Dračí lodě na Vltavě provázelo nadšení

- Nadšení soutěžících a slunečné počasí provázelo závody čínských lodí s dračí hlavou, které se konaly na klidné hladině řeky Vltavy mezi Mánesovým a Karlovým mostem v Praze.Obyvatelé i návštěvníci hlavního města se na obou mostech zastavovali a se zájmem sledovali boje posádek.
Závody, jejichž druhý ročník uspořádal Prague Dragon Club, začaly obřadem probuzení draka.
Letos se podle jednoho z organizátorů akce Jana Staroby podařilo probuzení časově naplánovat tak, že drak má dobrou náladu a celé akci přeje. V minulém roce prý probudili draka příliš brzy a ten se pořadatelům odměnil deštivým počasím.

Posádky, kterých se z České republiky, Itálie, Švýcarska,Německa a Rakouska sjelo celkem patnáct, se utkaly o dva poháry a v neděli mají na programu soutěž o další. Dvě nejlepší posádky z každého souboje se pak utkají o hlavní pohár, ThePrague Dragon Boat Trophy.

Každou loď s dračí hlavou na přídi a ocasem na zádi řídí kormidelník, tempo 20 veslařům udává bubeník.

Tradice závodů dračích lodí je stará přes dva tisíce let apochází z Číny. Během uplynulých dvou až tří desetiletí se pádlování na těchto třináctimetrových plavidlech rozšířilo docelého světa. Jen v Evropě existuje více než sto klubů dračích lodí, které každý rok pořádají vlastní mistrovství světa a Evropy.

Staroba řekl, že Česká republika byla prvním státem ve střední Evropě, kde se festival dračích lodí uskutečnil. Letos se k tradici přidali také nadšenci z Polska. Vůbec první akce v Evropě, o které Staroba ví, se uskutečnila v německém Hamburku vroce 1989.    

Jedna z lodí, která se zúčastnila závodů čínských lodí s dračí hlavou