Ocel i zlato s diamanty. Švédské princezny ukázaly své korunky a tiáry

  • 3
Na letošním udílení Nobelových cen a následné recepci nemohly chybět členky švédské královské rodiny. Královna Silvia, její dcery princezny Victoria a Madeleine i snacha princezna Sofia si na slavnostní příležitost vzaly tiáry a korunky z královské šperkovnice. Podívejte se, jaké kousky si vybraly.

Ocelová korunka bez drahých kamenů

Švédská korunní princezna Victoria (Stockholm, 10. prosince 2016)

Tento kousek není zdobený žádnými drahými kameny. Je z vysoce leštěné oceli a zlacené mosazi. Korunka ve tvaru peří, květin, dubového listí a žaludů pochází z napoleonské éry a byla vyrobena pro holandskou královnu Hortensii, do Švédska ji přinesla její neteř, pozdější královna Josephine. Léta ji nikdo nenosil, než ji v 70. letech minulého století objevila nynější královna Silvia.

Tiára vavřínový věnec

Švédská korunní princezna Victoria a její manžel princ Daniel (Stockholm, 11....

Korunka z diamantů zasazených v stříbře a zlatě se jako spousta královských diadémů může nosit i jako náhrdelník s diamantovým přívěškem. Jako svatební dar od babičky ženicha, královny Sophie, jí dostala Margaret z Connaughtu v roce 1905. Byla oblíbeným kouskem populární švédské princezny Lilian, manželky králova strýce, která ji odkázala korunní princezně Victorii.

Connaughtská tiára

Švédská princezna Madeleine (Stockholm, 10. prosince 2016)

Princezna Madeleine si na letošní udílení cen vybrala korunku, kterou loni měla její starší sestra (více zde). Korunka také patřila její prababičce Margaret z Connaughtu, která ji od rodičů dostala darem ke svatbě se švédským princem v roce 1905. Tvoří ji smyčky z listů a květů pomněnek a je doplněna diamantovými přívěšky ve tvaru kapky. Z čelenky se může sundat a nosit jako náhrdelník a z přívěšků můžou být zase náušnice. Členky královské rodiny to ale často nedělají.

Moderní třásňová korunka

Švédská princezna Madeleine a její manžel Christopher O’Neill (Stockholm, 11....

Tato tiára je relativně novým přírůstkem do královské šperkovnice. Královna Silvia ji v roce 1986 dostala od krále Carla XVI. Gustafa k 10. výročí svatby. Je inspirovaná klasickými diamantovými korunkami. V roce 2013 ji měla princezna Madeleine na svatbě a od té doby ji zatím nosila jenom ona. Také se dá upravit a nosit jako náhrdelník.

Diadém z vysoce leštěné oceli

Švédská princezna Sofia (Stockholm, 10. prosince 2016)

Princezna Sofia má jednu vlastní korunku, kterou pro ni navrhli u příležitosti svatby se švédským princem Carlem Philipem. Tu si na udílení cen vzala loni. Letos měla diadém z vysoce leštěné oceli. Je inspirovaná kokošníkem, tradiční ozdobou hlavy, která je součástí ruského kroje. Na horním lemu jsou ocelové kuličky, které nahrazují drahokamy. Doposud ji na veřejnosti nosila jenom korunní princezna Victoria.

"Knoflíková" tiára

Švédská princezna Sofia a její manžel princ Carl Philip (Stockholm, 11....

Knoflíková tiára neboli anglicky „button tiara“ je označení pro korunku, která se skládá z kulatých a ze základny vyčnívajících prvků. Švédská královská klenotnice má ještě jednu takovou tiáru se šesti „knoflíky“. Ty jsou z korunovační koruny krále Carla XIV. Johana alias Jeana Baptisty Bernadotte, který na trůn usedl v roce 1818 a tím začala éra současné panovnické rodiny. Knoflíky jsou ale prý starší a pochází od královny Louisy Ulriky, či dokonce její matky Sophie Dorothey, pruské královny manželky. Čtyřknoflíková tiára pochází ze 60. let minulého století a nemá diamantovou základnu. Nosí ji většinou princezny a královna Silvia ji nikdy neměla.

Leuchtenbergská koruna se safíry

Švédská královna Silvia (Stockholm, 10. prosince 2016)

Královna Silvia měla na letošním udílení nobelovek Leuchtenbergskou korunu se safíry, která pochází z napoleonské éry. Je součástí celé sady, do níž patří i náhrdelník, náušnice a brož a malé pinetky do vlasů. Safíry věnoval Napoleon Bonaparte princezně Augustě Bavorské, když se vdávala za Eugena de Beauharnais, který byl synem francouzské císařovny a Napoleonovy manželky Josephine. Eugenovi byl po Napoleonově pádu udělen bavorským králem titul vévoda z Leuchtenbergu a odtud pochází název safírové sady. Eugene a Augusta spolu měli několik dětí a jedním z nich byla další Josephine, budoucí švédská královna.

Diamantová koruna s devíti paprsky

Švédská královna Silvia a král Carl XVI. Gustaf (Stockholm, 11. prosince 2016)

Královna Silvia si na slavnostní recepci k červené róbě vzala svoji nejoblíbenější tiáru zdobenou 500 diamanty, kterou si vybrala k rudým šatům i loni. Tvoří ji paprsky směřující do devíti špiček. Patřila královně Sophii, která ji v 19. století nosila ještě jako princezna.

Která korunka se vám líbí nejvíce?

celkem hlasů: 1239

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 2. dubna 2017. Anketa je uzavřena.

Connaughtská tiára
Connaughtská tiára 542
Moderní třásňová korunka
Moderní třásňová korunka 197
Diamantová koruna s devíti paprsky
Diamantová koruna s devíti paprsky 185
Ocelová korunka bez drahých kamenů
Ocelová korunka bez drahých kamenů 122
Diadém z vysoce leštěné oceli
Diadém z vysoce leštěné oceli 85
Leuchtenbergská koruna se safíry
Leuchtenbergská koruna se safíry 54
"Knoflíková" tiára 30
Tiára vavřínový věnec
Tiára vavřínový věnec 24