Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čarodějnice se chystají na sabat

  11:22aktualizováno  11:22
Tradice pálení čarodějnic - zapalování ohňů - v poslední dubnovou noc je pravděpodobně odvozena z jednoho z nejvýznačnějších keltských svátků Beltine. Význam tohoto slova - "zářící oheň" - napovídá, že již staří Keltové zapalovali koncem dubna dřevěné hranice, což jim mělo zajistit plodnost a bohatou úrodu. S čarodějnicemi to však nemělo nic společného. V poslední dubnový den se Keltové loučili se zimou a vítali jaro.

Noc z 30. dubna na 1. května se v Čechách nazývá též filipojakubská. Ačkoli svátek svatého Filipa a Jakuba připadá až na 3. května. Někteří historikové mají pro to vysvětlení: Svátek Filipa a Jakuba byl na 3. května přesunut až v nové době. Po staletí se slavíval 1. května a v předchozí noc se na návrších pálily ohně. Není vyloučeno, že památka apoštolů Filipa a Jakuba byla kdysi ustavena na 1. května proto, aby mocní světci chránili tento den před temnotou pohanských obřadů a také proto, aby pohanskou slavnost nenásilně nahradil křesťanský svátek.

Naproti tomu naši pověrčiví, poněvadž ještě nepříliš vzdělaní předkové, přesvědčení, že žena má k ďáblu daleko blíž než muž, hledali čarodějnice všude. A nacházeli. Byly to vždy ženy výjimečné, někdy projevující jen znalosti účinků bylin a dalších přírodních látek, někdy zase určité schopnosti senzibilek, jindy duševně nemocné, často však prostě jen příliš krásné, příliš ošklivé nebo příliš chytré.

Čarodějnice byly ovšem také stvořeními družné povahy a rády si o svých zlých skutcích poklábosily. Proto se čas od času shromažďovaly na pustých místech a tam konaly takzvané sabaty. Nejvhodnějším datem pro toto povyražení byla právě noc z 30. dubna.

V Německu je poslední dubnová noc známá jako noc Valpuržina, zpopularizovaná díky Faustovi Johanna Wolfganga Goetha. Ten ve svém díle popisuje slet čarodějnic na Blocksberku, kde prý tyto ženy provozují reje ve spolku se ďáblem. Pojmenování se tomuto dni v Německu dostalo od abatyše Valpurgy (zemřela roku 778), jejíž památka se světí 1. května a která proslula jako ochránkyně před kouzly a čarodějnictvím.

Právě vlivem křesťanství se v Evropě posunul prvotní význam starého pohanského zvyku zapalování ohňů 30. dubna od vítání jara k pálení čarodějnic. Lidé nabyli přesvědčení, že v oné tajemné noci plné kouzel a čarovné moci se slétají čarodějnice na kopcích a křižovatkách cest, aby společně vypracovaly strategii, jak rozmnožit strasti a bolesti lidské i zvířecí. Poté se čarodějnice rozlétají po okolí a páchají zlé skutky.

Proto je úkolem každé správné hospodyně, aby byla na čarodějnickou noc připravena a ochránila tak nejen sebe a své blízké, ale také dům, dobytek i hospodářství. Dveře domu se označovaly křížem a dům se kropil svěcenou vodou. Řezanka nasypaná před prahy chlévů, nakladené drny a trní měly zabránit vstupu nečistých sil. Muži práskali bičem a stříleli, aby zhatili čarodějnicím jejich nekalé plány. Zároveň se dbalo na to, aby z domu nikdo neodnesl nějaký předmět, neboť by do něj mohla být infiltrována temná magická moc.

Přípravou vater byla pověřována mládež, neboť ta byla sama ještě "čistá", a zlé síly nad ní proto neměly neblahou moc. Po zapálení hranice začalo všeobecné veselí, zapalovala se košťata a běhalo se s nimi kolem hranice. Věřilo se, že přeskočí-li dívka s chlapcem oheň, brzy se vezmou.

Stovky čarodějnic a čarodějníků se sešly na hipodromu v Mostě. Převahu měli studenti z řad mosteckých škol, kteří plnili úkoly speciálních čarodějnických soutěží. K vidění byly i mažotetky, baletky a čarodějnický aerobic. Večer byla vyhodnocena nejkrásnější maska.

Autoři: ,Nejčtenější

Leoš Mareš se podruhé oženil. Moniku Koblížkovou si vzal na zámku

Leoš Mareš a Monika Koblížková (Karlovy Vary, 3. července 2016)

Leoš Mareš (41) je od úterý podruhé ženáčem. Na zámku v Litomyšli si vzal svou přítelkyni Moniku Koblížkovou (36)....

Bavič Petr Novotný opět bojuje o život. Selhal mu organismus

Petr Novotný

Bavič a moderátor pořadů Novoty či Dobroty Petr Novotný (70) leží v nemocnici v kritickém stavu. Na ARO ve Vojenské...Hlásí se další Trumpovy milenky. Playmate prozradila, jak tutlal zálety

Karen McDougalová (vpravo) si v roce 2001 zahrála v béčkovém filmu Aréna

Po bývalé pornoherečce Stephanii Cliffordové se začínají ozývat další ženy tvrdící, že měly sexuální styk s Donaldem...

Amerika nebyl dobrý nápad, pořád jsem brečela, přiznala Prachařová

Mariana Prachařová

Zpěvačka Mariana Prachařová (23) se rozhodla postavit na vlastní nohy a vydala se sama do Ameriky. Tímto rozhodnutím ze...

Lawrencová o úniku nahých fotek: Jako by se mnou spala celá planeta

Jennifer Lawrencová (Toronto, 10. září 2017)

Hvězda filmů X-Men a Hunger Games Jennifer Lawrencová (27) opět zavzpomínala na incident z roku 2014. Hackeři tenkrát...

Další z rubriky

Domácí porod bych asi nezvládla. Minimálně ne psychicky, říká Lašková

Gabriela Lašková (12. ledna 2018)

Česká Miss 2013 Gabriela Lašková (27) si ještě stále občas od moderování zpráv odskočí na módní molo. Naposledy se...

VIDEO: Býk nabral zkušeného toreadora na rohy a málem ho ušlapal

Kolumbijský býk málem ušlapal zkušeného španělského toreadora.

Španělský toreador Julian Lopez, jemuž přezdívají El Juli, málem nepřežil své vystoupení v kolumbijské Bogotě. Býk ho...

Po Bělorusku zvažuje Gérard Depardieu stěhování do Alžírska

Gérard Depardieu (Cannes, 22. května 2015)

Francouzský herec Gérard Depardieu (69) si často nebere servítky. Pak se snaží svá slova dodatečně vysvětlovat a...

Lamborghini Aventador 6.5 LP 700-4...
Lamborghini Aventador 6.5 LP 700-4...

r.v. 2013, naj. 6 000 km, benzín
9 990 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz