Ukradené sbírky Židů jsou na internetu

Databázi uměleckých děl, která pocházejí nebo mohou pocházet z majetku obětí holocaustu, zveřejnilo na internetu ministerstvo kultury ve spolupráci s Moravským zemským muzeem. Seznam má sloužit původním majitelům a jejich potomkům jako pomůcka při žádosti o převod vlastnictví uměleckého díla.

"Nemůžeme vůbec odhadnout, kolik osob, které jsou příbuzné se zavražděnými Židy, se bude o vydání obrazů ucházet. Je ale jasné, že příliš vysoké číslo to nebude," řek ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát.

V databázi na adrese www.restitution-art.cz, jsou například díla Jana Slavíčka, Maxe Schurmanna, Emila Filly, Václava Špály, Jana Baucha, Utrillo Maurice, Bořivoje Žufana a dalších slavných malířů. Původní majitelé, příslušníci české židovské diaspory, většinou zahynuli v nacistických koncentračních táborech.

"Ministerstvo kultury zveřejňuje tato umělecká díla s veškerou úctou k jejich původním majitelům a se vším respektem k jejich potomkům nejen jako výsledek výzkumné práce, ale zejména jako vzpomínku na naše spoluobčany, jejichž život skončil v koncentračních táborech za druhé světové války nebo kteří byli přinuceni z důvodu nacistické hrozby emigrovat," napsal v úvodním slovu ministr kultury Pavel Dostál.

Zveřejnění databáze uloupeného židovského majetku na internetu je součástí výzkumu, jejž organizuje Smíšená pracovní komise české vlády. Tento orgán se zabývá otázkami osudů židovského majetku, který v období okupace zabavili nacisté.

Před druhou světovou válkou žilo na území Čech a Moravy 120.000 Židů. Osmdesát tisíc jich zahynulo v koncentračních táborech, dvaceti tisícům se podařilo uprchnout do emigrace. Stejný počet jich nacistické běsnění přežil, tisíce se z republiky vystěhovaly v roce 1948 a v roce 1968.