Tanec na hraně žiletky

- Jestlipak už se holíš, vyzvídá světem protřelá Vilma ve slavné cimrmanovské scéně na mladičkém policejním vyšetřovateli. Ten jen polkne: Holím. A následovat by ho měl každý mladík, který si zatím nad fotografií Daniela Hůlky lítostivě popotahuje každý nový vous.

Představa, že ke konci povinné školní docházky vám začne na tváři rašit 7 až 15 tisíc vousů, je trochu děsivá: zhruba stejné množství chloupků má dospělá žena dohromady na nohách a v podpaží. S tou záplavou je nutné se vyrovnat, už proto, že z prvního chmýří žádný důstojný model typu Marx, Engels nebo Čingischán zkrátka vypěstovat nelze, ač později můžete počítat s přírůstkem až 14 centimetrů ročně. Pokud však není vous příliš kvalitní, ale je naopak řídký a slabý nebo roste ve shlucích, je předem odsouzen k záhubě. Zato pěstěný vous může zachránit ustupující bradu nebo jizvy po akné.

Pilný vyhrává
"Čím dřív se začne mladý muž pravidelně holit, tím rychleji vypěstuje kvalitní, tuhý vous," potvrzuje Věra Vaňková, mistrová odborné kadeřnické výchovy. "Pro první holení doporučuji spíš elektrický strojek. U ručního je totiž těžší se naučit správný postup po růstu vousů, tak, aby se nevyvracely, nezarůstaly a nevznikaly na tváři červené skvrny. Pro jemnou mladou pokožku jsou pak nutností různé šetřící gelové pěny a voda po holení zásadně bez alkoholu."
Vězte také, že zima je pro vousy dobou odpočinku - právě v prosinci a v lednu rostou nejpomaleji. Vynahradí si to až v červnu. Růst dále zrychluje úzkost, stres a vynervování, naopak alkoholické orgie působí zcela opačně.

Když teče krev
Suché vousy jsou tvrdé přibližně stejně jako měděný drát - na to je dobré myslet nejen při líbání, ale také při holení. Odborníci radí holit se ráno po sprchování nebo vousy předem alespoň na dvě minuty namočit.
Sice už skončily časy, kdy bylo nutné přejet tvář nebezpečně ostrou břitvou až dvěstěkrát, ale zranění se stejně někdy nevyhnete. Jak s ním naložit, radí každý jinak. Věra Vaňková nedá dopustit na vatičku napuštěnou Gelasponem, většině mužů pak stačí proud ledové vody, místo dříve nenahraditelného kamence se dnes doporučuje přiložit jen cigaretový papírek nebo kousek toaletního papíru. Voda po holení se má použít až poté, co rána přestane krvácet. Většina mužské populace (celých jedenaosmdesát procent), která dnes používá k holení vynález pana Gilletta (čti žileta), si víc zranění než vlastní nešikovností způsobí používáním starých tupých břitů. Vezměte si z toho poučení a přestaňte na sobě šetřit.

Dlouhý vous, který tak slušel dřívějším panovníkům či svatému Šimonovi z deskové malby mistra Theodorika, dnes zdobí spíše bohémy než politiky a podnikatele. Příručky pro úspěšné se totiž shodují v jednom: hladce vyholení muži mají podstatně větší šanci získat zaměstnání. Působí spolehlivěji i u přijímacích zkoušek a lepší dojem vzbudí už při maturitě.