Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Burian před soudem, Nový v koncentráku: vyšel magazín 101 Pohnuté osudy

Nejvyhledávanější čtení loňského léta má pokračování. V novém magazínu 101 - POHNUTÉ OSUDY se dozvíte, proč Vlasta Burian stanul po válce před soudem za kolaboraci, proč byla skvělá herečka Irena Kačírková odsouzena k životu v samotě i proč šel Oldřich Nový dobrovolně do koncentračního tábora.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

seanik

Horáková, Burian, Werich...

osobnosti, které odpravil komunistický režim, a banda mocichtivých a lačných bolševistických *****. Nezavdali si v ničem s nacisty, kteří odpravili Poláčka nebo Čapka. Tihle lidé nám dodnes musí připomínat hrůzy, které má "hraní si" na levici, nebo pravici, vychýlené do extrému. Minulost  z  nás dělá to co jsme, v budoucnu hledejme to, čím bychom být neměli.

+2/−1
24.7.2012 9:51

PosledníMohykánStáleŽivý

Rád bych k tématu ještě něco podotknul.

Je ohromě pohodlené z dnešního pohledu odsoudit jednání kohokoli z doby okupace. Kdo se ovšem stará o lidi, kteří v nepoměrně jednodušší společenské i osobní situaci podepisovali státní bezpečnosti spolupráci atd.? V dobách po šedesátém roce přece šlo už jen o profesní kariéru, případně o to, že děti nebudou mít možnost vystudovat ani střední školu. Za německé okupace se popravovalo i za neprokázané a neprokazatelné blbiny. Tam šlo opravdu o život. Chytráci, kteří dnes dokážou odsoudit jednání člověka, který se několikrát za rok setkával s veřejně vylapenými seznamy bez soudu popravených, prostě jen netuší nic o ničem, a to tak, že velmi. A copak Burian, to je vcelku srandovní, ale co ty Nového zážitky z koncentráku? A co by měl říkat takový Emil Hácha, podle mého názoru opravdový nedoceněný hrdina, který se prostě obětoval pro "blaho" republiky a skončil jako škodná v kleci, v níž zemřel?

+15/−1
23.7.2012 10:37

jafis

Re: Rád bych k tématu ještě něco podotknul.

Hácha, podle mě, měl větší přínos, těžší situaci, než Beneš.

+4/−1
23.7.2012 12:07

FWM

Re: Rád bych k tématu ještě něco podotknul.

Emil Hácha je skutečně nedoceněný člověk, teprve nyní se ten všeobecný obraz, který byl za 40 let očerňování a vykreslování jako v podstatě záporné postavy, zlepšuje a ukazuje se skutečný rozsah jeho činnosti. Byl to opravdu vynikající právník, nejenom v našem lokálním pojetí, ale v evropském. Byl to taky jediný prezident, který o tento úřad nestál a přijal kandidaturu až po velkém nálehání a s vědomím toho, že v těch těžkých časech se pro národ obětuje a jak sám řekl, bude v podstatě obětním beránkem všech skutečných viníků, kteří budou ukazovat na něj. Když to při volbě prezidenta jednu chvíli vypadalo, že nebyl zvolen, byla na něm v tu chvíli vidět úleva, že se prezidentem nestal, nicméně zvolen byl. Málokdo si uvědomuje, co všechno až do počátku roku 1943 pro českých národ v těch těžkých časech udělal, nicméně potom už je jeho postava hodně tragická, což ale není jeho vinou, že by podlehnul, změnil názor nebo něco podobného. Jeho věk, zdravotní stav a hlavně duševní zdraví

+7/−1
23.7.2012 13:44

FWM

Re: Rád bych k tématu ještě něco podotknul.

v tu chvíli už z něj učinilo člověka, který za své činy nebyl odpovědný. Koncem války už z něj byl v podstatě asociál, dost smutný konec pro člověka, který měl v mladších letech tak bystrý intelekt a který měl charakter, jako málokdo. Chování k němu po konci války, v těch posledních pár dnech jeho života, bylo opravdu ostudné. Spousta lidí, která jej pak desítky let očerňovala, byla buď během války zalezená v Moskvě, v Londýně, nebo „hrdinně“ kolaborovala. Obdobně, jako pak po válce byla spousta lidí najednou partyzány, hlavně v posledních dnech války. Ani nemyslet, jaké následky by to mělo, kdyby státním prezidentem nebyl Hácha, ale někdo z této bandy. Možná, kdyby Hácha nebyl státním prezidentem po celý protektorát, ale byl po něm ještě někdo jiný, byl by ještě víc vidět ten rozdíl. Snad se postupem let osobnost Háchy víc docení - za to, co pro tehdejší národ v té těžké době udělal, by si to zasloužil.

