Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Jeho mánie bývaly horší než deprese, říká otevřeně vdova po Mukovi

Posledních deset minut rozhovoru už jenom brečela. Potom řekla: "Já nevím, neubližuju tímhle rozhovorem vlastně Péťovi?" Ne, neubližuje. Svou upřímností může Eva Muková pomoci dalším lidem, do jejichž životů vstoupila maniodepresivní psychóza.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

xMartinxxx

nejake divne

ja bych spis rekl ze normalne chlastal a drogoval, komplikovane to mel tim ze prave na to mel finance. V podstate si nechtel pripustit ze je normalni alkoholik, narkoman, tak to jeste krmil praskama a doktori vyrobili maniodepresy..Nemusim byt doktor  abych mohl prohlasit, ze v podstate kazdy alkoholik zacne mit maniodepresivni stavy.

Petra Muka slo zachranit jedina tim ze by opustil showbusines ( stejne uz to bylo jenom variete ala TV Nova) a zivil by se treba manualne jako ridic nebo zednik, ale to by neudrzel vysoko nastaveny zivotni standart. V 90 letech jsem ho poslouchal a mel jeho hudbu za vlastni - je ho skoda.

0/0
1.7.2010 17:24

dasa0302

Re: nejake divne

Maniodepresivní psychóza jako následek pití? No to je fakt novum kdepak jsi to sebral?

Zřejmě máš dojem, že když u vás ve třídě někdo pravil, že má depku, tak měl opravdovou depresi? Tak s tímhle náhledem na věc prosím tě nevycházej z vaší hospody ven. :-/

0/0
1.7.2010 23:03

edera

děkuji za tento rozhovor

Soužití s

člověkem s takovou diagnózou je složité pro všechny

zúčastněné. Já bych to nedokázala,ani kdybych dotyčného moc

milovala. Ustát  ty změny nálad,i když jsou vystřídané krásným klidovým obdobím, vyžaduje velké sebezpaření a

sílu. Paní Evě děkuji za to, že poskytla tento rozhovor a  že byla Petrovi oporou v boji s tou nemocí.

0/0
1.7.2010 12:34

ábeles

Nemoc je nemoc.

Dobře. Ale co chlast a drogy, to tam nesehrálo svoji roli? Řekl bych že asi podstatnou! Nebo se mýlím??

0/0
30.6.2010 15:37

Glock Mark VI

Re: Nemoc je nemoc.

Na propuknutí nemoci to asi žádný vliv nemělo, maniodepresivní psychóza na vás neskočí jako chřipka ze dne na den, to se vyvíjí léta - klidně už od dětství. Drogy a alkohol mění chování a vnímání - jenže maniodepresivní psychóza je o tom, že víte, co se s vámi děje, ale nemůžete s tím přestat. Prostě se nedokážete ovládnout a potom třeba 3-4 dny nonstop vydíráte podlahu v domě - třeba stokrát za sebou. Víte že to je divné, ale tu mánii prostě nezastavíte.

0/0
30.6.2010 19:43

Kočka z autogramiády

Re: Nemoc je nemoc.

Stále nechápu, proč vdova neustále v tisku omýlá jeho psychické problémy. Podle pitevní zprávy se udusil v opilosti zvratkym, takže vpodstatě s jeho diagnozou to nemělo nic společného. Ona ho jen špiní a mě to připadá nechutné. Kdyby raději mlčela.

0/0
30.6.2010 19:47

Glock Mark VI

Re: Nemoc je nemoc.

Dozvědět se o někom, že měl duševní chorobu, pro mne neznamená špinění dotyčného.  Jak jsem psal dole, koukněte se na tu nemoc blíže a uvidíte, že to je děs a hrůza - pro pacienta i pro rodinu.

0/0
30.6.2010 19:52

Kočka z autogramiády

Re: Nemoc je nemoc.

jenže ten člověk je po smrti. A koho to dnes zajímá a dojímá? Asi jen tu bláznivou Slovenku.

0/0
30.6.2010 19:56

mikril

Re: Nemoc je nemoc.

ale jděte, vždyž jste si ten rozhovor taky přečetl, tak to nebude jen o jedné Slovence,Ne?:-(

0/0
30.6.2010 22:16

Wabo

Re: Nemoc je nemoc.

Asi většinu těch, kdo mají co do činění s lidmi s touto chorobou - od zdravotníků po rodiny a přátele. Když se tabu této nemoci, nebo naopak bulvární fámy o ní, prolomí, pomůže to nemocným více než cokoliv jiného. I když v naší společnosti, kdo ví? Možná by bChurchillovi, Beethovenovi nebo Handelovi jen uškodilo, kdyby lidé věděli o jejich nemoci.

0/0
1.7.2010 5:38

dasa0302

Re: Nemoc je nemoc.

