VIDEO: Ohrožení tygři sumaterští se s čipy vrátili do volné přírody

  • 0
Indonéští úředníci z ministerstva lesnictví a ochránci přírody vypustili dva tygry sumaterské zpět do volné přírody. Tygři, kterým byly implantovány mikročipy, by se měli připojit k dalším 45 tygrům sumaterským, kteří žijí v parku Bukit Barisan.

Pětiletá samice Panti a sedmiletý samec Buyung byli chyceni vesničany z jižní provincie Aceh, když kradli místní dobytek.

Zvířata byla pak umístěna v místním safari parku. Tam dostali pod kůži mikročip, který umožní monitorovat jejich pohyb v národním parku Bukit Barisan v provincii Lampung.

Vzácní tygři by se měli připojit ke skupině dalších pětačtyřiceti tygrů sumaterských, kteří v současné době v parku žijí.

Tygr sumaterský je na pokraji vyhynutí. Za posledních 22 let bylo podle WWF vytěženo na Sumatře 12 milionů hektarů pralesa. Tygři sumaterští jsou navíc zabíjeni místními obyvateli a loveni pytláky. To znamenalo pokles populace těchto tygrů v Indonésii z 1000 jedinců na 400.

Minulý rok Světový fond na ochranu přírody (WWF) nutil indonéskou vládu, aby zastavila destrukci pralesů na Sumatře, která stále víc ohrožuje místní populaci tygrů. Ředitel programu na ochranu pralesů při WWF Ian Kosasih zdůraznil, že je nutné zabránit tomu, aby společnosti na výrobu papíru a palmového oleje dostaly prales pod svou kontrolu.

Tygr sumaterský

Latinsky Panthera tigris sumatrae je nejmenším poddruhem tygra džunglového. Jedná se o kriticky ohroženou šelmu, která je endemitem (přirozeně se vyskytuje pouze na tomto území - pozn. red.) ostrova Sumatra. Je uveden v červené knize IUCN. Podobně jako ostatní tygři je i tygr sumaterský samotářský lovec, jejich kořistí se stávají kopytníci do velikosti jelena, prasata i hrabaví ptáci. Na celém světě je v zajetí chováno několik set tygrů sumaterských. V Česku jej chovají zoo v Brně, v Jihlavě, v Ostravě, v Praze i v Ústí nad Labem.

Zdroj: Lexikon zvířat, Zoo Praha

,