Clinton cestuje nejvíc ze všech amerických prezidentů

- Po počátečním váhání s cestami do zahraničí se prezident Spojených států Bill Clinton zařadil mezi nejvíce zcestovalé šéfy Bílého domu, protože za sedm let svého úřadování navštívil 58 států. Jeho předchůdce George Bush během čtyřletého mandátu zavítal do 36 zemí a Ronald Reagan za osm let v 80. letech navštívil 26 zemí.
Clinton nastoupil do úřadu v roce 1993 a dal ihned najevo, že jeho prioritním úkolem jsou domácí záležitosti, a to hlavně oživení ekonomiky a reforma zdravotního systému. Proto v prvním roce úřadování vycestoval do zahraničí jen dvakrát - na jednodenní návštěvu Kanady a na šestidenní cestu do Jižní Koreje a Japonska.
V dalších letech se zahraniční politika stávala stále nosnějším tématem a v cestovním rozvrhu prezidenta přibývala jedna země za druhou včetně České republiky, kterou navštívil počátkem roku 1994. Je však zajímavé, že zatím opomněl sousední Rakousko a Slovensko a ani jedna z těchto zemí není na seznamu míst, které poradci doporučují prezidentovi k návštěvě do konce jeho mandátu v roce 2001.
Mezi nejžhavější cestovní cíle roku 2000, který je posledním plným rokem Clintonova prezidentského mandátu, patří Vietnam, jemuž se snažil vyhnout, jak tvrdí tisk, jako branec v době vietnamské války. K dalším uvažovaným cílům se řadí druhá návštěva Číny, třebaže vybombardování čínského velvyslanectví v době náletů proti Bělehradu zkalilo vzájemné vztahy.
V roce 2000 se Clinton patrně vypraví také do Indie a Pákistánu, kam se chystal již letos, ale návštěvu odložil poté, co obě země v těsném závěsu uskutečnily pokusné jaderné výbuchy. Za jistou se považuje účast na vrcholné ekonomické schůzce asijských tichomořských států v Bruneji a přítomnost na pravidelném summitu skupiny G7 v Japonsku.
V příštím roce Clinton nevynechá ani Evropu. Tam by se měl zúčastnit vrcholné schůzky mezi Spojenými státy a Evropskou unií, snad také znovu navštíví Rusko a Irsko a přijede do Kosova. Poté by mohl odcestovat na Blízký východ, pokud mírové úsilí pokročí natolik, aby jeho přítomnost měla smysl. V plánu je také návštěva Maroka.
Perličkou v cestovních plánech byly prý úvahy o zastávce v Antarktidě s cílem zvýraznit problémy spojené s globálním oteplováním. Ze záměru však sešlo kvůli potížím, které si vyžádá týlové zajištění takového projektu v nehostinných a opuštěných ledových pláních.