S tím mlčením navrhuji, abys šla příkladem. :-P

0/0
1.7.2010 23:05

Glock Mark VI

Jak čtu diskusi ....

Vážení, uvědomujete si, co to je "maniodepresivní psychóza"? Vemte si lékařský slovník a přečtěte si  diagnózu. Je děsivá - člověk může být v mánii, může být happy, zpívat si, ale on nedokáže přestat ikdyž sám chce ... třeba několik dní v kuse, nonstop. Nebo se vrhne do úklidu a bude 3 dny nepřetržitě uklízet ... dokud se nezhroutí a nenastane deprese. Potom je měsíc zavřený na psychiatrii, protože se z té deprese zase nemůže dostat.  Prostě nedokáže ovládnout svou psýchu. Nevím, zda je to horší než autismus, ale je to děsivý stav a já nikomu nepřeji, aby si tím prošel nebo s takovým člověkem žil ... třeba jen v jednom domě.

0/0
30.6.2010 12:47

Eva Javořická

Re: Jak čtu diskusi ....

Mám kamarádku s touto diagnosou. Hezky jste to napsal!R^

0/0
30.6.2010 15:56

Eva Javořická

Re: Jak čtu diskusi ....

a s ve slově diagnóza svědčí o mé diagnóze ;-D

0/0
30.6.2010 15:57

Kočka z autogramiády

Re: Jak čtu diskusi ....

Nevím, zda na tom Muk byl tak jak píšete, když zvládal koncertovat, natáčet desky atd. Hlavně mi přijde nechutné, jak vdova tak krátce po jeho smrti vše rozmazává v bulváru.

0/0
30.6.2010 19:41

Glock Mark VI

Re: Jak čtu diskusi ....

To ale není setrvalý stav - prostě máte pár dní mánii, potom se zhroutíte do deprese. Z té se za čas vyhrabete a nějakou dobu jste bez příznaků - do dalšího záchvatu. Sice jsou na to léky, které mají asi tlumivé účinky, ale P.M. je nebral (až posledních pár let?). A že se asi předávkoval? Já ho celkem chápu, pokud byl v záchvatu, tak asi udělal cokoliv, jen aby se z něj dostal. To cokoliv byla hrst prášků, o které si zoufale myslel, že mu pomůže (moje hypotéza).

.

Ta nemoc není ostuda, ta nemoc může postihnout kohokoliv z nás. Není vina pacienta, že ji dostal. Jinak vdova si před jeho smrtí musela projít peklem na zemi, asi ho musela mít hodně ráda. Já jí naopak tleskám, tím, že řekla na rovinu, co se dělo, asi utne spekulace a posměšky na Mukovu adresu.

0/0
30.6.2010 19:50

Kočka z autogramiády

Re: Jak čtu diskusi ....

jenže on se nepředávkoval, jen se opil a udusil se zvratkama. To se může stát i zdravému člověku a vdova neustále mele o jeho psychických potížích, které s jeho smrtí nemělo nic společného. To skutečně nechápu, jako kdyby vdova po Vl. Dlouhém neustále někde rozebírala zda pil a jak ji tím deptal. A přitom alkoholismu je také nemoc. Jenže P. Jungmannová je inteligentní ženská narozdíl od této Slovenky. Je to prostě nedůstojné.

0/0
30.6.2010 19:55

Wabo

Re: Jak čtu diskusi ....

Jak zvládl Winston Churchill být jedním z největších politiků 20. století s touto nemoci? Jak zvládl Beethoven být jedním z největších skladatelů všech dob s touto nemocí? Jak zvládli pánové Brodský a Kopecký být tak skvělí herci? Ti lidé nejsou nesvéprávní, jsou nemocní.

0/0
1.7.2010 5:42

berber66

Pomáhá se svěřit...

Blázen v podstatě není nemocný, jenom myslí jinak než druzí. On i ostatní se s tím musí naučit žít. Označit někoho, kdo jinak myslí a cítí za nemocného je zcestné. Stejně on může označit za nemocné nás. Proč je nemocný on a ne my? Protože je nás víc??? Jsou to příliš složité věci na jednoduché soudy.

K paní - Pokud je člověku zle, měl by se svěřit, je otázka zda to dát do novin... Ale to je věc názoru a charakteru. Pokud to nechá v sobě, je to nejhorší, co může udělat. Jsou tam výčitky typu - udělala jsem všechno pro to, abych mu pomohla? A potřebuje ujištění, že ano, že prostě víc udělat nešlo. Je to normální a lidské.

0/0
30.6.2010 10:40

_m-

Re: Pomáhá se svěřit...

R^

0/0
30.6.2010 10:41

k.fuksa

Re: Pomáhá se svěřit...

kdyby to do novin davala s tim, ze se chce stat slavnou tak by se nad tim urcite mela zamyslet. Ale druha moznost - rict konecne urcite veci, ktere si cast nasi rigidni spolecnosti nechce pripustit nam urcite prospeje

0/0
30.6.2010 10:47

Glock Mark VI

Re: Pomáhá se svěřit...

