Velký bratr slibuje úžasnou výhru

  • 17
Všichni sledují všechny, říká se o podstatě moderní společnosti. Zkusí to i český televizní trh: se zpožděním, zato hned ve velkém. ČT minulý týden poprvé uvedla Poštu pro tebe a na obrazovku míří další dvě nové reality show, které těží z lidské zvědavosti na soukromí jiných.

Poté, co pokus Novy o vlastní seznamku Milionový pár nevyšel, vsadily všechny tři stanice na jistotu a licence k osvědčeným titulům koupily v zahraničí.

Začalo se od té nejměkčí varianty: Česká televize uvedla první díl pořadu Pošta pro tebe, který sledovalo 783 tisíc diváků.

Jeho podstatou jsou jako u každé reality show silné emoce, slzy, dojetí, vzrušení, tady však pokud možno pozitivní. Jde o pořad umožňující zájemcům vysněná setkání přímo před kamerami. Někdo se chce po letech usmířit, omluvit, ještě jednou vidět ztracenou lásku...

"Překvapilo mě, jaká spousta lidí se ozvala a kolik je mezi nimi dětí marně hledajících své rodiče," říká dramaturgyně pořadu Simona Matásková.

"Mnozí opravdu potřebují pomoc," líčí příběhy od banální ztráty telefonních čísel až po dvě babičky, které zapomněly, kde bydlí.

Ze stovky přání prý mohou splnit tak deset a pátrání leckdy hraničí s detektivkou – modrookou Marušku žijící v Liberci kolem roku 1964 nenajde ani televize. Úvodní díl vybral válečného letce hledajícího rodinu kamaráda, jenž zahynul, a lásku trvající desítky let.

Oba hosty, hledajícího a nalezeného, vždy zpovídá moderátorka Bára Kodetová do poslední chvíle odděleně, aby nic netušili a překvapení prožili před diváky.

"Zatím nikdo výzvu neodmítl. A podobně mě potěšilo, že se lidé už naučili mluvit plynně a beze studu," dodává Matásková.

Velký bratr versus Vyvolení
Tvrdší kalibr čeká diváky poté, co Nova spustí nejslavnější reality show světa Velký bratr a Prima maďarskou variantu téže hry nazvanou Vyvolení.

Pokud se v podzimním vysílání oba pořady potkají, divák je bude sotva stíhat a mohou se mu plést. Proč?

V obou případech totiž sledují kamery nepřetržitě po několik týdnů skupinu dobrovolníků žijících v uzavřené vile, z nichž publikum svými hlasy určí vítěze.

A oba počítají s každodenním vysíláním. "Vyvolení budou na obrazovce několikrát denně včetně pikantnějších záběrů v nočních hodinách," řekl ředitel programu Primy Miloš Zahradník.

"Velký bratr zahrne sestřih zajímavých okamžiků dne vždy pětkrát týdně v podvečer, navíc dvakrát týdně v hlavním večerním čase přidá živou show a nejkontroverznější scény po desáté večer," kontruje mluvčí Novy Veronika Šmítková.

Schyluje se tedy k válce v Česku dosud nevídané, divácké a možná i právní. Pro Velkého bratra mluví fakt, že jde o pravý originál zakoupený přímo od nizozemské společnosti Endemol, jenž se stal celosvětovým zjevením: od premiéry roku 1999 jej přejaly desítky zemí a sledovaly více než dvě miliardy lidí.

Nova se navíc koupí původní značky chrání. "Endemol totiž vystupuje právní cestou proti všem kopiím Velkého bratra," upozornil ředitel Novy Petr Dvořák.

Ale ředitel Primy Martin Dvořák tvrdí, že podle jejich vlastních analýz i dokladů maďarské RTL Klub, od níž licenci mají, je s Vyvolenými "právně vše v pořádku", protože se prý od Velkého bratra liší.

Čím? "Vyvolení jsou rozmanitější, soutěžící plní některé úkoly i mimo vilu a diváci vybírají nejen vítěze, ale i sestavu hráčů," říká šéf Primy.

"Navíc jsou modernější a v Maďarsku měli takový úspěch, že tam běží už třetí série."

Společně v samotě
Reality show Velký bratr pojmenovaná podle díla George Orwella 1984 o dohledu státu nad jednotlivcem má pět pilířů: návrat k přírodě, izolaci od okolního světa, plnění úkolů, zpovědní místnost a vyřazovací systém.

V původní verzi lidé sledovaní kamerami od ložnic po sprchy žijí společně patnáct týdnů. Sami vaří, uklízejí, za splněné úkoly dostávají "body" na nákup jídla.

Navzájem se navrhují na vyřazení a ze dvou nominovaných pak diváci jednoho "vyhodí", ze tří posledních účastníků pak hlasují o vítězi. Výši výhry zatím televize tají, jen naznačují, že bude "nevídaná", až "pohádková".

Ve světě se vysílalo už přes sto sérií Velkého bratra, vyrojily se také jeho obměny, třeba s vilou obydlenou známými osobnostmi nebo s vilou rozdělenou na luxusní a chudou část, kde se bojuje též o místo v té pohodlnější polovině. A zároveň všude propukaly debaty o hranici lidské intimity, kterou televize v honbě za senzací zvyšující sledovanost stále posouvají.

Vášně v "přímém přenosu" bývají leckdy hodně drsné – přijme je český divák, o němž se traduje, že dává přednost neútočné laskavosti?

"Velký bratr je klasická reality show pro celou rodinu, pověst drsnějšího formátu jí dal bulvár zvýrazněním kontroverznějších scén, které se však vysílají jen v okrajovém čase," říká šéf Novy.

A Vyvolení jsou podle Primy vlídnější, příjemnější verzí, kde sice pomluvy ani intriky nechybějí, nicméně negativní emoce prý netvoří základ.

,