Bob Dylan slaví šedesátku

Ani se tomu nechce věřit, ale 24. května se dožívá Bob Dylan šedesáti let. Světoznámý americký zpěvák a kytarista, vlastním jménem Robert Allen Zimmermann, jenž se sblížil s prostředím potulných hudebníků, se poprvé výrazně prosadil v New Yorku roku 1962, kdy vytvořil a interpretoval folkové písně. O tři roky později přešel k rockovému pojetí. Svými nejlepšími písněmi se obracel proti válce a útlaku (Blowing in the Wind). Je činný i v jiných uměleckých oborech, včetně literatury, výtvarného umění a filmové tvorby.

O Bobu Dylanovi se říká, že doby se mění, ale on v jejich brázdě zanechává trvalou stopu. Dylan přežil a stále přežívá radikálně se měnící trendy. Ve dvaceti uměl přesvědčivě zazpívat jako sedmdesátiletý bluesman a v šedesáti stále vyvolává nadšení mladého publika, když vyráží na cesty jako teenager. Dylanův pokračující vliv je nejintenzivněji cítit v tvořivé hudební komunitě.

Zpěvák a kytarista je považován za bezkonkurenčního osvoboditele popu. Prolomil bariéru tříminutového songu a - ignoruje lyrické formulky zamilovaných blázínků při měsíčku - dokáže měnit hudební aranžmá doslova od folku přes rock až po country, čímž fakticky vydláždil cestu Davidu Bowiemu, Elvisovi Costellovi a Madonně.

Ze svého prvního manželství se Sárou Lowndesovou má čtyři děti - Jesse, Annu, Samuela, Jakoba a adoptovanou Marii. Podle nové knihy Down the Highway se měl v roce 1986 tajně oženit se zpěvačkou Carolyn Dennisovou, s níž se rozvedl v roce 1992. Z tohoto manželství je údajně dnes patnáctiletá dcera Desiree Gabrielle.

O Dylanově kontroverzních životních a uměleckých osudech svědčí rovněž mimo jiné i to, že mu úřady zakázaly zpívat píseň Talkin John Birch Society Blues v pořadu Ed Sullivan Show v roce 1963. (Společnost Johna Birche, založená v roce 1958, byla považována za krajně pravicovou organizaci.)

Na folkovém festivalu v Newportu v roce 1965 pobouřil Dylan diváky, když hrál na elektrickou kytaru. Jeho píseň Rainy Day Women, patřící do první desítky jeho nejúspěšnějších a nejprodávanějších singlů, byla v USA zakázána za domnělou propagaci drog. Poprask způsobil, když v několika písních přiznal změnu své náboženské orientace od židovské víry ke křesťanství.

Bob Dylan má na svém kontě 42 alb, kterých se prodalo na 60 miliónů po celém světě, a nahrál 453 písní.

Získal prestižní umělecké ceny, Oscara a Zlatý glóbus (1997) za nejlepší filmovou píseň, dále cenu Kennedyho centra (1997), cenu Grammy (1991) a od roku 1988 patří do haly slávy rockenrollové hudby.

Bobu Dylanovi (vlevo) předal Zlatý globus kolega Phil Collins.

Bob Dylan v živém telemostu z australského Sydney.

Bob Dylan při svém prvním pražském vystoupení ve Sportovní hale.