlechtický titul: od soboty je hrabětem z Wessexu a vikomtem ze Severnu a oficiálně bude oslovován jako hrabě z Wessexu nebo lord Wessex. Ani jeho žena nepřišla zkrátka - její titul bude znít Její královská výsost hraběnka z Wessexu, i když po návratu do zaměstnání prý bude používat civilní jméno Sophie Wessexová.

Předchozí očekávání
Žádná svatba se neobejde bez paniky na poslední chvíli. Tady se na poslední chvíli zjistilo, že odstín Sophiiných bot neladí s barvou šatů. A tak, jako v Popelce, nastala honba za správnými střevíčky pro budoucí princeznu.

Nedávno jmenovaný nový poeta-laureatus Andrew Motion napsal, jak se sluší a patří na dvorního básníka, při příležitosti princovy svatby báseň. Jeho dvanáctiřádkové Epithalamium, realistická rada mladému páru o závazcích moderního manželství, přijali někteří pro jeho civilnost a střízlivost s pochopením, u jiných si vysloužila jeho první sloka označení "ostudná", druhá "nudná" a třetí "O.K."

Princ Edward, který si příliš nepotrpí na publicitu, krátce před svatbou v televizním interview odpověděl těm, kdo dumají nad tím, proč si bere za ženu "obyčejnou" dívku, a ne aristokratku: "Náhodou už to tak je, že se milujeme. A to je to nejdůležitější ze všeho."

Fotografie budoucí princezny, Sophie Rhys-Jonesové, kterou otiskl britský bulvární deník The Sun

Prince Edward a Sophie Rhys-Jonesová

Hrad Windsor, místo konání svatby prince Edwarda a Sophie Rhys-Jonesové

Princ Edward a Sophie odpovídají novinářům na zahradě svého budoucího domu

Princ Edward a jeho snoubenka Sophie před oltářem v kapli svatého jiřího hradu Windsor

Zvědavci na střeše sledují svatební obřad prince Edwarda a Sophie ve Windsoru

Princ Edward navléká Sophii snubní prsten

Princ Edward a jeho žena Sophie mávají přihlížejícím divákům

Čerství novomanželé prince Edward a jeho žena Sophie před kaplí svatého Jiří ve Windsoru

Prince Edward a jeho žena Sophie vycházejí z kaple svatého Jiří ve Windsoru, za princem stojí jeho tchán Christopher Rhys-Jones, za Sophií její tchýně královna Alžběta II.

Mladí princi William (vzadu) a Harry, synové prince Charlese a princezny Diany, a princezna Beatrice, dcera prince Andrewa a jeho bývalé ženy Sarah

Sophie Rhys-Jonesová ještě před vstupem do kaple svatého Jiří, kde byla za pár minut oddána za prince Edwarda

Novomanželé prince Edward a jeho žena Sophie vycházejí z kaple svatého Jiří ve Windsoru, kde byli před několika minutami oddáni

Autor:


Nejčtenější

Honza Kočka byl fajn kluk, vzpomíná na synovce Michal David

Michal David

Zpěvák Michal David (58) v posledních dnech neprožívá zrovna veselé období. Přestože se mu pracovně daří a vystoupil i...

Řepka je obžalován ze zpronevěry. Za milion prodal cizí auto

Bývalý fotbalista Tomáš Řepka prodal luxusní automobil Mercedes-Benz GL, který...

Soud řešil další kauzu Tomáše Řepky (44). Bývalý fotbalista prodal za milion korun auto, které nebylo jeho. Řepka k...Tereza Kostková se tajně vdala, prozradili její kolegové z divadla

Jakub Nvota a Tereza Kostková na premiéře hry Hrdinové (3. května 2018, pražské...

Tereza Kostková (42) se po třech letech od rozvodu vdala za režiséra Jakuba Nvotu (41). S tím byla poprvé viděna při...

Dnes musí být vše bio, přitom jde jen o byznys, říká Rybová

Linda Rybová

Vše co dělá, dělá s láskou k životu. Stejně tak přistupuje i ke zdravému životnímu stylu. Linda Rybová (42) sice působí...

Devátá řada StarDance: Písařovicová ukázala nohy, Genzer výraz medvěda

Richard Genzer se svou taneční partnerkou a přítelkyní (vpravo), 13. října 2018

V přímém přenosu České televize odstartovala devátá řada taneční soutěže StarDance. Desítka populárních osobností se v...

Další z rubriky

Honza Kočka byl fajn kluk, vzpomíná na synovce Michal David

Michal David

Zpěvák Michal David (58) v posledních dnech neprožívá zrovna veselé období. Přestože se mu pracovně daří a vystoupil i...

Těhotná Meghan na návštěvě Austrálie uctila princeznu Dianu

Vévodkyně Meghan (Sydney, 16. října 2018)

Vévodkyně Meghan (37) si užívá svou první návštěvu Austrálie. Těhotnou manželku prince Harryho (34) všude vítají jako...

Lidé jsou ze mě v reálu nejspíš zklamaní, říká kuchařka Nigella Lawsonová

Nigellu Lawsonovou mají rády kamery i fotoaparáty, což je součást jejího...

Britská novinářka, moderátorka a autorka řady kuchařek Nigella Lawsonová (58) je mnohými označována za sexsymbol. Sama...Najdete na iDNES.cz