Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Miroslav Plzák: Manželství je dřina

Doktor Plzák fungoval i jako bavič v televizních pořadech, a přitom má na kontě desítky vědeckých prací, které se nejčastěji zabývají depresemi. Je pyšný na to, že v roce 1964 založil v Praze první linku důvěry v celém východním bloku. Zjistil tak, že největší procento lidí, kteří hledali okamžitou pomoc psychoterapeuta, mělo problémy v manželství. Tvořili osmdesát procent všech volajících.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Pavel Novák

Příspěvek k "Manželství je dřina"
Pan MUDr.Plzák říká, že si nedovede objektivně vysvětlit pokles v mravech a zvýšenou rozvodovost, promiskuitu atd. časovanou od 2.světové války. Mám ten pocit, že v ateistických Čechách, kde je jaksi zpátečnické a "středověkem" zavánějící na rozdíl od vyspělé Evropy se zmiňovat o křesťanství, morálce a víře se na tyto hodnoty úplně zapomnělo. Starší by si vzpomněli na tu euforii po 2.světové válce, změnu orientace lidí od tradičních hodnot, víry k pohodlným spotřebním, konzumním, které nám spolu s potlačováním základních hodnot po staletí osvědčených předkládala minulá vládnoucí garnitura pod moudrým vedením Moskvy. Myslím, že toto je jeden z hlavních důvodů problému, kdy v Praze a dalších městech ČR je každé druhé manželství rozvedené. Ve společnosti kde je všechno normální jsou sice liberálové spokojeni, ale s výše uvedenými důsledky.Člověku odsuzující tyto nešvary a mající snahu na toto poukazovat je okamžitě nasazován kabát klerikalismu, katolicismu, odpustkářství atd. Tak se pak nedivme, my Češi tady máme co chceme!
0/0
11.6.2003 17:25

Hana

Plzák a mudrc?
Dobře si pamatuju pana doktora Plzáka,jaký měl přiblblý názory ,když byl ještě mladší a mohl na nohy.Vždycky nadržoval chlapům,za to ho ženy nenáviděly.A také je mi s podivem,že sám se svých rad nedržel a je už pokolikáté ženatý.A to,že byl udavač,mě nepřekvapuje,od něj bych to opravdu čekala.Ať si za to nese následky.Měl by se stáhnout a nedělat ze sebe chytráka teď,když je už starej dědek,osobně si myslím,že to někde opsal,protože jsem ho nedávno viděla v televizi a zdá se mi,že po mrtvičce je úplně mimo.
0/0
28.5.2003 0:04

aaa

Názor
Pana Plzáka si pro jeho zkušenost vážím, ale některé názory jsou opravdu z doby kamenné. Plánování sexuálního styku.. ano, ale to je něco jiného, než plánování "milování", to není strojový proces a plánovat se nedá. Pak by to bylo o ničem , jen uspokojení pudu, který občas v úterý a ve čtvrtek příjde, uvolnění přetlaku v určitých partiích..
A další věc, která mne zarazila: "Dnes jsou u nás dvě manželství bezmála normou a já dodávám, že normou velmi nežádoucí. Smyslem manželství není, aby v něm byli partneři šťastní. Od toho jsou tady osobní záliby. Manželství je složitá záležitost z kategorie povinností, ohromná dřina. Jeho smyslem je potomstvo. " Nemyslím, si, že děti z rozvedených rodin to nějak velmi dobře nesou, ale v případě, že je manželství už tzv. na nože a děti to berou jako něco normálního nebo naopak mohou mít pocit, že by to tak hrozné bylo vždycky a s každým, je lepší rozvod. Děti stejně i maskované neporozumění a nenávist mezi rodiči vycítí. A já si osobně myslím, že člověk má jen jeden život a prožít ho v neštěstí, ignoranci a apatii je škoda. Rozhodně to neberu všeobecně na všechna manželství, je to jen můj názor..
0/0
27.5.2003 19:43

Opčan CZech

Děkuji
Z mého pohledu výborný článek ( po dlouhé době )
Děkuji, OC
0/0
26.5.2003 10:17

Zetka

K tématu
V článku je hluboká pravda.Žádná láska není bez konfliktů a není to klidné útočiště.Manželství je prubířský kámen na kterém se zkouší ryzost citu obou partnerů.K pravému,trvalému zamilování patří střízlivá soudnost.Rozumný člověk ví,že každý z nás máme chyby.V manželství přicházejí nepředvídané situace,které je nutno řešit rozumem,moudrostí,trpělivostí a hlavně láskou.Čím hlubší poznání,tím větší láska.Jestliže onemocní láska,nastává krize.Nevěra,jako nutné zlo bývá mnohdy východiskem z nespokojeného,nevydařeného svazku.Řešení rozchodem bývá těžké,mnohdy nechutné - někdy je vysvobozením z nastálé situace.
0/0
23.5.2003 18:23

