Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úspěšné ženy mají hospodyně

  9:46aktualizováno  9:46
První hospodyně asi tak od roku 1953 se v českých zemích na veřejnosti objevila v televizním seriálu - ano, v Nemocnici na kraji města. Dobrosrdečná Ema se mohla vyskytoval jen díky tomu, že držela v chodu dům osamělého vdovce, odborníka a ctného muže pevných zásad. Jinak samozřejmě k socialistické ženě nic takového nepatřilo. Což nic nemění na faktu, že "obslužný personál" se i v onom systému bránícím vykořisťování člověka člověkem vyskytoval. Ale tak nějak potichu.

A moc se o tom, že mnohé úspěšné ženy by nemohly vést svou domácnost bez pomoci paní na úklid, hlídání dětí, řidičů, hospodyň a mnoha jiných, nemluví ani teď. Starý socialistický stud zůstal - když žena připustí, že jí uklízí, vaří oběd a hlídá děti posluhovačka, společnost to prostě nepřijímá s žádným velkým pochopením.


Ema byla první

Jaroslav Dietl vkomponoval svou Emu do seriálu v roce 1976 a nedlouho potom dorazila hospodyně i do jeho domácnosti. A časem byla stejně nenahraditelná.
"Mělo se mi tehdy narodit čtvrté dítě, bylo jasné, že to všechno nemohu zvládnout," vypráví manželka zemřelého scenáristy Magdalena Dietlová. "Maminku jsem měla až daleko v Brně. Tehdy jeden ze sousedů přišel s tím, že má báječnou tchyni, která dělá už kolik let noční služby v pekárně a chce toho nechat," dodává.

Nejdřív byla Magdalena Dietlová na rozpacích, ale rozhodl žaludek. "Ochutnala jsem její kuchyni. A Marie Kapičková neboli ,paní Kapi, jak jí říkáme, u nás bydlí dosud. Když zemřel manžel, přišla ke mně, objala mě a řekla: Já vás nikdy neopustím. Letos je u nás už pětadvacet let a s mojí maminkou vytvořily takřka nerozlučný pár dvou starých dam. Paní Kapičkové je přes osmdesát, mamince ještě o deset let víc."
Paní Kapičková již u Dietlů samozřejmě neuklízí, na to má nynější šéfredaktorka časopisu Xantypa jinou ženu, která jednou týdně vygruntuje. "Ale ona je dobrý duch našeho domu. A i dnes navaří nedělní oběd pro osm členů rodiny," dodává Magdalena Dietlová. Gruntování, nebo kytara? Zpěvačku a kytaristku Lenku Filipovou přesvědčil o nutnosti zbavit se některých činností celkem prostý fakt: "Když jsem si po gruntování stáhla gumové rukavice, nešlo na kytaru ani sáhnout. Přitom uklízím vysloveně ráda."

Argumentů pro najímání pomocnice v domácnosti přibylo, když se měla narodit malá Lenka. "Vždycky jsem chtěla děti a zároveň věděla, že s nimi nebudu moci být čtyřiadvacet hodin denně. Tak jsem za volantem cestou na koncerty spřádala plány, jak to všechno udělám." Výsledek byl tento neskromný požadavek: hospodyně a chůva v jedné osobě, šikovná babička podle vlastního výběru. "Prostě žena, kterou budu ráda a dobře platit. Jenže takovou jsem neznala. Za pár dnů se mi mělo narodit dítě a já nevěděla kudy kam. Rozbrečela jsem se tehdy u mámina hrobu. A stal se zázrak. Odpověděla jsem na inzerát v novinách (byla to Mladá fronta, pamatuji si dodnes) a nazítří stála u branky paní, která byla tak podobná mojí mamince, že mě píchlo u srdce..."

Ne se všemi hospodyněmi a chůvami měla Lenka Filipová takové štěstí, částečně i kvůli sobě samé. "Ono je to trochu v mé povaze - než abych někomu dvakrát složitě vysvětlovala, co má jak udělat, raději se do toho pustím sama" Lence Filipové se občas podaří zvláště dobrý kousek - bezmyšlenkovitě začne uklízet, protože má zafixováno, že má někdo přijít. "A ona zvoní paní na úklid."


Riziko podnikání

Žena-podnikatelka, když se jí firma rozběhne a začne požírat stále více času, má dvě možnosti: buď nemít děti a domácnost držet na naprostém minimu, nebo ke svým zaměstnancům přidat ještě další, ve vlastní domácnosti.

Olga Girstlová, spolumajitelka významné telekomunikační společnosti GITY, držitelka ocenění Vedoucí podnikatelka světa, má čtyři děti - ve věku od dvaadvaceti do čtyř let. "Bez hospodyně a paní k dětem by se to nedalo zvládnout. Ale o prázdninách a o víkendech jsme zásadně s nimi," říká žena, která má podobně vytíženého manžela, jako je sama.

Její životní filozofie v otázce domácích prací je přímočará a jednoduchá: "To, co mě nebaví, nedělám, a najdu si na to schopné lidi." K čemuž se dopracovala i módní návrhářka Ivana Šafránková: "Celá léta jsem se před kolegyněmi kasala, jak všechno zvládnu sama, děti i práci," líčí své pochybnosti. "A byla to pravda, i když jsem často byla na kraji sil. Teď vidím, že úplně zbytečně. Hospodyně není vlastně nijak drahá. A od chvíle, kdy mi přichází paní uklidit, tvrdí manžel i dcery, že jsem nový člověk. A já sama cítím, že přinejmenším šťastnější. Spadla ze mě tíha nepříjemné, a co nejhoršího, strašně pravidelné povinnosti."


