Česko bude mít první muzeum pohřebnictví

Muzeum pohřebnictví, jediné svého druhu v České republice, by mělo vzniknout v Kašperských Horách na Klatovsku. Místní muzeum má totiž ve svých sbírkách množství předmětů spojených s posledními minutami lidského života, umíráním, pohřbem a hroby, které by chtělo umístit do skanzenu u zdejšího hřbitova a kostela. "Kašperské Hory byly v minulosti rušným šumavským městem, ale po vysídlení Němců ztratily význam a byly dost opuštěné, takže i díky tomu si místní hřbitov uchoval původní ráz s hroby z 18. a 19. století," řekl historik Muzea Šumavy Vladimír Horpeniak.

Součástí skanzenu pod širým nebem by podle jeho představ měl být právě starý kašperský hřbitov, kde je na 250 starých litinových náhrobních křížů, množství kovaných křížů, či vzácná umrlčí komora s kostnicí vedle gotického kostela svatého Mikuláše.

"V Evropě je jen šest funerálních muzeí, my bychom chtěli, aby to naše i přes svoje téma nepůsobilo na lidi smutně a depresivně," řekl historik. Kromě stovek křížů, náhrobních kamenů, litinových lamp a soch z hrobů na hřbitově bude v muzeu i pohřební vůz, sošky používané na rakvích v době morových epidemií a desítky dalších věcí svázaných s pohřebnictvím.

Zvláštností je asi 40 umrlčích prken, která se v minulosti používala pouze na Šumavě. "Když na odlehlém místě v zimě někdo umřel a pozůstalí se nemohli přes sníh dostat na vzdálený hřbitov, ležel nebožtík na prkně až několik měsíců, než mu mohli uspořádat pohřeb," řekl Horpeniak. Ozdobená a popsaná umrlčí prkna se po pohřbu nebožtíka stavěla na rozcestí a sloužila jako úmrtní oznámení.

Historik Muzea Šumavy v Kašperských Horách na Klatovsku Vladimír Horpeniak s pokladničkou na peníze pro válečné vdovy a sirotky, která byla vyrobena z dělostřeleckého náboje. Kasička, zhotovená po první světové válce německy mluvícími obyvateli Kašperských Hor, je součástí připravované expozice o pohřebnictví. Ta by měla být umístěna ve skanzenu u zdejšího hřbitova a kostela.

Historik Muzea Šumavy v Kašperských Horách na Klatovsku Vladimír Horpeniak ukazuje pro tento kraj typický kovaný náhrobní kříž z konce 19. století, který dobře odolával nepřízni horského počasí. Kříž je součástí připravované expozice o pohřebnictví, která by měla být umístěna ve skanzenu u zdejšího hřbitova a kostela.