Iva

Jednička
Konečně něco zajímavého a neotřelého !  Jak propastný rozdíl mezi Miroslavem Plzákem a včerejším hloupým rozhovorem s  Mirkou Čejkovou ! A což teprve na sobotu  avizovaný pán z Dobrot na Nově  !!!!!!!! To bude jistě "velmi zajímavé a poučné" ! Chtělo by to víc invence od redakce.
0/0
23.5.2003 9:33

Thyronx

Plzak je moudrej...Uzel je povrchnejsi a ma nazor: Vsechno je dovoleno.
Kazdpadne Plzaku: Nebyl jsi tak moudrej pred 30 lety. K tomu jsi prisel az ted.
A ja ti blahopreji.
0/0
23.5.2003 0:50

Korál

článek
Zajímavý článek. Obsahuje informace o Dr.Plzákovi. http://lidovky.centrum.cz/clanek.phtml?id=169978
0/0
22.5.2003 21:45

Daniela

Plzak - citace z lidovek
Opačné postoje reprezentují například svazky spisovatele Vladimíra Párala a psychiatra Miroslava Plzáka. Nemůžeme tvrdit, že by se tito dva pánové chovali nějak zvlášť odporně, avšak na své kolegy a známé donášeli, jak ze svazků vyplývá, relativně ochotně. Prospěchářství je nejmarkantnější na Plzákovi, kterému vidina vycestování do "západního Německa" zjevně nedávala spát. Jak stojí v jeho svazku: "Vzhledem k dobrému vztahu k orgánům MV a k ochotě nadále pomoci, doporučuji styk prohloubit, vést jmenovaného jako důvěrníka a provádět s ním konspirativní styk." On také, jako jediný z těch, jejichž svazky jsme mohli zhlédnout, dostával peníze.
0/0
22.5.2003 21:41

Wolfi

Nevím,
připadá mi to hodně utilitární, až cynické. Nevím, zda do škol. Snad by se měly děti seznámit s tím, jak fungují mezilidské vztahy, co je slušné chování a úcta k bližnímu, které věci se prostě nedělají, ale obávám se, že v dnešní době, kdy, bohužel, všechny vládnoucí garnitury, ať už modráci či socani, legalizují ne-mrav, lež, podvody, tunely, krádeže, protekce, špinavé prachy, tak je beznadějné někoho učit etice. Když, jak pravil nynější z vůle třešniček prezident, nelze rozlišit špinavé peníze od čistých a tak... co bych se tu rozepisovala, vždyť v tom bordelu, co oni nazývají demokracie a právní stát, všichni žijeme, tak víme, o co jde. Spíš se asi brzy do sebe pustíme, náznaky už přicházejí...
0/0
22.5.2003 15:55

Realista

Pro pana Plzáka
Plzák by se měl vyučovat ve škole.To by ubylo rozvodů.
0/0
22.5.2003 15:13

fido7787

nemohu souhlasit
s tim, ze sex napr. kazdy ctvrtek je idealni. Copak jsem magor? Takovou formalitu si muzu rovnou odpustit!
0/0
22.5.2003 14:53

T.

Re: nemohu souhlasit
On někdo tvrdí, že to je ideální? V článku je uvedeno, že to je příklad funkčního řešení, pro které existují dobré důvody. Mimochodem, jste ženatý? Jak dlouho?
0/0
23.5.2003 10:15

deeper

Je zajímavé
že ty  tisíce manželství probíhají v podstatě podle jednoho scénáře, který jste v článku nastínil - stojí to za přečtení a zamyšlení...
0/0
22.5.2003 14:53

Žížala

Víte,
on si člověk myslí, že všechno je na furt, že jistota a tak a že jde vše napravit, změnit - ale najednou tu ten druhý není, definitivně, bolestně, nemůžete vrátit chvíle, které jste zvorali, nemůžete už nic napravit, najednou víte, co mělo být jinak, kde byla zbytečná pýcha a netrpělivost a zbytečná jediná pravda, ale už o to vaše zmoudření nikdo nestojí. Je to hodně o pokoře, o tom, co se nazývá "spolu". V dobrém i ve zlém ...
0/0
22.5.2003 14:27

