Z dětí, které rodiče nutí do učení, mohou vyrůst násilníci

Z dětí, které rodiče a učitelé neustále nutí dosahovat ve škole skvělých výsledků, mohou vyrůst násilníci a hašteřivci. K tomuto nečekanému závěru dospěli autoři japonsko-australské sociologické studie, jejíž výsledky byly nedávno zveřejněny v Tokiu. Výsledky výzkumu umožňují vysvětlit současný prudký nárůst násilných trestných činů páchaných dospívajícími.

Sociologové tvrdí, že dítě, které je pod neustálým tlakem rodičů a učitelů, prožívá stres, který vyúsťuje v nadměrnou podrážděnost a nervozitu. Východisko z negativních emocí pak nachází v agresivním chování vůči okolí.

Výzkumu se podrobilo přes pět tisíc studentů ve věku od devíti do 14 let. Byla jim mimo jiné položena otázka, zda ubližují vrstevníkům, a zda jsou často podráždění. Kladné odpovědi dávali častěji ti studenti, kteří se učili poměrně dobře, mezi premianty třídy však nepatřili.

Výzkum provedly společně Národní ústav pro studium vzdělávací politiky při japonském ministerstvu vědy a osvěty a Jihoaustralská Flindersova univerzita.

Japonský parlament musel dokonce v zemi doposud vyhlášené pro svou bezpečnost změnit zákon ve snaze potřít kriminalitu mezi mládeží. Zákonodárci revidovali zákon z roku 1949, který umožňuje rodinným soudům předat 14leté nebo 15leté, podezřelé z vážných zločinů, trestním tribunálům.

Dříve jim i za vraždu hrozila nanejvýš polepšovna. Loni v listopadu japonský parlament snížil věkovou hranici trestní odpovědnosti v zemi z 16 na 14 let.