Havel, Vondráčková, Hašek i Voldánová budou v muzeu voskových figurín

  • 21
Praha získá v květnu novou atrakci. Svou druhou pobočku ve světě tu otevře pařížské muzeum voskových figurín Grévin. Kromě historických postav jako Karel IV., svatý Václav nebo Jan Ámos Komenský tam najdete současné politiky, sportovce, herce a zpěváky.

Návštěvníci v pražském muzeu můžou potkat Karla Gotta, Lucii Bílou, Dagmar Havlovou, Terezu Maxovou, Jolanu Voldánovou, Petra Čecha, Romana Šebrleho, Jana Třísku, Vladimíra Menšíka či Aňu Geislerovou. Samozřejmě nebudou chybět ani postavičky ze světa pohádek, třeba Krteček či Spejbl a Hurvínek.  

Současný prezident Miloš Zeman ale loni nabídku francouzského muzea odmítl. Nechce být v žádném muzeu, kam podle něj patří mrtví, což prohlásil už na své říjnové návštěvě rodného Kolína, kde mu chtěli otevřít v muzeu expozici (více čtěte zde).  

Helena Vondráčková se při svém měření potkala s představitelem legendárního Vinnetoua Pierrem Bricem, který pózoval také pro českou sochu. 

"Byla jsem nadšená z toho, jak jsou jednotlivé postavy profesionálně a velmi realisticky vytvořeny. Ani chvíli jsem neváhala a souhlasila. Pokud vím, byla jsem oslovena jako jedna z prvních českých osobností tohoto projektu muzea. Je to pro mne velká čest být jeho součástí," řekla zpěvačka, která sama vybrala šaty a navrhla pózu své sochy. 

Většina osobností, které budou mít svou voskovou sochu, musela na měření do Paříže. Tam tým odborníků pečlivě zaznamenal rozměry hlavy, vymodelovaly se busty a také odlitky rukou. Musela se také vybrat správná barva pleti a vlasů. 

Aňa Geislerová při měření

"Ještě jsem neviděl úplně finální podobu, ale vypadá to jako téměř identická kopie. V každém případě vím, že kdo mě jen maličko zná, anebo mě viděl někde na fotce, tak mě v muzeu jistě nepřehlédne," prozradil hokejista Dominik Hašek. 

"Při prvním pohledu to byl takový divný pocit, že si můžete sám na sebe sáhnout a celkově dívat se sám na sebe. Na dotváření sochy jsem se podílel minimálně, neboť v malování a modelování jsem ve škole nikdy nevynikal."

Voskové figuríny Musée Grévin jsou proslulé svou dokonalostí. Tvorba jedné sochy trvá minimálně tři měsíce a náklady na ni začínají na milionu korun. Podílí se na ní špičkoví sochaři, vlásenkáři (na jednu sochu je potřeba až 500 tisíc kusů vlasů), kostyméři a další zástupci uměleckého týmu Grévin Paris. V řadě případů osobnosti věnují své vlastní kostýmy, nebo nechají vyrobit kopii originálních šatů, se kterými se nemohou rozloučit.   

Jan Tříska při měření pro sochu

Jolana Voldánová sleduje přípravy své sochy.

Muzeum voskových figurín Grévin funguje v Paříži už od konce 19. století. Kromě domovské pobočky ve Francii je další v kanadském Montrealu a Musée Grévin Praha otevře své brány v Celetné ulici v květnu.