William a Kate jsou rok po svatbě velmi populární.

William a Kate jsou rok po svatbě velmi populární. | foto: Reuters

William a Kate první rok manželství zvládli, na řadě je dítě a maraton

  • 34
V neděli to bude přesně rok od svatby století, kdy si britský princ William bral Kate Middletonovou. Manželé neudělali žádnou velkou chybu, vévodkyně Catherine se stala módní ikonou a oba se těší přízni lidu. Britská média jen zvedají obočí nad tím, že Kate příliš nepromlouvá na veřejnosti a že nečeká potomka. To by už pár rád změnil. Zároveň se ale rozhodli, že poběží maraton.

Vyjma šesti týdnů, kdy William sloužil na Falklandských ostrovech, jsou královští manželé stále spolu a Kate se neobjevuje na veřejnosti bez Williama.

Loni v létě absolvovali cestu do Kanady, letos na jaře si vyrazili zalyžovat do Švýcarska, teď chtějí "pracovat" na miminku. Bratr Williama, princ Harry, ale prozradil médiím, že manželé plánují na příští rok účast na londýnském maratonu, což s těhotenstvím nejde úplně dohromady.

Celá královská rodina očekává, že se William stane co nejdřív otcem.

Manželé se často setkávají s dětmi, na vlastní ale zatím nedošlo.

Média jinak Kate převážně velebí, pouze podotkla, že první veřejný projev vévodkyně na sebe nechal čekat 11 měsíců. Lidé ji přijímají s nadšením a ženy se jí chtějí podobat. Cokoliv si oblékne, je okamžitě vyprodané.

Po svatbě bydleli Kate a William, druhý v řadě následníků na britském trůnu, v Anglesey ve Walesu. Nedávno se přestěhovali do londýnského Kensingtonského paláce, někdejšího sídla Williamovy matky.

Památný obřad jejich sňatku se před rokem odehrál v tisícileté westminsterské katedrále svatého Petra a sledovaly ho stovky svatebních hostů z celého světa a stamiliony lidí u obrazovek. Devětadvacetiletá nevěsta a o půl roku mladší ženich si vyměnili prsteny devět let poté, co se seznámili na univerzitě St. Andrews ve Skotsku.

Oficiální fotografie královské rodiny

Novomanžele, kteří obdrželi titul vévoda a vévodkyně z Cambridge, oddal arcibiskup z Canterbury. Kate měla šaty s dlouhou vlečkou od britské návrhářky Sarah Burtonové ze salonu zesnulého Alexandra McQueena. Princ William měl na sobě slavnostní uniformu irských gard složenou z červeného saka a černých kalhot a doplněnou modrou šerpou.

Mezi svatebními hosty bylo 50 hlav států, seznam pozvaných zdobila jména královských celebrit, politiků a válečných veteránů, ale i spolužáků novomanželského páru a Williamových kamarádů ze služby v armádě.

V gotické katedrále se shromáždila královská rodina. Pětaosmdesátiletá královna zvolila žlutý klobouk s ozdobou z hedvábných růží a plášť stejné barvy.

Vlastní obřad zahájil chorál Guide Me, O Thou Great Redeemer (Veď mě, spasiteli) skladatele Johna Hughese, který se hrál i při pohřbu Williamovy matky, princezny Diany v roce 1997 rovněž ve Westminsterském opatství.

Kate procházela "alejí" osmi stromů dovezených kvůli svatbě do katedrály. U oltáře slíbila princi lásku, podporu, úctu a péči. Neslíbila mu ale poslušnost, jak to bývalo součástí královských svatebních slibů.

William navlékl Kate svatební prsten z velšského zlata, který mu dala jeho babička - královna po oznámení zásnub. Westminsterské opatství svatebčané opustili za zvuků Imperiálního pochodu anglického skladatele Williama Waltona, který byl hudební kulisou i sňatku Charlese a Diany před třiceti lety. Na líbánky odletěli později na Seychelly.

,

Britská královská rodina