V Číně byl objeven prastarý oltář

- Tým japonských a čínských archeologů objevil loni na podzim v jihočínské provincii Chu-nan zbytky nejstaršího čínského oltáře, jehož stáří odhadují na šest tisíc let. Oznámila to agentura Kjódó, podle níž se oltář nalézal v troskách Čcheng-tchou-šan v Li-sianu asi 50 kilometrů od břehů řeky Jang-c'

Elipsovitý hliněný oltář byl zřejmě vysoký jeden metr a pokrýval dvěstě metrů čtverečních uvnitř území obezděné vesnice. Podle názoru archeologů byl umístěn na východní straně sídliště obklopeného asi nejstarší kruhovou hradní zdí v Číně o průměru 360 metrů. Hradbu, jejíž stáří se rovněž odhaduje na šest tisíc let, objevili čínští vědci již dříve.

Archeologové u oltáře objevili několik lidských a zvířecích kostí a také přes 40 děr hlubokých jeden metr o průměru rovněž jeden metr, které byly snad využívány při rituálech. Kolem oltáře se nalézaly mj. také úlomky hliněných nádob.

V troskách Čcheng-tchou-šanu byly objeveny rovněž pozůstatky 6500 let starých rýžových polí. Podle badatelů všechno ukazuje na to, že obezděná vesnice byla rozvinutá komunita založená na pěstování rýže.