Alexander McQueen odchází od Givenchyho

Uprostřed týdne pařížských přehlídek módních kolekcí pro podzim a zimu 2001-2002 francouzský salón Givenchy ve středu oznámil, že neobnoví kontrakt se svým návrhářem Britem Alexanderem McQueenem a nahradí ho další britskou hvězdou Julienem Macdonaldem. Brilantní a kontroverzní McQueen má smlouvu s Givenchy do konce října, ale vztahy mezi oběma stranami se ochladily poté, co 30letý McQueen prodal vlastní značku italské skupině Gucci.

Givenchy patří rivalovi Gucci, francouzské firmě LVMH. Macdonald ve svých 28 letech patří k nejznámějším tvůrcům v Británii a obléká řadu hvězd od Spice Girls po Kylie Minogueovou a Joan Collinsovou.

Hlavní pozornost módního světa v Paříži však na sebe tento týden poutají přece jen modely, které pro příští sezónu představují nejznámější jména v branži. Podle pařížských přehlídek pret-a-porter by měla být móda příští zimy imaginativní, uvolněná a různorodá, v níž si každá žena může najít svůj styl.

Jean-Paul Gaultier
Ve středu večer to dokumentoval francouzský návrhář Jean-Paul Gaultier. Prezentoval své modely jako skládačky, jež si může zákaznice sestavit podle svého přání. Je to takový závan svobody, prohlásil známý tvůrce před defilé.

V praxi to vypadá tak, že modelky nosí rozřezané části oděvů - na ramenou třeba límec a rukávy a v pase místo opasku dolní část saka, vesty nebo kabátu. To vše obvykle na potištěné látce halenky nebo druhé sukně, případně několika triček. Někdy jsou odděleny i rukávy, připevněné jen řetízkem ke zbytku oděvů.

Gaultier neušetřil ani kožichy, z nichž zbývají často jen límce a rukávy. Nejodvážnější je večerní model - smoking, jehož kožené nohavice jsou jako punčochy připojeny ke koženým podvazkům. I když kolekce trochu zavání formalismem a stejně jako u ostatních návrhářů vzbuzuje otázky o praktické nositelnosti, měl Gaultierův veselý a nápaditý puzzle úspěch a potvrdil jeho pověst jednoho z nejkreativnějších francouzských návrhářů.

Yves Saint-Laurent
S napětím byla očekávána i druhá kolekce Američana Toma Forda pro značku Yves Saint-Laurent. Ve středu se představil s romantickými modely kontrastující se strohou první kolekcí v černé a bílé, jíž představil na podzim. Romantický tón převládal i na středeční přehlídce Emanuela Ungara.

Chloé
Velkou pozornost na sebe nevyhnutelně soustředila i dcera Paula McCartneyho Stella, která je od roku 1997 u francouzského salónu Chloé. Za tradiční přítomnosti svého otce předvedla ve srovnání s loňskem střízlivější kolekci s korzety a průhlednými halenkami.

Jean-Charles de Castelbajac
Jean-Charles de Castelbajac se nechal inspirovat pop- artem a jeho modely s pro něj typickými obřími opasky jsou potištěny portréty celebrit jako Andy Warhol, Nico a Serge Gainsbourg, nebo Frankenstein a Dracula.

Paco Rabanne
Španělský návrhář Paco Rabanne se již vzpamatoval z ostudy v roce 1999, kdy předpovídal, že při zatmění slunce se stanice Mir zřítí na Francii, a představil kolekci, jíž dominuje černá barva a strohé linie.

Christian Dior
Pověsti excentrika jako obvykle dostál další britský návrhář John Galliano, který pracuje pro značku Christian Dior. Nechal se inspirovat nejrůznějšími zeměpisnými vlivy od Irska, přes Indii po newyorskou ulici, vybavil své modelky přenosnými magnetofony, některé opatřil neóny, zkombinoval parky, kožichy naruby, kalhoty s malými zrcátky nebo předimenzované peruánské čapky v kreativní a výstřední směsi, která měla oslavovat globalizovanou kulturu světové mládeže.

Krásné, ošklivé - to jsou vedlejší otázky, protože jde především o to vyvolat módní vlnu, z níž bude těžit prodej módních doplňků, poznamenal k jeho kolekci list Le Monde.

Pařížské módní přehlídky pravidelně přitahují do prvních řad množství celebrit a konají se na exkluzivních místech po celém městě. Nejvíce se jich pořádá v podzemních prostorách Carousel du Louvre, které navazují na známou pyramidu uprostřed muzea.

Ale tvůrci si vybírají i další originální místa - zahrady Rodinova muzea, podzemí paláce de Chaillot, skleníky v parku Andrého Citroëna a Lanvin uspořádal přehlídku v prostorách někdejšího vězení ve středověkém paláci Conciergerie.