Soutěž o vstupenky byla vylosována!

- Soutěž o vstupenky na májovou veselici "...Pamatuješ?", kterou pořádá Asociace Film&Sociologie, Česká televize, MF DNES a kino MAT, byla vylosována!

V soutěži o vstupenky, na jejichž získání bylo potřeba odpovědět správně nejméně 10 z 12 otázek, se na našem počítači sešlo 203 správných odpovědí. Když jsme vyřadili nepodepsané odpovědi a několikanásobné zápisy od jednoho soutěžícího, zbylo v "osudí" 146 jmen. Počítač pak náhodným generováním vybral 10 výherců:

1) Michal Matejka (xmatm22@vse.cz)
2) Pavel Kuhn (pavel_kuhn@hp.com)
3) Lenka Horáková (lenka_horakova@hotmail.com)
4) Josef Trcka (xtrcka@hwlab.felk.cvut.cz)
5) Markéta Jezerská (artax@oku-je.cz)
6) Josef Svoboda (josef.svoboda@aero.cz)
7) Hana Víchová (hana.vichova@fpf.slu.cz)
8) Lucie Šrutová (srutova@natur.cuni.cz)
9) Věra Morávková (moravkovav@up.kladno-net.cz)
10) Karel Černý (kcerny@post.cz)

Se všemi výherci se tajemnice iDNES Petra Šustová spojí a bude je informovat, kde si mohou vstupenky vyzvednout. Kdyby se někdo z nich večírku nechtěl zúčastnit, máme v záloze vylosované ještě náhradníky, které případně oslovíme.

Možná je i iniciativa z druhé strany - kdo najde své jméno mezi výherci, může zatelefonovat na číslo (02) 2206 2147.

Vzpomínám, vzpomínáš..., vzpomínáte?

Program veselice ...Pamatuješ?

19:30 projekce filmu   Vzpomínám, vzpomínáš..., vzpomínáte?

21:00 módní přehlídka

22:00 premiéra nového seriálu Vzpomínáme

23:00 Míč - televizní incenace představení divadla Sklep

24:00 Půlnoční překvapení

  Organizátoři připravili veselici u příležitosti připravovaného dokumentárního seriálu o životním stylu 50. až 80. let, který navazuje na na úspěšný film Aleny Müllerové a Pavla Kouteckého Vzpomínám, vzpomínáš... vzpomínáte?

Večírek, na něž nebude možné jinde získat vstupenky, začne v 13. května v 19 hodin v kině MAT na Karlově náměstí.
Do večera se aktivně zapojí někteří členové divadla Sklep, například David Vávra. Kino MAT bude náležitě vyzdobeno, návštěvníci tam najdou dobové nástěnky, fotografie, plakáty, obaly od žvýkaček, knihovničku, sektorový nábytek.

Občerstvení bude "tuzexové", ale i klasické - z Jednoty a Vitany. 

Připraven bude sestřih televizních zpráv a reklam znárodněných firem a družstev, hrát se budou hity 50. až 80. let a "Best of KSČ". U vchodu bude čekat překvapení, další perlička je přichystána na půlnoc.

Organizátoři žádají, aby všichni účastníci přišli ve stylovém oblečení.

Uslyšíte nezapomenutelné hity. Potkáte veksláka, pionýra, možná i estébáka. Najíte se v duchu minulosti a zaplatíte tuzexovými bony.


Otázky najdete zde.

Oslava se neobešla bez sodovky v láhvi s patentovým uzávěrem

Dobové zařízení kuchyně. Sada obřích příborů na stěně, látkový kalendář, sifonová láhev, kovová kuchyňská linka a na ní magnetem přichycené chňapky, mixér, tranzistorák a hospodyňka v domácím úboru z umělých vláken. Klasika 70. a 80. let vydávaná za výdobytky socialismu.

Dobové zařízení obývacího pokoje. Sektorový nábytek, koženková sedací souprava s chemlonovými přehozy, tchýnin jazyk v umělohmotném květináči, konferenční stolek, nepravý "cibulák" servis. Klasika 70. a 80. let.

Dobové zařízení kanceláře. Kde je počítač? No přece ta kysna na stole. Uložené dokumenty? A v čem se asi pan úředník přehrabuje?

Kočárky 60. let.

Kočárek 50. let.

Kamna s horním přikládáním - z připravované části Jak se u nás topilo.

Další z historických hitů. Nikoli opuštěný dům, ale látková taška. Šily se ze zbytků látek na závěsy, na přehozy...

Na první pohled důmyslné zařízení na nápoje se objevovalo na fotbalových utkáních a spartakiádách. Pamětníci se nemohou shodnout, zda mistr výčepní prodával limonádu, pivo nebo čaj, zda měl u pravé ruky páku na pumpování nebo nápoj přitékal z varny ke kohoutku samospádem.

Holky skáčou panáka

Mončičáci, hit poloviny 80. let

Kdo neuměl v 80. letech skládat Rubikovu kostku, takřka nic neznamenal

Holky a kluci vytáhli z kapes "prádlovou" gumu, natáhli mezi dva páry nohou a skákaly se figury - jedničky, dvojky... Nejsložitější byla "těžká".

Céčka byly regulérní platidlo. Céčkový king se poznal podle toho, že měl všechna poutka na pásek kalhot obsypaný céčkama...

Čára se hrála na linoleu chodeb a záchodů škol, na nerozbitých chodnících. Házelo se mincemi nebo jinými dobovými platidly (céčka). Kdo se trefil nejblíž k čáře (nebo dokonce do "kasy" - čtverečku nebo kroužku uprostřed čáry), bral celou vhozenou sumu.

Klik-klak koule byly hitem začátku sedmdesátých let. Fotograf Vladimír Lammer je dříve než u nás zahlédl a uslyšel v Miláně, kde s nimi před La Scalou třískal mladý Ital.

Jak se tančil twist? I takhle.