Muk nebyl blázen, ne každá duševní choroba = bláznovství. Nevíte, co mluvíte, to jediné Vás omlouvá.

0/0
30.6.2010 12:49

_m-

Re: Pomáhá se svěřit...

8-o

Mohu se zeptat která duševní choroba je a která není bláznovství?  Která nemocnice pro duševně nemocné je a která není blázinec?

0/0
30.6.2010 13:24

Glock Mark VI

Re: Pomáhá se svěřit...

Např. workoholismus, gamblerství, ... to jsou duševní nemoci, ale lidé jimi postižení nejsou blázni.

0/0
30.6.2010 19:39

Wabo

Re: Pomáhá se svěřit...

Paní Novotná, škoda, že zřejmě nezkusíte občas přečíst i něco jiného než internetové chaty a bulvár. Vašemu rozhledu by to jistě pomohlo.

0/0
1.7.2010 6:03

_m-

Re: Pomáhá se svěřit...

1) při reakci na reakci je vhodné přečíst vlákno od začátku - potom třeba pochopíte smysl mé otázky.

2) Já VÍM co to je duševní nemoc.  A slovo blázen nepovažuju za urážku - je to jen slovo, kterým hlupáci označují duševně nemocné. Všechny.

0/0
1.7.2010 9:18

Wabo

Re: Pomáhá se svěřit...

Právě jste vyjádřil(a) jeden z nejhorších a nejomezenějších předsudků.

Nejsou žádní blázni, jsou trpící lidé.

Myslíte, že  Winston Churchill, Ludwig van Beethoven, Johann Goethe, Edgar Alan Poe,  Graham Greene, Miloš Kopecký, Vlastimil Brodský (když jmenuji jen ty, které většina čtenářů jistě zná) byli  "blázni"? Vůbec ne, byli to lidé, kteří se beze všech pochyb dokázali vcítit do života kohokoliv z nás, ale na rozdíl z většiny z nás dokázali posunout hranice poznání nebo umění, často byli vysoce nadprůměrně inteligentní, ale celý život děsivě trpěli tím, že si své stavy plně uvědomovali, jenže se svými neurony nebo chemií nemohli dělat vůbec nic. 

0/0
1.7.2010 5:59

Jan.Emil.4

Sebevražda je těžký hřích.

Kdysi nejednoho od sebevraždy odradil pan farář, který tvrdošíjně odmítal vylézt z fary když zakopávali sebevraha za hřbitovní zdí do neposvěcené půdy.

Toto bývalo odstrašující pro lidi, kteří věřili v Boha a posmrtný život. Věřili že budou trpět mnohem víc na věčnosti po smrti pokud odhodí svůj mnohdy malicherný kříž, který jim Bůh naložil. Urazí tím Pána Boha a půjdou za to do pekla. Toto bývalo odstrašující.

Dnes už věří v Boha málokdo a výsledek se projevuje taky tady. Sebevraždy začaly být běžnou věcí. Už se ani nad sebevrahem nepozastavíme. No jó, zas jeden a klikneme na další zprávu. Snad pokud jde o někoho významného, přečteme si celý článek a to je tak asi vše. Někdo k tomu napíše komentář do diskusního fóra a rozjímavý se zamyslí. Zabil se on v mánii anebo depresi? Těžko říct a on už nám nic nenapoví.

Tak nakonec jednu radu. Až budete mít podobné myšlenky, odskočte si cestou k psychiatrovi nebo raději za farářem. Ten Vám ukáže Kristův kříž a zeptá se kdo víc trpěl. Odpovězte!

0/0
30.6.2010 10:33

trasa G brněnského metra

Re: Sebevražda je těžký hřích.

8-o8-o8-o S farářem jdi víš kam ... :-P

0/0
30.6.2010 10:36

alderamin

Re: Sebevražda je těžký hřích.

Až na to, že podle pitvy to byla nešťastná náhoda... víra je fajn, ale v případě bipolárně afektivní poruchy bych šla raději k tomu odborníkovi a víru měla jako "přidruženou" léčbu... (než mě nařkneš z ateismu, nejsem ateista, ale nejsem ani křesťan...)

0/0
30.6.2010 10:37

_m-

Re: Sebevražda je těžký hřích.

No, on ten odborník by ti taky moc nepomohl. jen krátkodobě trošku ulevil....... psychiatrie je pořád ještě v plenkách.

0/0
30.6.2010 10:39

k.fuksa

Re: Sebevražda je těžký hřích.

relativne ve srovnani s fararem je snad zrejme kam radeji zajit

0/0
30.6.2010 10:41

_m-

Re: Sebevražda je těžký hřích.

