Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Století zlodějů památek

  1:12
- Říšskému maršálovi letectva Hermannu Göringovi se zachtělo vlastnit ve své sbírce uměleckých děl jednu z nejstarších soch, V ěstonickou venuši. A protože si Hitler i Goebbels už v protektorátu k uměleckým dílům pomohli - vůdce si odvezl hned v březnu 1939 čtyři vzácné gobelíny z Pražského hradu a ministr propagandy šest dalších z různých muzeí -, považoval Göring za spravedlivé,aby se něčeho dostalo i jemu.
Zeptal se ministra školství a kultury Emanuela Moravce, kolik by venuše stála, a známý kolaborant si otázku vyložil správně. Řekl, že se postará, aby pan maršál dostal sošku darem. Jenže V ěstonická venuše zmizela - už krátce po obsazení zbytku Československa německou armádou - a veškeré pátrání policie i gestapa bylo marné. V sejfu Moravského muzea se opět objevila až po osvobození. Kdo ji ukrýval, není známo.

Osud, který venuši nepotkal

Hrdinský čin ušetřil venuši osudu, který potkal obrovské množství jiných uměleckých předmětů: po nacistické krádeži se cenné artefakty na svá místa v muzeích či soukromých sbírkách nikdy nevrátily. Dodnes není jasné,kde je jim konec. Počátkem března například britské úřady oznámily,že více než tři sta obrazů vystavovaných ve slavných galeriích a m uzeích na Ostrovech možná pochází z nacistického lupu. V mnoha případech není jasné, jak se díla do britských muzeí dostala. Úřady však nabídly původním majitelům, aby se o ně přihlásili. Problém je však v tom, že umělecká díla se stěhovala ze země do země a každý stát přistupuje k vracení »válečné kořisti« jinak. Připomeňme historii trojského pokladu. Ten našel Heinrich Schliemann při vykopávkách v Tróji - tehdy v Osmanské říši. Jeho manželka je odtud vyvezla jako osobní šperky - část měla dokonce na sobě. »Poklad« se dostal do Berlína, kde zůstal až do roku 1945, kdy jej z místního muzea odvezla sovětská armáda. Dnes je v Moskvě. Schliemann je dodnes oslavován Řeky - i proto, že se mu podařilo ošálit Osmany. To, že šperky ležely v berlínském muzeu, je považováno za normální - v necivilizovaných krajích by možná brzy nenávratně zmizely. A že je odvezla Rudá armáda? Spojenci přece válku vyhráli a víme, jaké materiální škody způsobili nacisté v SSSR! Podle této logiky by se tedy právo na umělecká díla řídilo schopností si je opatřit - byť za užití násilí. To nacisté ovládali. Vedle vykrádání galerií a muzeí (v mnoha případech pro chystané gigantické Hitlerovo muzeum v Linci, častěji však pro osobní obohacení) zabavovali umělecká díla i soukromým majitelům, nejčastěji Židům. Podle článku 49 Haagské konvence z 16. října 1907 však smí být soukromý majetek obyvatelstva na obsazeném území odebrán vlastníkům jen v tom případě, je-li to z hlediska potřebnosti okupačních vojsk životně nezbytné. Nacisté takovou nezbytnost samozřejmě nemohli nikterak prokázat. Ale nebyli sami. I spojenečtí velitelé a vojáci »vyčistili« řadu skladů s nalezenými obrazy. Mnohá další díla uloupená původním majitelům se také po válce objevila v zemích sovětského bloku. Nacisty ukradené obrazy zabavila (a tudíž opět ukradla) například komunistická vláda v bývalé Německé demokratické republice. A protože se umění stalo vítaným zdrojem deviz, prodala je bohatým sběratelům nebo muzeím na Západě.

