Sopka na Montserratu opět hrozila

- Sopka Soufriere na kouzelném karibském ostrůvku Montserrat vyděsila v úterý obyvatele, když se v jejím jícnu ozvaly silné exploze a do výše 12 kilometrů začal létat popel a rozžhavené kamení.
Exploze je podle ředitele místní observatoře Simona Younga významným jevem, ale nemění názor vědců, že sopka se po zdevastování tohoto karibského ostrova v roce 1995 usazuje.
Lavina kamení se tentokrát dostala až za hranice oblasti, která byla evakuováno po ničivém výbuchu vulkánu v červenci 1995. Ostrovem otřáslo mírné zemětřesení. Část popela dopadla i do obytné čtvrti, kterou vláda opět otevřela loni po třech letech. Nikdo nebyl naštěstí zraněn, řekl Young.
Od března 1998 se neobjevilo nové magma, ale unikající plyny a hroutící se stěny vulkánu působí občasné exploze a laviny kamení.  Poslední velká exploze na Montserratu nastala loni v listopadu, i když při letošním červnovém výbuchu dosáhl sloup popele výše téměř pěti kilometrů a donutil některá letadla změnit kurs.
Montserrat, přezdívaný pro svou krásu Smaragdový ostrov, je britská kolonie v Malých Antilách. Měří pouhých 102 kilometrů čtverečních a před explozí v roce 1996 na něm žilo asi 13.000 lidí. Nyní se jejich počet snížil na 9500, protože po prvních evakuacích se řada lidí rozhodla se přestěhovat k příbuzným na sousední karibské ostrovy. Většina velkých měst byla evakuována, včetně hlavního města Plymouthu, jediné letiště bylo zničeno a ekonomika založená na turistice začala skomírat.

Témata: Observatoř