Na Petříně se zamilované páry pokusily o rekord v líbání

Na Petříně se zamilované páry pokusily o rekord v líbání | foto: ČTK

Zamilované páry vytvořily na Petříně dva rekordy v líbání

  • 2
První májový den se zamilované páry pokusily vytvořit rekord v líbání. Povedlo se to hned dvakrát. Za šest hodin se pod Petřínskou rozhlednou políbilo 711 párů, což je o 321 párů víc než před čtyřmi lety v Šumperku. Kromě toho se ve dvě hodiny odpoledne podařilo překonat rekord nejvyššího počtu líbajících se milenců v danou chvíli na jednom místě.

Ve dvě hodiny odpoledne se u rozhledny na Petříně líbalo najednou 66 párů, což je o 38 víc než při posledním pokusu. Hlavní rekord ale padl až v pět odpoledne, kdy organizátoři spočítali, že se od 11 hodin políbilo celkem 711 párů.

Mnozí zamilovaní ve věku téměř ještě pubertálním i bezmála seniorském se od sebe doslova nemohli odtrhnout a některé dvojice ještě dlouhé chvíle po uplynutí povinného desetivteřinového limitu zůstaly v polibku.

"Takhle ve společnosti je to ještě lepší než jenom o samotě. Ale jenom líbání, v sexu bychom do toho asi skupinově nešli," řekl se smíchem asi dvacetiletý mladík, který se rekordního pokusu zúčastnil s partnerkou.

Pokusu o rekord se mohly účastnit dvojice bez ohledu na pohlaví. S růžovou samolepkou s nápisem "Políbená neuschnu!", které hostesky obvykle rozdávaly něžnějším polovičkám ve dvojicích, si proto po Petříně hrdě vykračovali také muži.

"Na pohlaví nesejde, důležitá je láska. Heterosexuálních dvojic bylo přes 90 procent, homosexuálních tak desetina," odhadl organizátor akce Zdeněk Novák poměr sexuální orientace účastníků rekordu.

Vábení jara dnes neodolal ani bývalý prezident Václav Havel, který na Petřín zamířil v doprovodu své manželky Dagmar a psa. Do fronty lidí čekajících na započítání do rekordu se však Havlovi nepostavili.

Traduje se, že ženy, které nebudou první májový den políbeny pod rozkvetlým stromem, do roka a do dne uschnou.

Podle některých znalců přitom prameny nepotvrzují, že by se tento zvyk na českém venkově v dávnější minulosti dodržoval. "Spíš je to soudobý zvyk posledních generací z měst a ne z venkova," řekla Jiřina Langhammerová z Národopisného muzea v Praze. "Známé bylo stavění májů, líbání je možná přijaté z jižní Evropy," míní Langhammerová.

,