Vědci objevili nejstarší fosilizovanou tkáň na světě

- Tým australských paleontologů objevil nejstarší fosilizovaný sval na světě, který pravděpodobně patřil takzvané obrněné rybě. Jeho stáří se odhaduje na 380 milionů let. Ryba byla nelezena na útesu Gogo na severozápadním pobřeží Austrálie.
Měkké tkáně jsou mezi fosiliemi velkou vzácností. Dosud nejstarší objevené pocházely z naleziště v brazilského Santaně a jejich stáří je asi 100 milionů let.

Když se paleontoložka Carina Marshallová pokoušela od lebky oddělit několik kostí, odpadla od lebky zkamenělá svalová vlákna, která dokonale přiléhala k lebce ryby.

Svalovina zůstala neporušená a dokonce v ní lze rozeznat nervové vlákno. "Ve fosilii jsme určili zatím dva svazky vláken, jedno z nich se tisklo k lebce, další bylo uvnitř pravé čelisti", poznamenal ředitel Muzea Západní Austrálie v Perthu John Long.

Podle australských badatelů na světě existuje více fosilizovaných tkání, ovšem pouze jako "otisk v kameni a nikoliv v trojrozměrné podobě". Díky této formě bylo možné při zkoumání zkameněliny použít elektronický mikroskop, který odhalil i buňky ve svalových vláknech.

Do mrtvé ryby, která zůstala ležet na mořském dně, pronikla bakterie využívající sediment bohatý na fosfát, jenž posléze nahradil původní tkáň a umožnil zachování žiovočicha až do dnešní doby. Paleontologové chtějí porovnat fosilii s dalšími zkamenělinami ryb stejného druhu či žraloků a nevylučují, že v exempláři najdou ještě další fosilizované svalstvo.