Byl Shakespeare na drogách?

Anglický spisovatel a dramatik William Shakespeare se možná při psaní svých děl nechal inspirovat omamnými látkami. Úlomky hliněných dýmek ze 17. století, které byly nalezeny poblíž jeho rodného domu ve Stratfordu nad Avonou, totiž obsahují zbytky kokainu a možná i marihuany.

Vědci zkoumají dýmky

Kokainovník pravý zřejmě vyšlechtili a pěstovali příslušníci národa Čibčů v Kolumbii. Inkové uctívali koku jako posvátnou rostlinu. Když Španělé dobyli Peru a Bolívii, dávali drogu Indiánům. Zájem o koku v Evropě stoupl po roce 1860, kdy byl izolován čistý kokain. Pokusy s ním prováděl i  Sigmund Freud. Kokain se v 80. letech 19. století považoval dokonce za vhodný prostředek k léčbě závislosti na morfinu.

Stradfordská shakespearovská nadace povolila jihoafrickým vědcům provést chemický rozbor obsahu dýmek v soudní laboratoři v Pretorii. Ten prokázal přítomnost tabáku, kafru a myristové kyseliny. To je halucinogen získávaný z rostlin.

"Ve dvou úlomcích dýmky byl nalezen kokain, což je skutečně pozoruhodné," říká paleontolog pretorijského muzea Francis Thackeray, který je také spoluautorem článku v posledním čísle jihoafrického vědeckého časopisu.

Kokain se kouřil i v Anglii
Zatím se vědělo, že Španělé získali ke kokainu přístup v Americe - toto je však první důkaz, že by se kokain kouřil i v Anglii, dodává vědec. Dosud ale podle něj nebyly provedeny chemické rozbory,
který by určily, jaké látky se kromě tabáku v 17. století na tomto území kouřily.

Osm z 24 úlomků dýmky možná nese i stopy marihuany, která se časem znehodnocuje a není lehké ji prokázat.

Cannabis sativa, konopí seté je dvoudomá, často i jednodomá robustní bylina se vzpřímenou, řídce větvenou lodyhou dorůstající výšky 2-6 metrů. Semena jsou zpravidla jednobarevná, hladká a bez zřetelné oddělovací vrstvy, na bázi pevně přirostlá k lůžku. Rostliny mají zanedbatelné omamné účinky, neboť obsah THC v suché hmotě nepřesahuje 0,3 %.

Rostlina zvaná Cannabis sativa, z níž se získává marihuana, se ale v alžbětínské Anglii s určitostí využívala k výrobě papíru, provazů, oděvů a plachet.