V Praze byla zahájena výstava z pokladu císaře Maxmiliána

- Úsek světových dějin druhé poloviny minulého století, kdy se rakouský arcivévoda neúspěšně pokusil vybudovat v Mexiku císařství, připomíná výstava, která byla zahájena v Lobkovickém paláci na Pražském hradě. Expozici s názvem Mexické dobrodružství Maxmiliána Habsburského, která je složena z takzvaného pokladu císaře Maxmiliána, si mohou zájemci prohlédnout do 31. října. Novinářům to řekl Lubomír Sršeň z Národní galerie.

Obrazy, řády a vyznamenání ze zlata, stříbra a drahokamů, stříbrné stolní soupravy a sady porcelánu a skla, z části z vybavení císařského paláce, pocházejí z pozůstalosti Maxmiliánova dvorního lékárníka Františka Kasky.

"K nejcennějším předmětům patří obrazy mexického krajináře José Maríi Velasca a stříbrná stolní souprava, kterou rakouský císař František Josef I. věnoval Maxmiliánovu obhájci Marianu Rivo Palaciovi," řekl Sršeň.

Maxmilián, mladší bratr rakouského císaře, přijel se svou chotí Charlottou Belgickou do Mexika roku 1864. Za jeho ušlechtilými cíli vybudovat prosperující stát se však skrývaly pragmatické záměry francouzského císaře Napoleona III., který chtěl z Mexika vytvořit polokoloniální stát.

Císařův pokus kvůli odporu mexických republikánů v čele s prezidentem Benito Juárezem ztroskotal. Maxmilián byl vojensky poražen a v roce 1867 popraven. Charlotta propadla duševní nemoci, z níž se již nevzpamatovala.

Ve velkém sále Lobkovického paláce je vystaveno 731 předmětů z Kaskovy pozůstalosti, která čítá 1250 exemplářů. "Jeho odkaz získalo pražské Národní muzeum v roce 1909 a současná výstava je první rozsáhlou prezentací této sbírky," dodal Sršeň.