Británie zažije opět královskou svatbu

  13:31aktualizováno  13:31
- V sobotu 19. června odpoledne nebude v rodině Windsorů čas na tradiční čaj o páté. Přesně v tu dobu totiž svatební zvony ohlásí poslední svatbu v britské královské rodině v tomto tisíciletí.
Nejmladší ze čtyř dětí královny Alžběty, princ Edward Antony Richard Louis (35), si bude brát svou dlouholetou přítelkyni Sophii Rhys- Jonesovou (34).

Na rozdíl od svých sourozenců se princ Edward, sedmý v pořadí následnictví trůnu, nežení ani ve starobylém Westminsterském opatství jako jeho rodiče, sestra Anne či bratr Andrew, ani ve velkolepé katedrále svatého Pavla. Jeho svatba se koná v daleko komornějším prostředí - v prostorách hradu Windsor nedaleko Londýna, podle něhož přejal vládnoucí britský panovnický rod své jméno.

Obřad
Samotný obřad začne - podle dvorní etikety v poněkud neobvyklé hodině - v pět odpoledne místního času v hradní kapli svatého Jiří. Ženich a jeho starší bratři Charles a Andrew, kteří mu jdou za svědky, mají dorazit čtvrt hodiny před zahájením obřadu. Deset minut před pátou jsou očekáváni královští rodiče - Alžběta II. a princ Philip. Přesně o páté má vkročit do kaple Sophie v doprovodu svého otce. V jaké róbě, to se zatím pečlivě tají. Odborníci však tipují, že by to mohl být nepříliš romantický, jednoduchý model od jejího oblíbeného návrháře Tomasze Starzewského.

Snubní prsteny vytvořil ze dvaadvacetikarátového zlata z velšského Dolu prince Edwarda královský klenotník z dvorního zlatnictví Asprey and Garrard, který zároveň pečuje i o korunovační klenoty a osobní klenoty panovnice a členů královské rodiny.

Po obřadu a nezbytném fotografování usednou novomanželé do otevřeného kočáru a vydají se pozdravit davy přihlížejících zvědavců do ulic Windsoru.

Zatím se spekuluje o tom, zda si nechají po svatbě říkat manželé Windsorovi. Je však také možné, že by mohli od královny získat titul vévody a vévodkyně z Cambridge, podobně jako se po svém sňatku stal princ Andrew vévodou z Yorku.

Hostina
Během projížďky novomanželů Windsorem bude hostům na hradě servírováno lehčí občerstvení. Po tradičním krájení čtyřpatrového svatebního dortu, zdobeného mimo jiné i tenisovými míčky - připomínkou toho, že se novomanželé poznali na tenise, a po přípitcích začne v šest hodin svatební hostina. Bude se odehrávat v reprezentačních sálech hradu, které byly po ničivém požáru nedávno znovu otevřeny v plné slávě a lesku.

Menu sestavil královský šéfkuchař a na přípravě jídel se spolu s královskými kuchaři podílí i jedna londýnská firma. Hostům bude předložena mimo jiné uzená treska zapečená s rýží a houbami v těstě, hovězí stroganoff, velký výběr zeleniny a salátů a jako dezert budou servírovány čerstvé maliny.

O hudbu se postarají hudebníci z orchestrů, jejichž patronem je uměnímilovný princ Edward, a kapela královského námořnictva.

Po svatbě
Edward i Sophie jsou si sice vědomi svých povinností coby členů královské rodiny, ale hned po líbánkách se chtějí oba vrátit ke své práci. Sophie, často pro svůj zjev přirovnávaná k zesnulé princezně Dianě, se nehodlá vzdát své firmy pro public relations a věnovat se podobně jako ona charitativní činnosti.

Novomanželé budou žít na viktoriánském sídle Bagshot Park v hrabství Surrey, obklopeném asi 30 hektary zeleně a stromů. Nejméně dva roky by prý nechtěli mít děti.

"Chceme si zvyknout spolu žít, kromě toho je ještě spousta práce na domě a v zahradě a samozřejmě máme spoustu práce každý ve své firmě. Že bychom chtěli hned rozšířit rodinu - to momentálně nemáme v úmyslu," poznamenala k tomu Sophie.

Edwardovo případné šťastné manželství by znamenalo velké povzbuzení pro monarchii. I přes všechnu kritiku královské rodiny, jejíž členové se díky složitým peripetiím svého života a nezměrnému zájmu médií, má monarchie podporu více než poloviny národa. Podle výzkumů si třiasedmdesát procent Britů myslí, že by jejich země měla zůstat monarchií. A královna i její vláda postupně uskutečňují kroky k její modernizaci, aby aspoň částečně držela krok s dobou.

Sophie Rhys-Jonesová a princ Edward

Autor:


Nejčtenější

Na Davida Krause jsem si myslela už dávno, přiznává Jitka Zelenková

Jitka Zelenková a David Kraus

Zpěvačka Jitka Zelenková (68) slaví padesát let na hudební scéně. Vydala také novou desku Intimity, která ovšem není...

Honza Kočka byl fajn kluk, vzpomíná na synovce Michal David

Michal David

Zpěvák Michal David (58) v posledních dnech neprožívá zrovna veselé období. Přestože se mu pracovně daří a vystoupil i...Řepka je obžalován ze zpronevěry. Za milion prodal cizí auto

Bývalý fotbalista Tomáš Řepka prodal luxusní automobil Mercedes-Benz GL, který...

Soud řešil další kauzu Tomáše Řepky (44). Bývalý fotbalista prodal za milion korun auto, které nebylo jeho. Řepka k...

Tereza Kostková se tajně vdala, prozradili její kolegové z divadla

Jakub Nvota a Tereza Kostková na premiéře hry Hrdinové (3. května 2018, pražské...

Tereza Kostková (42) se po třech letech od rozvodu vdala za režiséra Jakuba Nvotu (41). S tím byla poprvé viděna při...

Dnes musí být vše bio, přitom jde jen o byznys, říká Rybová

Linda Rybová

Vše co dělá, dělá s láskou k životu. Stejně tak přistupuje i ke zdravému životnímu stylu. Linda Rybová (42) sice působí...

Další z rubriky

Kidmanová: Manželství s Tomem Cruisem mě ochránilo před obtěžováním

Nicole Kidmanová a Tom Cruise (13. července 1999)

Nicole Kidmanová (51) je přesvědčena, že manželství s hereckým kolegou Tomem Cruisem (56) ji ochránilo před sexuálním...

Zasnoubená Lady Gaga promluvila o sexuálním zneužití

Christian Carino a jeho snoubenka Lady Gaga na galavečeru magazínu ELLE (Four...

Lady Gaga (32) potvrdila zasnoubení s lovcem talentů Christianem Carinem (49). Novinku oznámila během emotivního...

Česko je dobré místo pro život i rodinu, míní Adam Mišík

Adam Mišík

Je těžké proslavit se sám. A je možná ještě těžší vymanit se ze slavného příjmení svého otce. Adam Mišík (21) si...Najdete na iDNES.cz