Těžká hledání


Než moderátorka Mirka Čejková kývla manželovi, profesionálnímu golfistovi Alexu Čejkovi, na jeho představu velkého domu a velké rodiny, pečlivě zvážila, co všechno to v praxi znamená: "Přinejmenším jednou za čtrnáct dní úklid celého domu i s bazénem. A dvě chůvy na plný úvazek. Ty jsou pro mě zvlášť teď, kdy se narodil malý a manžel je většinu času na cestách, nesmírně důležité. Najít ty pravé a sžít se s nimi, to je strastiplná cesta - pro obě strany. Kdo to nezažil, těžko si uvědomí, jak křehké mohou být vztahy v rodině s dětmi, do které každodenně vstupují cizí lidé.

Nebo alespoň zpočátku úplně cizí. Uvědomuji si, jak jsem na ně náročná, vyžaduji od nich nejen běžnou pracovní dobu, ale potřebuji je i o víkendu, přespávají u nás - mají vlastní pokoj s příslušenstvím a někdy je potřeba, aby se mnou a dětmi cestovaly." U trojnásobné matky Mirky Čejkové prostě procházejí chůvy hodně hustým sítem. "První výběr za mě udělá agentura - ušetří mi spoustu práce. Dřív se mi třeba stalo, že na pohovor přišla servírka, která už nechtěla pracovat po nocích, a na otázku, co by s dvouletým Alexem dělala, řekla, že by ho vzala do muzea hraček na Hradě. To stačilo, abych pochopila, že o dětech vůbec nic neví. Teď pro mě v agentuře hledají slečnu nebo paní "na míru".

Já se pak jen ujistím, že je mi sympatická, opravdu nekouří a nepije a sednu si vedle ní na chvíli do auta, abych viděla, jak řídí. Pozoruji, jak vychází s dětmi, hlavně jak se chová k nejstarší Petře, která je postižená." Chůva u Čejků musí také získat náklonnost dvou psů, projít posouzením vhodnosti svého lunárního znamení ("To je pro mě důležité"), nesmí dítěti říkat věci jako: Nezlob, nebo tě maminka nebude mít ráda ("Nesmysl, maminka ho bude milovat vždycky"), případně: Jestli to nedojíš, přijde si pro tebe bubák ("U nás se nedojídá, když není chuť").


Za samostatnost...

Jsou ale naopak ženy, které si na své samostatnosti po starém způsobu zakládají, i když je podmínky nenutí. "Je to takový trénink, zkouška toho, co všechno zvládnu, i když vlastně nemusím. A o tom mě pořád ještě baví se přesvědčovat," říká Sára Saudková, která všech šest bytů, sdílených spolu s fotografem Janem Saudkem, udržuje sama. Jiné zase takticky zapojí celou rodinu do systému sebehospodyňkování.

Takže Ivana Juráňová mohla svou agenturu M.I.A., největší společnost, která se u nás zabývá internetovou reklamou, založit jen díky tomu, že péči o její tři školáky převzal manžel a dvě babičky. Ale s tím, jak ženy pronikají stále více do špiček politiky či podnikání, bude přibývat případů, jako je tento již klasický: Když se herečka Olga Scheinpflugová přivdala do vily Čapků, přivedla si i svou hospodyni a manželský pár, který u Čapků sloužil dlouhá léta, se musel stěhovat.


Autor:

Nejčtenější

Paris Hiltonová (Cannes, 20. května 2014)
Paris Hiltonová: Zveřejnění nahrávky sexu mi zničilo život

Dědička hotelového impéria Paris Hiltonová (36) říká, že mohla být druhou princeznou Dianou, kterou miloval celý svět.... celý článek

Heidi Janků a její manžel Ivo Pavlík
Zemřel hudebník Ivo Pavlík, manžel Heidi Janků

V sobotu zemřel hudebník Ivo Pavlík (†84), manžel zpěvačky Heidi Janků (54) a první manžel nedávno zesnulé Věry... celý článek

Jennifer Anistonová (Los Angeles, 7. prosince 2016)
Anistonová: Nechápu, proč se řeší moje bradavky, stojí mi od přírody

Když hrála Jennifer Anistonová (48) v seriálu Přátelé, snad v každé scéně jí stály bradavky. Tehdy ji podezřívali, že... celý článek

Lukáš Krpálek, jeho syn Antonín a manželka Eva (2016)
Manželé Krpálkovi: Hlavně ať druhé dítě není divočák

Je to rok, co Lukáš Krpálek (26) získal olympijské zlato. Krátce před tím se mu narodil syn Antonín, a také proto si... celý článek

Paris Jacksonová na Met Gala (New York, 1. května 2017)
Jacksonová: Jsem normální člověk s celulitidou, jizvami a kily navíc

Dcera krále popu Michaela Jacksona se stále častěji objevuje na fotografiích v předních světových módních magazínech.... celý článek

Další z rubriky

Otakar Brousek
Moje manželka si se mnou nezatančí, přiznává Otakar Brousek mladší

Herec Otakar Brousek mladší (60) má díky své nesmělé povaze z dětství přezdívku Ťulda, ale manželka mu tak doma neříká.... celý článek

Serena Williamsová a Alexis Ohanian na Met Gala (New York, 1. května 2017)
Až porodím dítě, konečně se stanu pravou ženou, říká Williamsová

Tenistka Serena Williamsová (35) pobouřila fanoušky výrokem o mateřství. Na svého prvního potomka se velmi těší a myslí... celý článek

Alexis Renová
Nenechte se ovlivnit okolím, říká známá blogerka, která trpěla anorexií

Instagramová hvězda a blogerka Alexis Renová (20), kterou sleduje přes deset milionů lidí, otevřeně přiznala svůj boj s... celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.