+6/−1
23.7.2012 13:51

jupp

Re: Rád bych k tématu ještě něco podotknul.

Hacha nebyl ke konci zivota asocial, rozhodne ne. Byl to smutny stary clovek, navrch vycerpany nervove i fyzicky. Starecka demence neni vadou charakteru a ani tehdy nebyla.

0/0
23.7.2012 14:42

FWM

Re: Rád bych k tématu ještě něco podotknul.

Tak záleží na tom, co si pod pojmem asociál představíte. Jedná se o „jedince, jehož chování se vymyká společenským zásadám“, což v jeho případě bylo. Obecně se neuvádí, jestli se jedná o úmyslné chování, protože daný jedinec vyznává jiný způsob života, nebo jestli se jedná o stav způsobený špatnou myslí. Že to nebylo vědomé, úmyslné, ale jednalo se o stav způsobený vzhledem k jeho vysokému věku stařeckou demencí, to nezpochybňuju. Vícero materiálů, které jsem o něm četl, mělo ke zhodnocení jeho přístupu k hygieně a celkově k jeho chování ke konci života zhodnocení, že byl asociální a ke svému zdravotnímu stavu v podstatě nesvéprávný. Obecně se uvádí, že vzhledem k arterioskleróze nebyl za své činy odpovědný od roku 1943.

0/0
23.7.2012 14:52

jupp

Re: Rád bych k tématu ještě něco podotknul.

Klic je "ke konci zivota", protoze Hacha pred tim se choval uplne jinak, spolecensky uplne normalne. Posledni tri, ctyri roky jeho zivota byl psychicky zlomeny, fyzicky vycerpany stary a nemohouci vrak. V medicinskeem pojeti asocial nebyl, protoze netrpel poruchou osobnosti, tedy v dobe, kdy jeste osobnost byl / mel. Starecka demence a kachexie se za psychicke poruchy obvykle nepovazuje. Alespon tak mi otec kdysi Hachu vysvetloval (osetroval ho jako lekar po 5/45) v pritomnosti Hachovy osetrovatelky.

Mam pouze vyhradu k pouziti terminu "asocial", v ostatnim souhlas.

0/0
23.7.2012 19:37

FWM

Re: Rád bych k tématu ještě něco podotknul.

K tomu Benešovi bych ale nebyl až tak kritický. Ano, jako prezident neměl možná zrovna největší přínos, nicméně jeho hlavní přínos byl jako ministra zahraničních věcí, to rozhodně pro tehdy čerstvou republiku měl velký přínos. Můj osobní názor je, nemusí být správný, že Beneš byl dobrým výkonným článkem, tj. úředníkem, resp. úřednickým politikem, který uměl realizovat pokyny nadřízených, ale jako sám rozhodovací článek bez toho, aniž by měl někoho nad sebou, nebyl nijak zvlášť dobrý. Ale to skutečně může být jenom můj osobní dojem. Nicméně, jak už jsem uvedl na začátku, byl velmi přínosným ministrem zahraničních věcí.

0/0
23.7.2012 14:58

pilsener

Re: Rád bych k tématu ještě něco podotknul.

No, orientace Edvarda Beneše na Francii a Británii a naopak nehledání spojenců mezi sousedy (což šlo, vzhledem k Trianonu, uznávám, obtížně) byla hrubá chyba, která se vymstila po nástupu Hitlera nebo po podpisu čs.-sovětské smlouvy v roce 1943, kterou hodnotím jako just a výhru uražené ješitnosti E.B. právě prvně dvěma jmenovaným spojencům. Byla škoda, že nemohl být prezidentem po Masarykovi třeba Švehla. Věk by na to na rozdíl od Kramáře nebo Rašína kolem roku 1930 měl. Ale to jsou především moje spekulace.

