Dovolenou na zámořském parníku si mohla dříve dovolit i střední třída

  15:19aktualizováno  15:19
- Plakáty zámořských parníků, na nichž mohli lidé ve druhé polovině 19. a na začátku 20. století prožít poměrně luxusní avšak finančně dostupnou dovolenou, vystavuje pražské Náprstkovo muzeum.
"Nejstarší plakáty jsou ze 60. let 19. století a zobrazují kolesové parníčky, o čtyřicet let později už oceány brázdily ohromné kolosy," řekla autorka výstavy Milena Secká.

Pětadvacet plakátů, které Secká objevila při stěhování muzejní knihovny, nebylo dosud vystaveno. V expozici je doplňují lodní jídelní lístky, seznamy pasažérů, prospekty cestovních kanceláří, dobové pohlednice a fotografie ilustrující pohodlné a prostorné interiéry lodí. "Z dokumentů lze vyčíst, že dovolenou na zámořském parníku si tehdy mohli dovolit příslušníci střední třídy, dnes už je to luxus," uvedla Secká.

Výstava bude v budově Náprstkova muzea na Betlémském náměstí přístupná až do poloviny listopadu.Výstava "Pojedete na dovolenou lodí?" však připomíná i stinné stránky paroplavby, vystavena je pohlednice Titaniku, který vody Atlantiku pohltily roku 1912, na břeh se tehdy nevrátilo 1517 pasažérů. Zmíněno je i druhé největší neštěstí tohoto druhu - roku 1914 se potopila britská loď Empress of Ireland, ve vlnách tehdy zahynulo 1370 lidí.

Menší část výstavy věnovala autorka i paroplavbě po Vltavě a Labi. "Ti chudší mohli jet na letní byt lodí do Štěchovic nebo na Zbraslav," vysvětlila. Fotografie potápějícího se parníku František Josef I. z roku 1898 v expozici dokumentuje, že i plavba po klidných českých vodách mohla být nebezpečná.

První komerční parolodi vyslali na moře roku 1812 Britové. O sedm let později přeplul Atlantský oceán jako první parník Savannah. Zlatá éra transatlantické paroplavby skončila začátkem druhé světové války, kdy byly poslední zaoceánské lodi přestavěny k válečným účelům. K zániku paroplavby přispěl i rozvoj letectví. Pražská paroplavební společnost byla založena v roce 1865. První parník nazvaný Praha vyplul na Vltavu ještě v témže roce.

Autor:


Témata: Loď

Nejčtenější

Na Davida Krause jsem si myslela už dávno, přiznává Jitka Zelenková

Jitka Zelenková a David Kraus

Zpěvačka Jitka Zelenková (68) slaví padesát let na hudební scéně. Vydala také novou desku Intimity, která ovšem není...

Honza Kočka byl fajn kluk, vzpomíná na synovce Michal David

Michal David

Zpěvák Michal David (58) v posledních dnech neprožívá zrovna veselé období. Přestože se mu pracovně daří a vystoupil i...Dnes musí být vše bio, přitom jde jen o byznys, říká Rybová

Linda Rybová

Vše co dělá, dělá s láskou k životu. Stejně tak přistupuje i ke zdravému životnímu stylu. Linda Rybová (42) sice působí...

Drahokoupil: Lidé mi píšou, že jsem gay. Přitom mám doma Miss

Zpěvák Vojta Drahokoupil a modelka Kristýna Kubíčková

O zpěvákovi a herci Vojtovi Drahokoupilovi (23) je v poslední době hodně slyšet. Vyhrál první kolo páté řady pořadu...

Mesarošová dala synovi netradiční jméno, musela čekat na schválení

Dominika Mesarošová

Dominika Mesarošová (32) měsíc po porodu prozradila, jak pojmenovala svého syna. Musela čekat na schválení úřady....

Další z rubriky

Po porodu jsem nechtěla mít sex, přiznala Kardashianová

Kim Kardashianová se pyšní výrazným pozadím, pro které se hodí jednodílné...

Selfie královna Kim Kardashianová (39) se na sociálních sítích prezentuje jako sexuální dračice. V reálu si...

Ve škole mě šikanovali, přiznala hvězda seriálu Hra o trůny

Maisie Williamsová (Toronto Film Festival, 9. září 2017)

Maisie Williamsová (21), představitelka Aryi Starkové ze seriálu Hra o trůny, v aktuálním rozhovoru přiznala, že ji...

Patrika jsem milovala, jako všechny muže před ním, říká Dara Rolins

Dara Rolins

Už před více jak půl rokem se Dara Rolins (45) rozešla s Patrikem Rytmusem Vrbovským (41). Raper zapomněl na minulost a...Najdete na iDNES.cz