Rok 2000 má být zlomem

Jednou z epizod nacistického drancování umělecké Evropy je Hitlerova snaha vytvořit v rakouském Linci muzeum s nejslavnějšími světovými uměleckými díly. »Až dosud byl Linec jen malým bezvýznamným provinčním městem, v budoucnu ho však proměním v obrovské moderní centrum, v evropskou metropoli umění...,« slíbil v roce 1939 při první návštěvě Lince po anšlusu Rakouska Hitler, který k městu bytostně tíhl. Zatímco V ídeň nesnášel pro její přílišnou kosmopolitnost, provinčně klidný Linec, v jehož blízkosti se narodil, považoval za vyvolené město. Tak se zrodil plán nazvaný Führerauftrag Linz, jehož následky se na mezivládní úrovni řeší dodnes. Oč šlo? Hitler nechal vypracovat plány na přestavbu Lince. Ten se měl časem stát kulturní metropolí Evropy a dominovat mu podle diktátorových představ mělo obří muzeum s nejslavnějšími uměleckými díly na světě. Aby se tam klenoty z Louvru, Prada nebo Uffizi dostaly, o to se měla postarat badatelská nauková společnost Odkaz předků, založená v dubnu 1937. V edl ji Heinrich Himmler. Odkaz předků sice měl v náplni práce zkoumat prostor ducha, dílo a dědictví indogermánské nordické rasy, tedy věci, které Himmlera přitahovaly, ale také mnohem prozaičtější úkoly shromažďovat a pečovat o všechny konfiskované sbírky uměleckých předmětů a historických dokumentů, které byly zabaveny Židům a nepřátelům třetí říše. Pro Odkaz předků pracoval velmi pilně ředitel drážďanské galerie doktor Hans Posse, který zneužíval své pověsti vynikajícího odborníka a procestoval galerie celé Evropy, aby tajně vytipoval, co by se v budoucnu mělo do Hitlerova muzea odvézt. Poté, co vypukla 2. světová válka, začalo systematické drancování v dobytých zemích. Někde se podařilo hlavní skvosty včas ukrýt (návštěvníci kin si asi vzpomenou na francouzskou komedii Stepující stonožka, v níž skupina odbojářů ukrývala venuši - samozřejmě nikoli V ěstonickou, ale Milétskou), jindy skutečně padly do rukou uniformovaným lupičům. Polsko například dodnes nemá přesný přehled o tom, co se z jeho území v době války ztratilo a kolik uměleckých děl bylo zabaveno pro Odkaz předků. Jednání o vzájemném navrácení kulturních pokladů s Německem by mělo být uzavřeno v letošním roce. Nejde jen o kulturní poklady uloupené nacisty, ale i o díla, která naopak patří Němcům. Hlavně o rozsáhlé sbírky Pruské státní knihovny z Berlína, obsahující například originální partitury a rukopisy Beethovena, Goetheho a Mozarta. V průběhu války byly z bombardovaného Berlína odvezeny do Východního Pruska. To se, jak známo, změnilo v Polsko a písemnosti se staly jeho majetkem. Dnes jsou uloženy v Krakově. Vzhledem k tomu, že vracení uloupených uměleckých děl původním majitelům je téměř vždycky předmětem dlouhodobých sporů a mnohdy skončí u soudu - příkladů z doby po listopadu 1989, kdy se lidé začali hlásit o majetek zabavený komunistickým režimem je víc než dost -, je na místě otázka, zda je britská kampaň myšlena vážně nebo zda je jen pouhým veřejným projevem dobré vůle.



Při vykopávkách v Tróji objevil Heinrich Schilemann poklad - ten putoval ilegálně do Německa a odtud v roce 1945 do Ruska jako válečná kořist.

Autor:
  • Nejčtenější

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

19. dubna 2024  17:06,  aktualizováno  17:43

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

18. dubna 2024

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

24. dubna 2024  11:01

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

17. dubna 2024  12:12

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

21. dubna 2024

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před...

Nemám až tak velká prsa, říká Lela Vémola. Před Karlosem doma zamyká jídlo

25. dubna 2024

Lela Vémola (34) v rozhovoru pro iDNES.cz prozradila, kam před svým manželem Karlosem Vémolou (38)...

Člověk si v těhotenství přehází priority, říká Sokolová. Čeká dítě s miliardářem

25. dubna 2024

Královna krásy z roku 2007 Kateřina Sokolová (35) začátkem roku oznámila, že je těhotná s...

Na pódia se vrátím, až mi to dovolí zdraví, říká Céline Dion k vzácné nemoci

24. dubna 2024

Céline Dion (56) fanouškům průběžně slibuje, že se vrátí ke koncertování. Zatím však vůbec netuší,...

Z řečí o stáří mám husí kůži, hýčkám si opožděnou pubertu, říká Remundová

24. dubna 2024

Premium Role lehce poťouchlé státní zástupkyně ze seriálu Případy 1. oddělení a starostlivé maminky s...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...