0/0
23.7.2012 22:13

pilsener

Re: Rád bych k tématu ještě něco podotknul.

Samozřejmě za předpokladu, že by Rašín ještě žil, Švehla by za 3 roky nezemřel a všichni 3 jmenovaní by měli o post presidenta ČSR zájem.

0/0
23.7.2012 22:15

FWM

Re: Rád bych k tématu ještě něco podotknul.

Tak s tou orientací na Francii a Británii - z dnešního pohledu se to snadno vyčítá, když v době budování těchto vztahů (hlavně s Francií) ve 20. letech vůbec nebylo potuchy, že někdy v budoucnu bude problém s nějakým kaprálem Hitlerem. A co se nehledání spojenců mezi sousedy týče - spojenci se hledali, problém je v tom, že jak sám píšete, kvůli Trianonu to bylo obtížné - Maďarsko o něčem takovém nechtělo ani slyšet, pomiňme krátkou válku s ním v roce 1919 a mobilizaci kvůli němu někdy ve 20. letech (už z hlavy nevím, v kterém roce), rovněž kvůli maďarské menšině, kvůli Německé menšině něco podobného nepřipadalo v úvahu s Německem a Rakouskem (byť s Rakouskem jsme měli poměrně dobré vztahy), Rumunsko bylo náš spojenec, no a problémové Polsko - Polsko o něčem takovém nechtělo kvůli Těšínsku ani slyšet a i když ve 30. letech byla usilovná snaha o navázání spolupráce, i vojenské, tak spolupráce byla jenom jednostranná. I ve zpravodajské oblasti Polsko jenom dostávalo informace od nás, ale

0/0
24.7.2012 9:47

FWM

Re: Rád bych k tématu ještě něco podotknul.

samo nic poskytovalo. Obdobně tomu bylo v jiných oblastech. Snadno se říká, že se nehledali spojenci mezi sousedy. Hledali, jenomže na spojenctví musí být dvě strany, obě musí mít na tom zájem a sousední státy, s výjimkou Rumunska, o spojenectví s RČS nestály. A ani jiný ministr zahraničních věcí by na tom nic nezměnil. Osobně si myslím, že by na tom nic nezměnilo ani odstoupení celého Těšínska, Polsko s autoritářským režimem nemělo potřebu mít s námi cokoliv společného a ani územní ústupky by jejich názor nezměnily. Takže pořád je můj osobní názor, že Beneš ve své době nebyl špatný ministr zahraničních věcí, jeho působení jako prezidenta, obzvlášť v exilu, oslnivé nebylo. O uzavření smlouvy se SSSR ani nemluvě.

0/0
24.7.2012 9:50

letecmig

Re: Rád bych k tématu ještě něco podotknul.

"hledani spojencu" mezi sousedy je nebetycna blbost- Hitlerovo Nemecko, Polsko ktere pozadovalo tesinsko ci Madarsko ktere chtelo jizni Slovensko??

A Cs. sovetska smlouva roku 1943- nezapomenme ze v te dobe nikdo nevedel ze z Nemecka se stane nejmirumilovnejsi stat na svete. Benes chtel proste po zkusenostech Mnichova zajistit vnejsi a vnitrni bezpecnost republiky (silny spojenec a odsun Nemcu).     Nedivejme se na veci z dnesni perspektivy- po WW1 bylo Nemecko do 20 let zase na nohou- a na zaklade teto zkusenosti Benes jednal.   

Jinak samozrejme Benes byl spise urednik/diplomat nez "vudce". To byl v kriticke situaci problem.

- Masarykove/Stefanikove proste nebyl zrovna na sklade....ale neni vina Benese ze nebyl nikdo jiny

0/0
24.7.2012 12:03

atvar

Re: Rád bych k tématu ještě něco podotknul.

Jedna věc je rozhodnutí o vzniku Republiky. Ale když už Republika tu byla, tak si myslím, že mezi válkami byl prostor pro Benešovu zahraniční politiku ne velký a s Masarykem toho už pak mezinárodně ani interně moc špatně neudělali. Německo nemělo zájem o dobré vztahy s ČSR bez ohledu na to, co bychom my navrhovali, v tomto byla německá politika kontinuální před Hitlerem i za něj.

