Zklamaný soutěžící první soutěže krásy homosexuálů v číně Mr. Gay China

Zklamaný soutěžící první soutěže krásy homosexuálů v číně Mr. Gay China | foto: AP

Čína měla volit nejhezčího homosexuála, policie to zakázala

  • 4
Zdálo se, že ledy tají. V Číně, kde byla do roku 2001 homosexualita považována za nemoc, měl být zvolen první král homosexuálů Mr. Gay China. Policie však hodinu před zahájením soutěž krásy zrušila.

Podle agenturních zpráv odůvodnila čínská policie zrušení soutěže krásy homosexuálů nesprávným postupem pro získání povolení.

Soutěž Mr. Gay China se měla konat v luxusním nočním klubu v čínském hlavním městě a součástí měla být například módní přehlídka. Hodinu před zahájením akce tam však přišla policie a prohlásila, že se konat nemůže.

"Řekli, že s náplní, míněna homosexualita, je to v pořádku, 'ale neudělali jste věci v souladu s procedurami'," prozradil organizátor Pen Čang. Prý měli požádat o souhlas s konáním soutěže, když je součástí také představení, v tomto případě show na scéně.

Ve čtvrtek večer se přitom uskutečnila v témže klubu úspěšná zkouška.

Pen Čang doufal, že celá akce by byla dalším krokem ke změně v postoji Číňanů k homosexuálům, kteří jsou v zemi často diskriminováni a vylučováni ze společnosti.

O titul se ucházelo osm mužů, přičemž vítěz by získal místo v celosvětové soutěži Mr. Gay, která se bude konat příští měsíc v norském Oslu.

V komunistické Číně byla až do roku 1997 homosexualita nezákonná. Další čtyři roky pak byla  označována za psychickou poruchu. Teprve v roce 2001 byla homosexualita vyškrtnuta ze seznamu mentálních chorob.

Všichni doufali, že soutěž krásy přispěje k prolomení předsudků. "Jsme inteligentní, profesionální, úžasní a jsme gayové," řekl listu Guardian soutěžící Emilio Liu. "Chci, aby diváci věděli, že v Číně žije obrovské množství lidí jako my. Je to skvělý život a už ho nebudeme skrývat," dodal.

Jeden ze soutěžících Mr Gay China, než ji policie zakázalaÚčastník soutěže Mr. Gay China Simon Wang pózuje fotografům těsně před zrušením soutěže

V současnosti je v Číně mnoho skupin podporujících homosexuály i webových stránek, kam mohou psát o své orientaci a hledat partnery.

Čang si od soutěže sliboval hlavně to, že pomůže mužům v malých městech odhalit svou přirozenost. "Když to uvidí nějaký kluk z vesnice, třeba pochopí, že být homosexuál není nic špatného a že není jediný," doufal Čang.

Homosexuálové v Číně věřili, že takový pokrok v toleranci k této sexuální orientaci by přinesl do budoucna i další novinky, jako je registrované partnerství nebo zákon proti jejich diskriminaci.

Postoj Číňanů se však mění jen pomalu a zatím jen ve městech, kde přechází od netolerance ke lhostejnosti. Soutěž, která měla čínské gay komunitě zvýšit sebevědomí, díky zásahu polici neuspěla a jejich boj za rovnoprávnost pokračuje dál.

,