Rondo

Re: Víte,
Hmmm, co dodat ...
0/0
22.5.2003 14:28

delcop

Neexistuje stejný metr
S Plzákem jsem kdysi absolutně nesouhlasil, ale to jen proto, že jsem žil v ideálech a neměl žádné zkušenosti...Jak tak dospívám, musím říci, že má v hodně věcech pravdu, i když ne ve všem a nejde se na všechny dívat stejným metrem. Každý je jiný (méně, více) a když chce něco řešit, rád se s něčím začne stotožňovat, třeba s názory pana Plzáka. To, co si o tom myslím já, by bylo na několik stránek a stejně bach to nakonec zase smazal, protože bych tím nic neřekl, maximálně bych si ulevil. Na záver dodám: Jsem normální, ale nehádám se 2x -3x deně. Když se mi to povede 2x-3x týdně, i to je moc! (ale raději zaklepu) :-D...
0/0
22.5.2003 13:32

mys

souhlas
Se vším souhlasím, po 15 letém vztahu a 10 letém manzelství a 6 letým synem. Jediná dřina která stojí za to je milování. A vždy a v průšvihu se pozná jestli to stojí za to pokračovat dál.
0/0
22.5.2003 13:00

Romča

Jak já souhlasím
Jojo, jenže nedaří se mi najít k sobě partnera, který by s tím co bylo popsáno v článku souhlasil taky. Oni všichni hledají tu celoživotní vášeň a bouřlivou lásku (tedy tu mileneckou), ta manželská jim připadá být méněcenná. A přitom mít partnera pro život, o kterém vím, že mě podrží když budu potřebovat, se kterým si budeme rozumnět a mít společné zájmy a taky děti, tak to je mnohem víc, než to že mezi dvěma právě teď skáčou blesky jen se na sebe podívají. Chápu, že pro zamilovaného člověka je nepředstavitelné, že by to mělo skončit - ale jak napovídá zkušenost - skončí. Ale může vzniknout něco mnohem lepšího. No,asi jsem zatím neměla štěstí. Pánové se kterými jsem měla tu čest byli rozhodnuti najít tu svou celoživotní vášnivou lásku - no a tak hledají a hledají a hledají a........(nenachází).
0/0
22.5.2003 12:37

Markéta

Re: Jak já souhlasím
Romčo, musíš ale počítat s tím, že u jistého procenta nezadaných mužských je to taky trochu póza.... Kde že by se přiznali k touze po zázemí a klidu manželského "otomanu".  A jedno arabské přísloví praví: Manželství je jako pevnost; ti, co jsou venku chtějí dovnitř a ti, co dlí v pevnosti, chtějí ven.
0/0
22.5.2003 13:32

deeper

Re: Re: Jak já souhlasím
Je snazší být milencem, než manželem, neboť je snazší být duchaplný občas, než být duchaplný stále... Asi mám opačný problém, než Romča - už jsem si vyslechl ono příznačné: "Ty už mě nemáš rád..." (po třiadvaceti letech manželství). Musím ten článek manželce ukázat :-)
0/0
22.5.2003 14:58

Karel H.

Životní a profesní zkušenosti
Jedná se o předložení  životních a profesních zkušeností. Záleží jistě především jen na "čtenáři", co si z toho vybere, jak má "nastavenou morálku", jak se zachová; zachová tak, aby neublížil jak svému okolí, tak sobě, aby pak neskončil třeba na psychiatrii, v nejlepším případě.
0/0
22.5.2003 12:33

Marta

pro pana Plzáka
Pane Plzáku jste odborník, mám vás ráda.....
0/0
22.5.2003 12:28

Ano

Re: pro pana Plzáka
Určitě jste nečetla LN z minulého týdne. O jeho kontaktech, cha, cha.
0/0
22.5.2003 13:00

Jura

Re: Re: pro pana Plzáka
Článek v LN je k tomuto příspěvku naprosto irelevantní.
0/0
22.5.2003 13:10

Lukáš

Re: Re: pro pana Plzáka
to je přece úplně nepodstatný. i kdyby měl dr. plzák podlou minulost, tak to nic nezmění na jeho vysoké odbornosti.
0/0
22.5.2003 13:38

Ano

Re: Re: Re: pro pana Plzáka
Možná ano, možná ne. Co když byli a jsou větší odborníci a tehdy nemohli publikovat a jezdit po světě právě proto, že se " neprodali"? Taky jedna možnost, že ?
0/0
22.5.2003 13:55