Mezinárodní vztahy ČSR mi v populární formě se nejlépe líbily zpracované důkladně od Kovtuna: Republika v nebezpečném světě.

0/0
25.7.2012 17:25

taktaktak

Jak hrdinné

Jak hrdinné a pro některé i záslužné odsuzovat dobu minulou a její jedince.Jak jednoduché být a žít dnes a hrát si na hrdiny co by kdyby!Místo odsuzování dnešních zločinů v oblasti správy států takto??[>-]

+3/−1
23.7.2012 10:04

LockOn

protože

Vlasta Burian byl skvělý herec/komik, což bylo trnem v oku mnoha jeho kolegů, kteří proti němu po válce svědčili a nebo byli v komisi která jej odstranila z filmového/divadelního plátna. Škoda tak skvělého talentu, který přišel po válce v niveč.

0/0
23.7.2012 9:27

Vlna hněvu

Re: protože

Vidím to trochu jinak. Burian si skečí v rádiu zachránil krk, což nelze sice odsuzovat, ale na druhou stranu, mnoho jiných, statečnějších, ten krk obětovali své vlasti a nepřežili. Takže v tom kontextu Burian rozhodně nebyl osobou, která by si zasloužila nějaký obdiv.

0/0
23.7.2012 9:32

PosledníMohykánStáleŽivý

Re: protože

Obdiv asi ne, ale odsouzení rozhodně ne. A já to vidím ještě trochu jinak. O staečnosti takového Zdeňka Štěpánka rozhodně nelze pochybovat, s ohledem na jeho osobní účast v první světové válce a vším, co s ní souviselo. A přesto se tento velký herec a zřejmě i člověk do smrti nevyrovnal se svým rozhlasovým kapitulačním projevem, ke kterému se nechal přesvědčit. Já bych nějak kategoricky černou a bílou nerozlišoval. Na druhou stranu jedna technická: když už má konečně iDnes nějaký materiál pro rubriku Kultura, neměla by ho tam umístit?

+1/−1
23.7.2012 9:38

Vlna hněvu

Re: protože

to je ale jedině dobře, pokud neměl dobrý pocit z kapitulačního projevu. Jiní jeho současníci a také třeba legionáři jako on, skončili v Kobylisích či Ruzyni na popravišti. Takže pokud se po válce měli oslavovat hrdinové, tak Burian nebo Štepánek mezi nimi být neměli. Samozřejmě třeba lynč Svitáka je extrém.

0/0
23.7.2012 9:43

PosledníMohykánStáleŽivý

Re: protože

Píšu někde něco o oslavě hrdinů?

0/0
23.7.2012 9:45

PosledníMohykánStáleŽivý

Re: protože

Jo, a když jsme u těch herců - taková Jiřina Štěpničková se musela v hrobě obracet, když její syn Jiří, přes všechno, co moc dobře věděl o komunistické provokaci a desetiletém uvěznění své vlastní matky ZA NIC, si v roce 1986 střihnul Gottwalda ve stejnojmenném fascinujícím seriálu. Co hrozilo v případě odmítnutí JEMU, to fakt netuším. Touto rolí u mě osobně tento pán skončil, včetně dabingu, a to nadobro.

+1/−1
23.7.2012 11:27

nešika, pán bolesti

Re: protože

Taky nechápu umístění  tohoto odkazu do téhle žumpy!

0/0
25.7.2012 18:11

Krabatt

Re: protože

Málokdo ví, že Burian zachránil spoustu lidí od nucených prací v říši, nebo že veřejně zesměšňoval Němce. Právě proto mu hrozilo uvěznění, čili neměl moc na výběr. Na jednu stranu živil spousty lidí a měl za ně zodpovědnost. Na stranu druhou mohl jít do koncentráku, kde by neposloužil nikomu a ničemu.

+5/−1
23.7.2012 13:38

sluni-sluni

Re: protože

ano - je to tak

0/0
23.7.2012 16:21

slava kunst

Re: protože

málokdo také ví, že Vlasta Burian mluvil perfektně německy a byl v Německu velmi populární, ale během okupace všechny nabídky Deffy odmítl.

0/0
23.7.2012 19:55Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.