Viděno tímhle pohledem máte samozřejmě pravdu;-)

0/0
30.6.2010 10:47

k.fuksa

Re: Sebevražda je těžký hřích.

smyslem zivota (alespon meho) neni trpet jako Kristus, ale zivot si uzit... jestlize ma nekdo zivot postaveny na odrikani a snaze se zalibit jiste imaginarni osobe, tak je to jen jeho vec. Snad by tu jen ale nemusel tolik moralizovat

0/0
30.6.2010 10:38

_m-

Re: Sebevražda je těžký hřích.

??? Je vidět, že vůbec netušíte jaké utrpení může deprese (skutečná deprese, nikoli "depka")  způsobit. Potom, co jsem si prožila (jen zvenčí) utrpení svého syna (OCD) tak  bych si nikdy netroufla odhadnout kdo víc trpěl.

Vy a pan farář v tom zřejmě máte jasno.Rv

0/0
30.6.2010 10:38

k.fuksa

Re: Sebevražda je těžký hřích.

vetsina takto silne vericich si racionalizuje svoje vnitrni pochody, tudiz se od nich dle meho nazoru moc uprimnosti nedockate

0/0
30.6.2010 10:43

Zachvat

Re: Sebevražda je těžký hřích.

Netušíte to ani vy, dokud si to neprožijete sama. Takže přestaňte blábolit, OK?

0/0
30.6.2010 15:42

Eva Javořická

Re: Sebevražda je těžký hřích.

Tak pokud má zkušenosti se synem, tak asi tuší, ne?

0/0
30.6.2010 15:56

vvvv

Re: Sebevražda je těžký hřích.

Normálně bych s Vámi téměř souhlasil, zvolil bych ovšem trochu jiný tón, protože poučování většinu lidí (včetně mě) dost irituje. Ovšem napsat toto pod článek o člověku s maniodepresivní psychózou je úlet nebo fanatismus.

0/0
30.6.2010 10:48

Wabo

Re: Sebevražda je těžký hřích.

R^

0/0
1.7.2010 6:05

Tobinka

Re: Sebevražda je těžký hřích.

Lidi se zabíjeli vždycky. jenom dneska je politujeme, dřív je kvůli cirkvi odsoudili...

0/0
30.6.2010 10:48

Sir Humphrey Appleby

Re: Sebevražda je těžký hřích.

a protože někdo jiný trpěl tak já musím taky?  Vždyť vy ani neuznáváte právo jedince naklládat se svým životem jak uzná za vhodné on sám - vy to pžřece víte nejlíp co by měl dělat....   běžte s tímhle tmářstvím někam, klidně do toho pekla.

0/0
30.6.2010 13:44

Kočka z autogramiády

Re: Sebevražda je těžký hřích.

docela jsi se rozepsal.... Ale on se udusil zvratky v opilosti, takže sebevražda se nekoná.

0/0
30.6.2010 19:44

metal.witch

Re: Sebevražda je těžký hřích.

Jděte do háje s farářem i Kristem! Každý má právo se rozhodnout, jak se svým životem naloží.

0/0
30.6.2010 19:46

Nostromo1975

...

je pravda, že je možná ještě příliš brzy a zbytečné hovořit o manželovi, který před pár dny zemřel...raději by pro pietu na něho měla myslet, ale ne se vylévat do médií

0/0
30.6.2010 10:11

Kočka z autogramiády

Nevím,

tato paní na mě působí divně, pořád s tím všude chodí i do Plesku atd. Proč si vše raději nenechá pro sebe, nechápu. Je to velmi intimní a měla by ho už nechat spát. O maniodepresi se každý koho tato problematika zajímá může dozvědět jinou cestou. Ovšem pro idnes je to bulvární úlovek jako hrom, to je jasné.Rv

0/0
30.6.2010 9:53

Fénix1 von blecha1

Redakce, jste si jistí, že tento článek

patří do sekce revueidnes, kde se probírají bradavky, vypadnuvší prsa, zoufalé pláče a návraty zoufalců pro pobavení, cysty, silikony, umělá čela, umělé "duše" žen, oslavují se 15. náctiny slečen..., řeší se fackování ožralých "celebrit" apod. a kde jsou i diskutující naladěni na takový typ článků? 8-o8-o8-o

0/0
30.6.2010 8:54

Kočka z autogramiády

Re: Redakce, jste si jistí, že tento článek

Kam bys ho zařadil do ona a zdraví. Mě hlavně připadá nedůstojné Petra Muka to stále rozpytvávat v různým braku.

0/0
30.6.2010 9:54

chachris4

Koukám na to ...

Tady je dnes chytrolínů ... 8-o

0/0
30.6.2010 8:37

hejhulapp

Re: Koukám na to ...

dnes??

0/0
30.6.2010 8:55Najdete na iDNES.cz