Zizu

Re: Re: Re: Re: pro pana Plzáka
Jestli je pravda, co píšou v těch Lidovkách, že donášel i na paní Vaculíkovou, tedy na svou pacientku, tak je to docela silné kafe. A Manželství a vztahy mezi lidmi jsou o mravech, morálce, vzájemné úctě. Jak si mám vážit názorů člověka, který sám ... Ach jo, svět je ale hodně složitej ...
0/0
22.5.2003 14:01

pavel

...!
Ano, je to hezké, poučné a v praxi to i funguje, pokud oba jsou ochotni uváděné věci dodržet. Ale mám pocit, že se dneska vytrácí z lidí ta schopnost přijmout něco, smířit se s drobným nepohodlím či nevýhodou, která vždy doprovází to příjemné. Prostě, to příjemné by lidi chtěli bez nutnosti překonat či strpět i to nepříjemné, co je s tím spojeno ...  A do diskuse bych měl dotaz na autora - když v jedné části říká  "normální člověk se promiskuitního sexu brzy přejí a přestane ho bavit", tak co mám dělat, když mně se nepřejedl a i v mých 45 mne láká stále? Mám vyhledat lékařskou pomoc jako při zlomenině ruky či zápalu plic, nebo jsem odsouzen k doživotnímu zápasu s touto povahovou vlastností?
0/0
22.5.2003 12:08

Tom

Re: ...!
Naprosto rozumím. Mám stejný problém. Jen holky nasadí mini a hluboké výstřihy, tak se nemohu udržet. Na druhou stranu, ty minisukně ani hluboké výstřihy k tomu, aby mě žena zaujala nepotřebuji. Jsem, dá-li se to tak říct, šťastně ženatý již drahnou dobu, ale jsem fascinován každou ženou, která mi připadá krásná. Už jsem se také zamýšlel nad tím, co mě to stále na ženách tak přitahuje. Sexuolog mi sdělil, že je to běžné. Ale já se bojím vyjít ven z domu. Všude jsou krásné, přitažlivé a vzrušivé ženy. A všechny bych je chtěl.
0/0
22.5.2003 15:38

Nicol

Re: Re: ...!
Mám podobné pocity ač jsem žena... jsem šťastně vdaná, manžel mě velmi miluje a je mi oddaný, já jeho miluji také a všechny tři "s" dle článku pana Plzáka pociťuji.... ovšem jsem prostě o mnoho více citověji založená a temperamentní, stále sním a mám chuť stále prožívat to milenecké chvění kolem žaludku, tu touhu po zamilování, manžel takový není-pro něj existuji já a už nic jiného ani ho nic jiného nenapadá-znám ho velmi dobře a teď se nechci bavit o tom, že si to nalhávám, chci řešit tu moji stálou chuť k únikům, k zpestřením, které se spíše odehrávají více v mé hlavě-zatím, ale nejsem si sebou až tak jistá, ale nevím jestli dokážu svoji přirozenoust v sobě úplně udusit..... nebo ji občas popustit uzdu a tím se zklidnit a být vlastně v manželství více pak klidná... jak to řešíte vy, napiště třeba zkušenosti vy, kteří to cítíte jako já....
0/0
26.5.2003 9:52

Petr22

Re: Re: Re: ...!
0/0
6.6.2003 16:18

Pepa z Hongkongu

NO jo,
Ani pan Plzák to často nezvládl, což? Nehledě na ty "kontakty"...
0/0
22.5.2003 11:30

Jitka

Re: NO jo,
Nerozumím. Jaké "kontakty"?
0/0
22.5.2003 11:32

Pepa z Hongkongu

Re: Re: NO jo,
Hmmm, takový svazeček ... viz Lidovky z minulého čtvrtka, tuším ... Holt je něco za něco ...
0/0
22.5.2003 11:37

Ano

Re: Re: Re: NO jo,
Já to četla, byla to síla a hodně mi to otrávilo. To už si ani nemohu vážit jeho odbornosti.Ale prachy jsou prachy.
0/0
22.5.2003 13:01

deeper

Re: Re: Re: Re: NO jo,
Citace z článku LN: Jiní ovšem donášeli zase na Plzáka, například to, že se na večírku pohyboval v zástěře "s obrovským emblémem anglické vlajky" nebo že prohlásil: "Fučík nikdy nemiloval Gustinu Fučíkovou ('tu babu').    Co tedy ten článek, propána, mění na jeho odbornosti?
0/0
22.5.2003 15:08

Ano

Re: Re: NO jo,
Minulý týden v Lidovkách bylo moooc zajímavé čtění o panu doktorovi.Opravdu pěkné. No jo, ale takových je a stále nám vnucují svoje názory.
0/0
22.5.2003 12:58

Dášenka

To je pravda.
Málokdo tu dřinu vydrží až do konce.
0/0
22.5.2003 11:21

Pepa

Re: To je pravda.
souhlasím
0/0
26.5.2003 9:36Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.